عوارض لمینت دندان

همانند سایر علوم و دسته‌های مختلف پزشکی، علم دندانپزشکی نیز با گذشت چندین سال با پیشرفت‌های شگرفی مواجه بوده است. متدهای درمانی و یا افزایش زیبایی دندان‌ها نیز مورد تغییرات مثبت بسیاری داشته است.

امروزه داشتن چهره‌ای زیبا و جذاب حرف اول را می‌زند. چه بسا داشتن دندان‌هایی بی‌نقص، سفید و مرتب بر زیبایی چهره می‌افزاید. از جمله روش‌های مورد استفاده برای زیبایی دندان‌ که در چند سال اخیر طرفداران بسیاری را به خود جذب کرده است، لمینت دندان است. نکته‌ مورد بحث در این متن، عوارض لمینت دندان است. به بیان دیگر در نظر داشتن عوارض لمینت دندان قبل از اقدام به این کار، یک نکته‌ی مهم و اساسی است.

فواید لمینت دندان

فواید حاصل از لمینت دندان غیرقابل انکار است و برای اقدام به این کار، در نظر داشتن این فواید و مزایا امر مهمی است. از جمله فواید لمینت دندان می‌توان به ظاهر زیبا و طبیعی اشاره کرد که برای دندان‌ها به وجود می‌آورد. بافت طبیعی لمینت دندان که رنگی متناسب با مینای دندان‌ها دارد، جلوه‌ای بسیار جذاب برای دندان‌ایجاد میکند. این ظاهر سبب لبخندی زیبا برای افراد خواهد شد. ونیرهای به کار رفته در لمینت سرامیکی، مقاومت بسیاری را در برابر نفوذ لکه‌ها داراست که این خود یک نکته‌ی مثبت است. همچنین ونیر بکار رفته برای لمینت دندان‌، دارای مقاومت و استحکام زیادی است. و این باعث می‌شود تا، طول عمر لمینت تا حد زیادی بالا برود و تا سال‌های سال بتوان از روکش لمینتی برای دندان‌ها و ظاهر زیبای ایجاد شده توسط آن استفاده برد.

عوارض لمینت دندان

همانطور که گفته شد قبل از لمینت، بهتر است عوارض لمینت دندان‌ را بررسی کنید. تا اطلاعات لازم درباره‌ این نوع از روش زیبایی دندان‌ را به دست بیاورید. از جمله عوارض لمینت دندان، می‌توان به عدم امکان ترمیم آن در صورت شکستگی و یا لب پریدگی اشاره کرد. مواد مورد استفاده برای ساخت روکش لمینت به شکلی هستند که در صورت آسیب دیدگی و یا شکستگی، امکان ترمیم وجود نخواهند داشت.

روکش لمینت باید بطور کلی تعویض شود. لذا بهتر است که افراد با رعایت نکاتی همچون عدم استعمال غذاهای سفت که باعث ورود فشار به روکش لمینت می‌شوند، از بروز یک همچین مشکلی برای آن جلوگیری کنند. یکی دیگر از عوارض لمینت کردن دندان‌، بروز حساسیت‌های مختلف برای دندان‌ها نسبت به وجود گرما و یا سرما می‌باشد.

باید اشاره کرد که این حساسیت همیشگی نیست. و بعد از مدتی، خود به خود رفع خواهد شد. یکی دیگر از عوارض لمینت دندان‌، تغییر رنگ روکش لمینتی و به وجود آمدن تفاوت رنگی با سایر دندان‌ها است. دراین باره باید گفت که روکش لمینت دندان به خودی خود دچار تغییر رنگ نخواهد شد. دلیل بروز این تغییرات، تنها به رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان و نکات بعد از لمینت دندان‌ باز می‌گردد.

به عنوان مثال بهتر است که بعد از لمینت، از مصرف غذاها و نوشیدنی‌های رنگ دار مثل قهوه و شیرینی‌های شکلاتی تا حد امکان خودداری کنید. رخداد بیماریها و مشکلات مربوط به لثه، پوسیده شدن دندان‌ و همچنین کنده شدن روکش لمینت از روی دندان‌، از جمله دیگر عوارض لمینت دندان است.

نکات مهم درباره‌ لمینت دندان

پیش‌تر عوارض لمینت دندان را تحت بررسی قرار دادیم. اما سوال اینجاست که چگونه می‌توان از این عوارض و مشکلات، جلوگیری کرد؟ برای جلوگیری از عوارض، لازم است که چندین نکته را رعایت کرد. به عنوان مثال بهتر است که از خوردن غذاهایی مثل آجیل که فشار زیادی به دندان‌ها وارد می‌کنند، تا حد امکان خودداری کرد. رعایت نکات بهداشتی دهان و دندان همچون استفاده از نخ دندان و مسواک زدن مرتب در طول روز نیز، می‌تواند به بالا رفتن طول عمر لمینت دندان و جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها کمک کند. عدم استعمال دخانیات نیز، خود یک نکته‌ی مهم برای جلوگیری از بروز مشکلات مختلف برای لمینت دندان است.

 

۴.۶/۵ - (۴۵ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.