کامپوزیت سرامیکی

 

کامپوزیت سرامیکی یکی از بهترین انواع کامپوزیت است. این نوع نسل جدیدی از کامپوزیت دندان است که به کامپوزیت IPS نیز معروف است. جذابیت کامپوزیت IPS یا کامپوزیت سرامیکی، طول عمر آن، طیف رنگی گسترده و درخشش مخصوص این محصول از مزایایی است که طرفداران آن را زیاد کرده است.

اما اگر شما جز کسانی هستید که در بین اسم های مختلف و انواع کامپوزیت ها سردرگم شده اید، و یا نمیدانید بین کامپوزیت ونیر و IPS کدام یک را انتخاب کنی. باید بگویم که راه درستی را آمده اید. در این مقاله درباره همه جزییات این نوع کامپوزیت برای شما خواهیم گفت. اگر تا پایان مقاله پاسخ خود را پیدا نکردید، کافی است برای ما کامنت بگذارید و یا از طریق واتس اپ با متخصصین کلینیک عرشیان در تماس باشید. ما در انتخاب بهترین لبخند در کنار شما هستیم.

 

کامپوزیت سرامیکی

یکی از ویژگی‌هایی که باعث جذابیت دو چندان خواهد شد، داشتن دندان‌هایی بی‌نقص و زیبا است. در دنیای امروز با گسترش و توسعه‌ متدهای مختلف دندانپزشکی، روش‌های نوینی برای زیباسازی دندان‌ها و رفع نواقص آن‌ها به وجود آمده است. از جمله‌ی این روش‌ها می‌توان به کامپوزیت سرامیکی اشاره کرد.

حال شاید بپرسید که کامپوزیت سرامیکی یا همان سرامیک دندان چیست؟ این روش از زیباسازی دندان‌ها همان لمینت دندان است. در این روش با استفاده از لایه‌های نازکی که از جنس سرامیک هستند، یک روکش برای دندان‌ها ساخته میشود. این روکش متناسب با ساختار آن‌ها در آزمایشگاه‌ها و به وسیله‌ی متدهای نوین دندانپزشکی تولید میشود. سپس بر روی دندان‌ها نصب می‌شوند. ونیرهای بکار رفته در این روش از پرسلین ساخته می‌شوند. به همین دلیل می‌توان گفت که لمینت‌های سرامیکی دارای استحکام بسیار بالایی هستند. همچنین طول عمر بالایی دارند.

از طریق نصب روکش‌های سرامیکی کامپوزیت بر روی دندان‌ها، ظاهری سفید و زیبا و بدون نقص برای دندان‌ها به وجود می‌آید. و ساختار دندان‌ها صاف و یکدست خواهد شد. همچنین با استفاده از این روش، ایرادات مختلف دندان‌ها همچون ترک برداشتن دندان‌ها و شکستگی آن‌ها، زردی دندان‌ها و فاصله‌ی زیباد بین آن‌ها رفع می‌شود. دندان‌ها ظاهری بسیار زیبا و جذاب خواهند داشت. باید اشاره کرد که نصب آن بر روی دندان‌ها، به بیشتر از یک جلسه مراجعه به مطب دندانپزشکی نیاز دارد.

کامپوزیت سرامیکی چیست؟

کامپوزیت IPS نوع جدید و کارآمدی از انواع کامپوزیت است. این نوع جدید، دارای ذرات سرامیکی و خواص منحصر بفردی است. در واقع می توان گفت که تولیدکنندگان این محصول بسیار به زیبایی دندان ها خدمت کرده اند. چرا که درخشش این نوع از کامپوزیت در کنار طول عمر آن، از ویژگی هایی است که به راحتی نمیتواند از میان گزینه های انتخابی شما حذف شود.

این نوع از کامپوزیت بسیار طبیعی تر از کامپوزیت ونیر به نظر می رسد. سطوح رنگی آن بسیار گسترده تر از کامپوزیت ونیر است. و به خاطر استحکامی و ویژگی های مثبت دیگر، قیمت بالاتری نسبت به انواع دیگر کامپوزیت دارد.

در بخش بعدی درباره مزایای این نوع کامپوزیت بیشتر برایتان خواهیم گفت.

مزایای کامپوزیت سرامیکی

برای پاسخ با این سوال باید تفاوت های کامپوزیت سرامیکی و کامپوزیت ونیر را برای شما بگوییم. با دانش درباره تفاوت های این دو نوع کامپوزیت می توانید بینش کاملی درباره آنها به دست بیاورید.

طول عمر کامپوزیت سرامیکی

اولین و مهم ترین ویژگی کامپوزیت IPS طول عمر بالای آن است. ماندگاری این نوع نسبت به کامپوزیت ونیر بیشتر است. اگرچه روش مراقبت شما از کامپوزیت و دندان هایتان در طول عمر آنها بسیار تاثیرگذار است. اما این نوع از کامپوزیت اگر درست نگهداری شوند میتوانند تا بیش از پانزده سال عمر داشته باشند.

رنگ پذیری پایین کامپوزیت آی پی اس

رنگ پذیری کامپوزیت ونیر نسبت به این نوع کامپوزیت بسیار بیشتر است. این نوع از کامپوزیت به خاطر وجود ذرات سرامیکی که دارند، کمتر از کامپوزیت ونیر تغییر رنگ می دهند. در واقع میتوان گفت در این نسل از کامپوزیت ها، مشکل تغییر رنگ کامپوزیت تا مقدار زیادی حل شده است.

طبیعی بودن کامپوزیت آی پی اس

طبیعی بودن رنگ کامپوزیت ها، یکی از اصلی ترین فاکتورهای انتخابی بسیاری از مراجعین است. واقعیت این است که کامپوزیت های ونیر طیف رنگی پایین تری نسبت به این نوع کامپوزیت دارند. این موضوع باعث می شود که ونیرها غیر طبیعی بنظر برسند. اما کامپوزیت های سرامیکی این ویژگی را ندارند. خبر خوش اینکه کامپوزیت IPS بسیار طبیعی به نظر می رسد. انگار که دندان های خودتان است!

ترمیم کامپوزیت سرامیکی

کامپوزیت های سرامیکی را میتوان ترمیم کرد. این یکی از ویژگی های خوب و مهم این نوع از کامپوزیت است. اگر کامپوزیت های شما در طی زمان بشکنند و یا لب پر بشوند، براحتی قابل ترمیم هستند. نیازی به تعویض کامل کامپوزیت های سرامیکی وجود ندارد.

آیا کامپوزیت سرامیکی محکم است؟

این نوع از کامپوزیت  استحکام بسیار بالایی دارد. همین ویژگی باعث مقاومت آن در برابر فشارهای احتمالی می شود. به عنوان مثال در زمان جویدن یا گاز زدن به غذاها ریسک شکستن و یا لب پر شدن آن کم می شود.

طیف رنگی کامپوزیت سرامیکی

آی پی اس دارای ۳۲ طیف رنگی مختلف است. همچنین این طیف های رنگی در پنج سطح شفافیت مختلف وجود دارند. این طیف گسترده امکان انتخاب بهترین رنگ بر اساس چهره را در اختیار افراد قرار می دهد. از رنگ های سفید که در طیف رنگی بلیچ تا سوپر بلیچ قرار می گیرد، تا رنگ های طبیعی که بر اساس رنگ پوست تان انتخاب خواهد شد.

معمولا انتخاب رنگ توسط دندانپزشک و مراجع در جلسه اول تعیین خواهد شد. پیشنهاد ما این است که از طیف های رنگی طبیعی تر استفاده کنید تا زیبایی طبیعی داشته باشید.

 

کاربرد کامپوزیت آی پی اس

درباره مزایای این نوع کامپوزیت برایتان نوشتیم. اما کاربردهای کامپوزیت سرامیکی چیست؟ در پاسخ به این سوال می‌توان تغییر رنگ دندان ها اشاره کرد. افرادی که به دلیل مصرف بیش از حد داروهایی همچون فلوراید دندان هایشان تغییر رنگ داده‌ است. کامپوزیت سرامیکی باعث می‌شود تا رنگ دندان‌هایشان سفید شود. همچنین دندان‌هایی که به دلیل پر کردن زیاددچار تغییر رنگ شده‌اند.

از جمله کاربردهای دیگر کامپوزیت سرامیکی تغییر فرم دندان هاست. دندان‌هایی که بیشتر از حد ساییده شده‌اند و حالتی نافرم گرفته‌اند، با این روش میتوانند به حالت قبل خود بازگردند. علاوه بر آن از طریق بکارگیری نوع سرامیکی دندان‌ها در صورت این که افراد دارای دندان‌هایی کج و بد فرم باشند، می‌توانند به ساختاری مناسب برای دندان‌های خود دست پیدا کنند. و دندان‌های خود را از این حالت نافرم خارج کنند.

وجود فاصله‌ی زیاد در بین دندان‌ها، باعث می‌شود تا ظاهری نامتعارف برای آن‌ها ایجاد شود. با استفاده از این روش می‌توان فاصله‌ی زیاد بین دندان‌ها را رفع کرد.

بعضی از دندان‌هایی را که از طریق بلیچینگ نمی‌توان تغییری در رنگ آن‌ها ایجاد کرد، با استفاده از این روش می‌توان به دندان‌هایی زیبا و بی‌نقص تبدیل کرد.

هزینه کامپوزیت سرامیکی

تا اینجا درباره‌ی ویژگی‌های مختلف کامپوزیت سرامیکی مطالبی را ارائه دادیم. موضوع مهم دیگر در این باره قیمت سرامیک دندان است. عوامل متعددی بر روی هزینه‌ی سرامیک دندان‌ها تاثیر می‌گذارد. در اینباره باید گفت که قیمت در نظر گرفته شده برای سرامیک دندان‌ها به نسبت دیگر روش‌های لمینت، بالاتر می‌باشد. علت آن نیز استحکام بالای کامپوزیت نوع سرامیکی، زیبایی منحصر بفرد آن و همچنین ظاهر طبیعی برای دندان‌هاست. از عوامل موثر بر این هزینه، می‌توان به دستمزد دندانپزشکان برای انجام این نوع کامپوزیت اشاره کرد.

اگر میخواهید درباره قیمت کامپوزیت دندان بیشتر بدانید میتوانید با همکاران ما از طریق واتس آپ در تماس باشید. و یا برای اطلاع درباره قیمت ها بر بروی لینک زیر کلیک کنید: دندانپزشکی شبانه روزی سرسبز

 

۴.۶/۵ - (۴۵ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.