ونیر دندان

 

ونیر دندان روکشی است که برای زیبایی دندان مورد استفاده قرار می گیرد. ونیر دندان با اسم های مختلفی در میان مردم و پزشکان شناخته می شود. ونیر یک جلسه ای، ونیر کامپوزیت و باندینگ کامپوزیت. اما تنفاوت این روش با لمینت چیست؟ برای چه مشکلاتی از دندان مورد استفاده قرار میگیرد؟ چه مزایا و معایبی دارد؟ با ما همراه باشید تا پاسخ سوالات شما را بدهیم.

ونیر دندان چیست؟

این روزها داشتن دندان‌هایی سفید، سالم، زیبا و بدون نقص اهمیت زیادی دارد. برای رسیدن به این فاکتور زیبایی، می‌توان از روش‌های متفاوتی استفاده کرد. از جمله روش‌های کاربردی برای زیباسازی دندان‌ها و رفع نواقص و مشکلات ظاهری آن‌ها، ونیر دندان می‌باشد. در پاسخ به این سوال که ونیر دندان چیست می‌توان گفت که، برای رفع ایرادات و نواقص دندان‌های آسیب دیده یا دندان‌هایی که دچار شکستگی شده‌اند، بکارگیری روش ونیر راه حلی بسیار مناسب می‌باشد. بکارگیری روش ونیر نسبت به لمینت کردن دندان‌، روشی سطحی‌تر یا به عبارت دیگر غیر تهاجمی به شمار می‌آید.

قالب ونیر برای نصب بر روی دندان‌ها طراحی می‌شود و از جنس رزین است. روکش ونیر خیلی آسان و تنها در یک جلسه، توسط دندانپزشک بر روی دندان‌ قرار می‌گیرد. در مقایسه با لمینت می‌توان گفت بکارگیری انواع ونیر بصرفه‌تر است. چرا که روش‌های متنوعی که برای ونیر کردن دندان‌ وجود دارد، دامنه‌ انتخابی افراد را گسترده‌تر خواهد کرد.

مزایای زیاد ونیر دندان باعث شده طرفداران این روش روز به روز بیشتر شوند. از جمله این مزایا میتوان به نصب آسان بر روی دندان، زیبایی بالا، ظاهری طبیعی ونیر و هزینه‌ی کمتری که نسبت به لمینت دندان‌ دارد، اشاره کرد. در ادامه به معرفی و بررسی انواع روش‌های ونیر می‌پردازیم.

انواع ونیر

همانطور که گفته شد ونیر دندان‌ روشی آسان، کم هزینه و سریع برای رفع ایرادات ظاهری دندان‌ و زیباسازی آن‌هاست. شایان ذکر است که ونیر دندان‌، دارای انواع مختلفی است که در این بخش به معرفی و بررسی آن‌ها میپردازیم. از جمله انواع مختلف ونیر، می‌توان به ونیر کامپوزیتی و ونیر سرامیکی اشاره کرد.

در مقایسه‌ی این دو نوع از ونیر می‌توان گفت که ونیر کامپوزیتی نسبت به ونیر سرامیکی، در مدت زمان کمتر و به نوعی با روش آسان‌تری نصب می‌شود. برای ونیر دندان، دندانپزشک قسمتی از مینای دندان را برمیدارد. نمونه برداری از دندان های آسیب دیده برای ونیر دندان الزامی است. در مرحله بعد این نمونه ها به آزمایشگاه ارسال می شود. سپس قالب ونیر متناسب با دندان های فرد، طراحی می شود. سپس در یک جلسه بر روی دندان ها چسبانده خواهد شد.

برای نصب ونیر بر روی دندان‌، از سیمان رزین استفاده می‌شود. برای تغییر رنگ و یا جرم زدگی دندان‌، ساییده شدن آنها، شکستگی یا ایجاد ترک و همچنین رفع فواصل زیاد موجود در بین آنها از روش ونیر سرامیکی استفاده می‌شود. ونیر کامپوزیتی بدون نیاز به تراشیدن دندان‌ و به شکل مستقیم با استفاده از اشعه‌های مخصوص، بر روی دندان‌ نصب می‌شود. در مواردی که دندان‌ زرد یا سیاه شده باشد و یا دچار شکستگی یا ترک خوردگی شده باشد، از ونیر استفاده می‌شود.

کامپوزیت ونیر باعث آسیب به دندان ها می شود؟

 

قیمت ونیر دندان

مانند هر یک از روش‌های زیباسازی دندان‌، هزینه‌ ونیر دندان‌ نیز تحت تاثیر عوامل متعددی قرار دارد که باید تحت بررسی قرار گیرند. از جمله‌ این موارد، می‌توان به میزان مهارت و تخصص دندانپزشک و دستمزد او اشاره کرد. از جمله عوامل مهم دیگری که بر روی قیمت ونیر تاثیر می‌گذارد، نوع بیمه‌ای است که فرد بیمار تحت پوشش آن قرار دارد.

شایان ذکر است که اکثر بیمه‌ها هزینه‌ مربوط به انجام کارهای غیردرمانی را، متقبل نخواهند شد. موقعیت جغرافیایی مطب دندانپزشکی نیز در تعیین قیمت بی‌اثر نیست. مطب‌های دندانپزشکی که در مرکز شهر قرار دارند، هزینه‌ی بیشتری را برای ونیر نسبت به مطب‌های شهرهای اطراف دریافت می‌کنند. در آخر باید اشاره کرد که تعداد دندان‌های مورد نظر برای ونیر نیز، در تعیین قیمت نهایی تاثیرگذار است.

 

۴.۴/۵ - (۴۵ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.