مراحل انجام کامپوزیت دندان

آشنایی با مراحل انجام کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان که از مواد رزینی ساخته شده است نقش مهمی در زیبایی دندان ها دارد.به همین سبب اکثر افراد که به دنبال کاشت کامپوزیت هستند نیز جویای اطلاع از مراحل انجام کامپوزیت دندان هستند که سبب می گردد با شناخت این مراحل افراد بتوانند با اطمینان خاطر بیشتری به کاشت کامپوزیت ونیر دندانی بپردازند و در نهایت از نتیجه کاشت لذت فراوانی کسب کنند.

هدف اصلی مراحل انجام کامپوزیت دندان، برطرف نمودن عیوب دندانی و زیباسازی آن هاست که سبب می گردد با رفع و برطرف شدن مشکلات دندانی که علاوه بر از بین بردن زیبایی ظاهر دندان ها به سلامت آن ها آسیب می زنند نیز افراد اعتماد به نفس بیشتری برای لبخند زدن و نمایان کردن دندان هایشان داشته باشند.

مدت زمان مراحل انجام کامپوزیت دندان نیز مزیت بسیاری برای این روش زیبایی دندان ها بوده که سبب می گردد اکثریت افراد زود به نتیجه دلخواه خود دست یابند زیرا مراحل انجام کامپوزیت دندانی نیز تنها در یک جلسه درمانی به اتمام می رسد و این نیز لذت بسیاری برای مراجعین دارد.

مراحل انجام کامپوزیت دندان

مراحل انجام کامپوزیت دندان در جلسه درمانی

 • مشاوره پیش از مراحل انجام کامپوزیت دندان
 • انتخاب رنگ و طیف رنگی کامپوزیت دندانی
 • ترمیم دندان ها
 • نصب روکش کامپوزیتی
 • اصلاح فرم دندان های کامپوزیتی و ترمیم
 • لیزر بر روی دندان ها
 • انجام پولیش بر روی دندان های کامپوزیتی

مشاوره پیش از مراحل انجام کامپوزیت دندانی

پیش از نصب روکش کامپوزیت دندانی نیز نیاز است که افراد توسط دندانپزشک متخصص مشاوره شوند زیرا نیاز است که دندانپزشک از سلامت دندان ها به سبب کاشت کامپوزیت دندانی اطمینان حاصل کرده و مطمئن گردد که دندان ها به خصوص لثه های مراجع در حین مراحل انجام کامپوزیت دندان و یا پس از آن در طی زمان دچار حساسیت و التهاب نشده و لثه ها متورم نشوند زیرا در این صورت روکش کامپوزیتی باید از دهان خارج شده و به سلامت دندان ها و لثه ها رسیدگی نمود.

بنابراین مشاوره بسیار حائز اهمیت می باشد و اینکه در جلسه مشاوره نیز تعداد دندان های مورد نیاز مراجع برای کاشت کامپوزیت معین می گردد.لذا با توجه به موارد اشاره شده در جلسه مشاوره در صورتی که مشخص گردد مراجع دارای عیوب دندانی باشد دندانپزشک پیش از کاشت نیز به برطرف نمودن آن عیوب می پردازد که عبارتند از:

لذا در برخی مواقع افراد دارای مینای دندان ضعیفی هستند و نیز اگر با تشخیص دندانپزشک متخصص با نصب روکش کامپوزیت، دندان ها شکسته شوند متخصص به کاشت کامپوزیت دندانی نمی پردازد زیرا احتمال خطر و آسیب دیدن دندان ها افزایش می یابد.

انتخاب درجه و طیف رنگی کامپوزیت دندان

پیش از شروع مراحل انجام کامپوزیت دندان، دندانپزشک و مراجع نیز به انتخاب درجه رنگی کامپوزیت دندان می پردازند زیرا کامپوزیت دندان نیز دارای تنوع رنگی بسیاری بوده و افراد می توانند بنا به نیاز خود به نصب روکش کامپوزیتی بپردازند زیرا برخی از رنگ های طبیعی کامپوزیت دندانی بهره برده و برخی از رنگ های شفاف و روشن این روکش دندانی زیبا.

بنابراین بسیار مهم است که پیش از شروع مراحل انجام کامپوزیت دندان درجات رنگی این روش زیبایی دندانی تعیین شده و مطابق با چهره مراجع به زیبایی وی بیافزاید زیرا میزان زیبایی روکش کامپوزیتی به عوامل متعددی مثل رنگ پوست و مو، رنگ چشم ها و لب ها و..بستگی دارد و دکتر دندانپزشک به سبب تجربه بسیاری که دارد به مراجعین کمک می کند تا بهترین رنگ ونیر کامپوزیتی را بر روی دندان هایش نصب نموده و سرانجام از مشاهده آن ها لذت ببرد.

درجات رنگی کامپوزیت ونیر عبارتند از:

 • A1
 • A2
 • A3
 • A3.5
 • A4
 • B1
 • B2
 • B3
 • C3
 • CV
 • CVD
 • BW
 • XBW

ترمیم دندان ها پیش از پیش بردن مراحل انجام کامپوزیت دندان

در این مرحله دندانپزشک متخصص به ترمیم عیوب دندانی می پردازد تا پس از مراحل انجام کامپوزیت دندان مشکلی برای مراجع پیش نیاید به خصوص رفع پوسیدگی دندان ها بسیار مهم است زیرا اگر با دندان های پوسیده به کاشت روکش کامپوزیت دندانی پرداخت این پوسیدگی به مرور شدت یافته و سبب می گردد دهان بوی نامطلوبی بگیرد.

نصب روکش کامپوزیتی 

پس از برطرف نمودن مشکلات دندانی و اطمینان از عدم بروز مجدد آن ها مثل التهاب لثه نیز دکتر دندانپزشک به نصب کامپوزیت بر اساس قالب دندانی شخص مراجع می پردازد.لذا در این مرحله پیش از شروع نصب دندان ها با ماده مخصوصی شسته می شوند.

در نصب روکش کامپوزیتی اگر نیاز به تراشیدن دندان ها باشد دندانپزشک شروع به تراشیدن میزان کمی از سطوح دندان ها کرده و سپس شروع به پیش بردن مراحل انجام کامپوزیت دندان می کند.

اصلاح فرم دندان های کامپوزیتی و ترمیم

پس از اتمام نصب روکش، اگر نیاز به اصلاح فرم دندان های کامپوزیتی بود دندانپزشک متخصص، با حوصله به ترمیم و اصلاح فرم دندانی می پردازد.زیرا نتیجه نهایی و نصب روکش کامپوزیتی بر دندان ها نیز بسیار مهم می باشد.

در صورتی که مراجع از حالت و فرم نهایی دندان ها رضایت نداشت دندانپزشک دوباره به اصلاح فرم دندان های کامپوزیتی می پردازد تا هارمونی بین طیف رنگی کامپوزیت دندان با چهره وی به سبب نمایش زیباتر دندان ها با فرم و حالت مناسب حفظ شده و افزایش یابد.

لیزر بر روی دندان ها

دندانپزشک با نور تابیده شده از لیزر به سفت کردن روکش کامپوزیتی بر روی سطوح دندانی مراجع می پردازد.

انجام پولیش بر روی دندان های کامپوزیتی

پس از محکم شدن روکش کامپوزیتی در انتهای مراحل انجام کامپوزیت دندان، دندانپزشک به پولیش کردن دندان ها می پردازد زیرا به سبب پولیش نیز روکش کامپوزیت ونیر دندانی سفیدی  و زیبایی دندان ها حفظ شده و دندان های کامپوزیتی به مانند دندان های طبیعی جلوه می کند.ولیکن اگر همچنان مراجع از فرم دندان ها رضایت نداشت دندانپزشک به اصلاح و ترمیم فرم دندانی می پردازد.

ماندگاری کاشت کامپوزیت دندان

طول عمر کامپوزیت دندان بطور متوسط ۵ تا ۷ سال می باشد که در صورت انجام مراقبت های صحیح از آن، می توان ماندگاری آنها را افزایش داد.بنابراین نکاتی که در خصوص حفظ ماندگاری کامپوزیت پس از مراحل انجام کامپوزیت دندان توسط دندانپزشک به مراجعین ارائه می گردد عبارتند از:

 • رسیدگی به بهداشت دهان و دندان ها با مسواک زدن و کشیدن نخ دندان در طی روز
 • کاهش یا عدم مصرف نوشیدنی های الکلی، رنگی، کافئین دار و گازدار با مشورت و نظر تخصصی دندانپزشک
 • کاهش یا عدم مصرف دخانیات و سوء مصرف سیگار و مواد مخدر با نظر تخصصی دندانپزشک
 • عدم گاز زدن و جویدن اشیاء و مواد غذایی سفت و محکم
 • مراجعه هر چند وقت یکبار به دندانپزشک متخصص به جهت معاینه دندان های کامپوزیتی

در صورتی که دندان های کامپوزیت شده نیازمند ترمیم و جایگزینی باشند می توانند به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کرده و با تایید دندانپزشک به جایگزین کردن یا استراحت دادن به دندان های طبیعی در مدت زمانی کوتاه بپردازند.

بنابراین بسیار مهم است که پس از مراحل انجام کامپوزیت دندان در یک جلسه درمانی، مراجعین به عمل نمودن به نکات ضروری پس از کاشت کامپوزیت بپردازند در غیر این صورت دندان ها به مرور زمان دچار تغییر رنگ می شوند و از مدت زمان ماندگاری این روش زیبایی و درمانی کم می گردد.

مراحل انجام کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان چه مشکلاتی را رفع می کند؟

پس از مراحل انجام کامپوزیت دندان، افراد مشاهده می کنند این روش زیبایی و درمانی علاوه بر از بین بردن مشکلات دندانی، زیبایی و جذابیت بسیاری را به دندان ها و لبخند افراد هدیه می دهد.

لذا بیشترین مشکلاتی که در دندانپزشکی زیبایی پس از مراحل انجام کامپوزیت دندان رفع می شوند، شامل موارد زیر است:

 • تغییر رنگ دندان ها و وجود لکه بر روی آن ها
 • کوتاهی و بلندی های دندانی به طور کل نامرتبی دندان ها
 • کجی دندان ها
 • فاصله بین دندان ها
 • و..

باید اذعان داشت در صورتی که مشکلات و عیوب دندانی شدید باشند و نیاز به ارتودنسی باشد که جلو و عقب بودن فک ها و نامرتبی دندان ها به سبب آن رفع شوند نیز نمی توان از کامپوزیت برای اصلاح و رفع عیوب دندانی پرداخت ولیکن اگر به تشخیص دندانپزشک متخصص این عیوب پس از کاشت کامپوزیت رفع شوند نیز می توان به زیبایی دندان ها و رفع این عیوب اطمینان حاصل نمود.

مراحل انجام کامپوزیت دندان

کاشت کامپوزیت دندان با تضمین کیفیت و قیمت

لذا آنچه در مراحل انجام کامپوزیت دندان مهم است، مهارت و هنر دندانپزشکی است که اینکار را انجام می دهد. پیشنهاد می گردد افراد برای گرفتن نتایج بهتر پیش از اقدام به دریافت کامپوزیت دندان، از میزان سابقه کلینیک دندانپزشکی و تخصص دندانپزشکان آن اطمینان حاصل نمود.

اگر دندانپزشک از تخصص لازم بر کاشت کامپوزیت دندانی برخوردار نباشد ممکن است سلامت دندان های افراد به خطر افتاده و سبب گردد مراجعین پس از مدت زمانی کوتاه به جهت رفع آسیب های ناشی از کاشت کامپوزیت دندان مجبور به برداشت آن شوند.

بنابراین کیفیت کاشت کامپوزیت علاوه بر کیفیت مواد کاشت به میزان مهارت و تخصص دندانپزشک وابسته می باشد.

کلینیک دندانپزشکی عرشیان، کلیه ی خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی را شامل کامپوزیت دندان، ایمپلنت، لمینت دندان، بلیچینگ و… با تضمین کیفیت به سبب بهره گیری از برترین مواد کاشت کامپوزیتی و به روزترین متد به انجام می رساند.

لذا افراد می توانند به جهت کاشت کامپوزیت دندان در عرشیان کلینیک و کسب اطلاع از قیمت کاشت کامپوزیت دندان با دندانپزشکی عرشیان تماس حاصل نمایند.

مراحل انجام کامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان در چند جلسه نصب می گردد؟

کامپوزیت دندان در یک جلسه درمانی بر روی دندان ها نصب می شود.

آیا می توان کامپوزیت را روشن و سفید اما طبیعی کاشت؟

بله کامپوزیت دندان دارای طیف های رنگی متنوع است و افراد می توانند طبیعی ترین رنگ روشن کامپوزیت و یا روشن ترین و شفاف ترین آن را انتخاب کنند.

قیمت کاشت کامپوزیت دندان چند است؟

پاسخ این سوال به عوامل متعددی مثل تعداد دندان های کامپوزیتی، هزینه های جانبی پیش از نصب، مهارت دندانپزشک و لوکیشن کلینیک همچنین کیفیت مواد کاشت و..بستگی دارد.افراد می توانند به جهت کسب اطلاع از قیمت دقیق و روز کاشت کامپوزیت ونیر با عرشیان کلینیک تماس حاصل کنند.

Rate this post
هزینه کامپوزیت دندان سال 1402 (دندان های جلو و کامل)دندانپزشکی اقساطی در تهرانلمینت زیباتر است یا کامپوزیتونیر دندان چیست؟کلینیک دندانپزشکی شرق تهراندندانپزشک خوب و ارزان در تهرانآیا میشود کامپوزیت دندان را برداشتعوارض کامپوزیت دندانخمیر دندان مخصوص کامپوزیت دنداندکتر خوب برای کامپوزیت دندانلمینت دندان یا تاج دندان ؟کامپوزیت دندان به روش لیرینگ چیست؟درمان دندان درد در بارداری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *