مراحل انجام کامپوزیت دندان

 

کامپوزیت دندان  که از مواد رزینی ساخته شده است نقش مهمی در دندانپزشکی زیبایی دارد. بزرگترین مزیت روکشهای کامپوزیت دندان نسبت به سایر روشهای دندانپزشکی زیبایی مانند لمینت دندان ، هزینه انجام کامپوزیت دندان و مراحل انجام کامپوزیت دندان می باشد که هم کمتر تهاجمی است و هم در یک جلسه دندانپزشکی قابل انجام است و نیازی نیست که همانند روکش های لمینت در آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته شود.

 هدف اصلی این روش ایجاد ترمیم های زیبایی شناسی با حداقل تهاجم ، کاربردی و طولانی مدت است. این ترمیم ها روی سطوح آماده شده ی دندان و یا حتی بدون هیچگونه آماده سازی دندان، اعمال می شود، با پیشرفت مواد و تکنیک های دندانپزشکی، پزشکان این شانس را نیز دارند که از بافت طبیعی دندان تقلید کنند تا تنها در یک جلسه دندانپزشکی ترمیم های بسیار طبیعی به وجود بیاورند. مراحل انجام کامپوزیت دندان اگر به درستی انجام شود، نتایج زیبایی شناسی آن بسیار رضایت بخش است و تفاوت چشمگیری در لبخند شما ایجاد خواهند کرد.

مراحل انجام کامپوزیت دندان

رزین کامپوزیت به یک ترمیم کننده همه کاره دندان تبدیل شده است. امروزه مواد با کیفیت بسیاری برای کامپوزیت دندان در بازار وجود دارد. برخی از آن ها رزین های میکروفیلی هستند که می توانند بسیار صیقل داده شوند، و بعضی دیگر ترکیبی، یا نانوهیبرید با محتوای پرکننده و استحکام بالا هستند. کیفیت و برند مواد رزینی کامپوزیت، تفاوتی در مراحل انجام کامپوزیت دندان ایجاد نمی کند. نتایج نهایی کامپوزیت ونیر به تکنیک قرار دادن و مهارت هنری دندانپزشکی بستگی دارد که کار را انجام می دهد، البته کیفیت مواد کامپوزیتی هم تاثیر زیادی دارد و بهتر است در این مورد با دندانپزشک خود صحبت نمایید.

مراحل انجام کامپوزیت دندان به این صورت است که دندانپزشک شما با تمیز کردن دندان ها و آماده سازی آنها برای کامپوزیت دندان، روند کار را شروع می کند. ممکن است دندانپزشک شما مجبور شود یک لایه نازک از مینای دندان شما را تراش دهد تا مواد کامپوزیت به خوبی به دندان شما چسبیده شود. در صورتی که دندان شما تنها نیاز به تغییر جزئی در شکل یا رنگ دارد، نیازی به این مرحله و آماده سازی دندان وجود ندارد.

در مرحله بعدی متخصص دندانپزشک ، لایه‌های بسیار نازک از مواد کامپوزیتی را به سطح دندان های شما اضافه می کند. در هر بار اضافه نمودن، مانند مجسمه سازی آن را شکل می دهد. دندانپزشک تا زمانی که دندان شما شکل مناسبی بگیرد. و مشکل آن رفع شود این مرحله را تکرار می کند. سپس مواد کامپوزیت را صیقل داده و جلا می بخشد. در آخر نیز دندانپزشک لایه های رزین کامپوزیت را با یک نور لیزری روی دندان های شما سخت می کند.

انتخاب رنگ کامپوزیت دندان

پیش از شروع مراحل انجام کامپوزیت دندان، شما و دندانپزشک قادر به انتخاب سایه یا رنگ مورد نظر برای روکشهای کامپوزیت دندان خود هستید. دندانپزشک می تواند رنگهای کامپوزیت رزین را با هم مخلوط کند تا روکش شما طبیعی تر به نظر برسد. مراحل انجام کامپوزیت دندان می تواند در یک ملاقات دندانپزشکی به انجام برسد. عاری از درد است و بنابراین اغلب به بیهوشی نیاز نیست. آخرین مواد و تکنیک ها برای مطابقت با سایه صحیح دندان استفاده می شود. همچنین دندانپزشکان می توانند رنگ، شکل و اندازه هر دندان را سفارشی کنند. تا لبخند ایده آل هر شخص را ایجاد کنند. در اینجا میتوانید درباره رنگ کامپوزیت دندان بیشتر بخوانید: رنگ کامپوزیت دندان

آیا کامپوزیت نیاز به بیهوشی دارد؟

بسیاری از افراد در طی مراحل انجام کامپوزیت دندان نیازی به بیهوشی ندارند. اما اگر این کار را انجام دهید، به محض اینکه بیهوشی از بین رفت، می توانید به محل کار یا سایر فعالیت های عادی خود برگردید. آنچه در مراحل انجام کامپوزیت دندان مهم است، مهارت و هنر دندانپزشکی است که اینکار را انجام می دهد. برای گرفتن نتایج بهتر پیش از اقدام به دریافت کامپوزیت دندان، در مورد دندانپزشکی که می خواهید انتخاب کنید تحقیق نمایید. حتما نمونه کارهای قبلی دندانپزشک خود را مشاهده نمایید. همچنین از کلینیک دندانپزشکی خود بخواهید که پیش از شورع مراحل انجام کامپوزیت دندان، درباره ی جزئیاتی مانند برند مواد کامپوزیتی که استفاده می کند، به شما اطلاعات ارائه دهد.

کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی عرشیان، کلیه ی خدمات دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی را شامل کامپوزیت دندان، ایمپلنت، لمینت دندان، بلیچینگ و… با تضمین کیفیت ارائه می کند.

برای مشاوره رایگان و انجام خدمات دندانپزشکی زیبایی به صورت تضمین کیفیت بر روی سربرگ دندانپزشکی می توانید با کلیک بر روی (تماس با ما) وقت حضور در کلینیک دریافت کنید. کلینیک عرشیان به شما خوانندگان عزیز پیشنهاد می دهد این مقاله را نیز مطالعه کنید: تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان

 

ماندگاری کامپوزیت دندان

طول عمر کامپوزیت دندان بطور متوسط ۵ تا ۷ سال می باشد که در صورت انجام مراقبت های صحیح از آن، می توانید ماندگاری آنها را افزایش دهید. پس از پایان طول عمر کامپوزیت دندان می توانید با توجه به نظر دندانپزشک آنها را ترمیم یا جایگزین کنید. همچنین داشتن قرار ملاقات با دندانپزشکتان در هر شش ماه یکبار می تواند به شما کمک کند. تا ماندگاری روکش کامپوزیت خود را افزایش دهید. اگر برای روکشهای شما مشکلی پیش آمده و آسیب دیده باشند، دندانپزشک می تواند در مراحل اولیه اقدام به رفع مشکل و درمان آن کند. تا به موقع از هزینه ها و مشکلات بعدی پیشگیری شود.

پس از اتمام مراحل انجام کامپوزیت دندان، برای مراقبت بهتر است این کارها را انجام دهید. طبق روال معمول با یک خمیر دندان غیر ساینده مسواک بزنید. از دندان های خود برای جویدن یخ و سایر اشیاء سخت خودداری کنید. کلینیک دندانپزشکی عرشیان همچنین به شما توصیه می کند: از مصرف نوشیدنی هایی مانند قهوه یا چای که ممکن است کامپوزیت ونیر شما را لکه دار کند، پرهیز کنید.

 

کامپوزیت دندان چه مشکلاتی را رفع می کند؟

کامپوزیت دندان برای رفع مشکلات مربوط به زیبایی و ترمیمی دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد. بیشترین مشکلاتی که در دندانپزشکی زیبایی توسط کامپوزیت دندان رفع می شود، شامل موارد زیر است:

 • تغییر رنگ دندان هایی که بد رنگ هستند.
 • دلایلی مانند درمان ریشه، لکه های ناشی از تتراسایکلین یا داروهای دیگر
 • مصرف بیش از حد فلوراید و یا وجود پر کننده های رزینی بزرگ
 • دندان های کج و بطور کلی دندان هایی که به صورت نادرست، ناهموار یا به طور نامنظم شکل گرفته اند.
 • بستن فضا و شکاف بین دندان ها
 • کوتاهی دندان ها
 • مشکلاتی مانند شکستگی تاج دندان، لب پر شدن و ساییدگی دندان ها
 • فرسودگی دندان ها
 • معایب کامپوزیت دندان

  در خصوص عوارض کامپوزیت قبلا مقاله کاملی در سایت عرشیان قرار داده شده. که به تمام ابهامات شما در این خصوص پاسخ دادیم. برای خواندن این مقاله کلیک کنید: عوارض کامپوزیت دندان

 

کلینیک دندانپزشکی
تماس با کلینیک دندانپزشکی عرشیان

 

منبع

 

۴.۸/۵ - (۵۳ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.