کشیدن چند دندان در یک روز

کشیدن چند دندان در یک روز امکان پذیر است؟

کشیدن دندان به صورت همزمان در واقع راهی درمانی برای از بین بردن درد دندانی است که با پر کردن و یا عصب کشی نمودندندان ، دیگر قادر به برطرف کردن درد آن نیستیم. جالب است بدانید که هیچ محدودتی برای کشیدن همزمان چند دندان وجود ندارد. 

کشیدن چند دندان در یک روز به طور معمول رایج نیست اما افرادی که به پوسیدگی شدید دندان دچار شده اند و درد بالایی را تجربه می کنند می توانند چند دندان را در یک روز بکشند. ما به این افراد پیشنهاد می کنیم با پزشک معالج خود مشورت کنند و در طول چندین روز متوالی دندان های خود را بکشند.

برخی از بیماران ممکن است دچار ترومای دندانی شده باشند، در حالی که برخی دیگر دچار پوسیدگی دندان شده‌اند که نمی‌توان آن را با کانال ریشه درمان کرد. اگر از کشیدن دندان در یک روز می ترسید، مطمئن باشید که کلینیک شبانه روزی عرشیان این روش استاندارد دندانپزشکی را هر روز انجام می‌دهد.

وجود دندان های نهفته در دهان فرد یکی دیگر از دلایلی است که باعث می شود به فکر کشیدن چند دندان در یک روز بیفتیم.

دندان نهفته یعنی اینکه دندان حین در آمدن در لثه، گیر کرده باشد و باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل درد و عفونت شود. این مورد در خصوص دندان عقل بسیار اتفاق می افتد. حتی در بعضی از شرایط شاهد چهار دندان عقل به صورت نهفته در یک فرد بودیم که در ابن شرایط فرد باید هر 4 دندان را به طور همزمان می کشید.

کشیدن چند دندان در یک روز

عوارض و خطرات ناشی از کشیدن چند دندان در یک روز:

در واقع حتی کشیدن دندان های ساده نیز عواقب و خطراتی را به دنبال دارد که کشیدن چند دندان در یک روز این خطرات احتمالی را افزایش می دهد.

البته دندانپزشکان خبره جز موارد ضروری اقدام به کشیدن چند دندان در یک روز نمی کنند. در قسمت زیر برخی از خطرات کشیدن همزمان چند دندان را بررسی می کنیم:

خونریزی پس از کشیدن همزمان چند دندان:

کشیدن دندان ساده به طور معمول با خونریزی همراه است حال تصور کنید که چندین دندان را به طور همزمان با یکدیگر بکشید. قطعا شاهد خونریزی بیشتری خواهیم بود. خونریزی پس از کشیدن دندان ساده پس زا چند ساعت قطع می شود و با گاز استریل شما می توانید خونریزی را کنترل کنید و نگرانی از این بابت نباید داشته باشید، مگر اینکه خونریزی برای مدت زیادی ادامه داشته باشد. البته اگر به بیماری های خاص انعقاد خون مانند هموفیلی دچار هستید و یا از داروهای رقیق کننده خون همچون هپارین یا وارفارین استفاده می کنید، حتما قبل از کشیدن دندان همزمان پزشک را مطلع سازید.

عفونت و چرک کردن پس از کشیدن چند دندان در یک روز:

دندان و دهان انسان پر از باکتری ها مفید و مضر هستند که کشیدن دندان فعایلت این باکتری های مفید و مضر را افزایش می دهد. حال اگر بخواهید چند دندان را به طور همزمان بکشید، نیاز به مراقبت های بیشتری جهت جلوگیری از عفونت دارید. معمولا دندانپزشک برای کاهش عفونت هنگام کشیدن دندان همزمان ، انواع آنتی بیوتیک را تجویز می کند.

بهتر است تا زمان بهبود کامل زخم های لثه مصرف دارو را قطع نکنید.

برخی از عوارض کشیدن دندان عقل پایین:

در کل عوارض کشیدن همزمان چند دندان عقل پایین در یک روز به مراتب بیشتر از دندان های بالاست.

دندان های پایین به عصب های بیشتر و اندام بیشتری نزدیک هستند از این رو در طی کشیدن دندان های عقل پایین باید مراقبت ها و دقت بیشتری را به عمل آوریم. جهت بی‌ حسی دندان‌ ها، دارویی تزریق می‌ شود که مقدار آن نسبت به ناحیه‌ ای که قرار است بی‌ حس شود متفاوت است. در فک پایین تعداد عصب‌ های بیشتری وجود دارد و به همین دلیل، برای بی حس کردن دندان‌ های پایینی به تزریق بیشتری نیاز داریم. در حالی‌ که دندان‌ های ردیف بالا با 1 یا 2 تزریق، کاملا بی‌ حس می‌ شوند.

کشیدن چند دندان در یک روز

اقدامات پس از کشیدن همه دندانها در یک جلسه:

برای بهبود یافتن جای زخم و محل جراحی لازم است یک سری از نکات را پس از کشیدن همه دندان ها در یک جلسه رعایت نمایید:

  •  حتی الامکان از مکیدن چیزی در محل حفره دندانی، در یکی دو روز ابتدایی و مخصوصا ساعات ابتدایی خودداری کنید. این کار باعث فشار بر محل حفره دندانی و خونریزی مجدد آن می شود.
  • پس از کشیدن همزمان چند دندان از کشیدن مسواک بر روی دندان ها و ساتفاده از نخ دندان جدا خودداری نمایید . این کار باعث تشدید خونریزی دندان شما می شود.
  •  در روز های ابتدایی کشیدن چند دندان در یک روز از مصرف مایعات غافل نشوید. تا قبل از بهبودی زخم سعی کنید غذاهای نرم مصرف کنید.
  • مساله مهم تر این است که کشیدن همزمان چند دندان با کشیدن یک دندان متفاوت است. سعی کنید دستور العمل های پزشک را به دقت انجام داده و داروهایی تجویز شده احتمالی را تا پایان دوره درمان به طور کامل مصرف نمایید.
  • کشیدن همه دندانها در یک جلسه به تدریج باعث تغییر شکل استخوان فک می شود. این عارضه در دراز مدت می تواند نیاز به بریج یا پروتز دندانی را بیشتر کند.
  • مدت زمان ترمیم زخم ناشی از کشیدن همزمان چند دندان تفاوتی با مدت زمان لازم برای بهبود زخم ناشی از کشیدن یک دندان ندارد. معمولا حداکثر پس از گذشت یک هفته می توانید زندگی عادی خود را از سر بگیرید. البته این مدت در مورد جراحی یا کشیدن همزمان دندان های نهفته عقل کمی بیشتر است.
  • دندانپزشکان توصیه می کنند تا چند ساعت بعد از عمل جراحی چیزی نخورید. زیرا در زمانی که هنوز اثر بیحسی از بین نرفته ممکن است غذا خوردن یا حتی حرف زدن باعث شود به طور ناخودآگاه زبان یا گوشه دهان خود را گاز بگیرید و در نتیجه زخم ایجاد شود.
  • تا چند روز بعد از کشیدن چند دندان در یک روز استراحت کنید و از ورزش و انجام فعالیت شدید بدنی پرهیز نمایید.

کشیدن چند دندان در یک روز

چند ساعت پس از کشیدن چند دندان در یک روز می توانیم غذا بخوریم؟

درست سات که کشیدن دندان یک از کم خطر ترین روش های درمانی دندان های پوشیده می باشد اما به دلیل باز شدن لثه و جراحی که روی آن صورت می گیرد. در حالت ایده آل، باید از خوردن هر چیزی که نیاز به جویدن دارد در ۲۴ ساعت اول کشیدن دندان اجتناب کنید. سعی کنید فقط مایعات بخورید. اما اگر با سوپ و غذا‌های مایع سیر نمی شوید بهتر است مواد غذایی جامد و نرم مانند پوره سیب زمینی، پودینگ و فرنی را انتخاب نمایید.

۲۴ ساعت بعد از کشیدن دندان می‌توانید شروع به خوردن غذاهای نرمی کنید که نیاز به جویدن کمی دارند. با این حال مراقب باشید از سمتی که دندان از آن کشیده شده غذا را نجوید. در چند روز اول بعد از کشیدن دندان غذای گرم مصرف نکنید. گرما جریان خون را به زخم افزایش می‌دهد و می‌تواند لخته را از جای خود خارج کند

بهتر است از خوردن الکل در این دوره اجتنبا کنید زیرا ممکن است با مسکن های شما تداخل داشته باشد و به مشکل بخورید.

لازم است بدانید پس از کشیدن چند دندان در یک روز از خوردن مواد غذایی با نی پرهیز کنید. نی ها باعث ایجاد فشار در دهان شما می شوند که می تواند لخته خون را از بدن خارج کند. این امر نه تنها باعث باز شدن زخم و ایجاد خونریزی لثه می شود، بلکه روند بهبودی را کند می کند. استفاده از نی های دهان گشاد گزینه بهتری نیست، بنابراین سعی کنید به طور کلی از نی ها دوری کنید.

 

یک ساعت پس از کشیدن دندان چه چیزی بخوریم؟

بهتر است مایعات و بستنی میل کنید تا خون دندان شما کاملا لخته شود. ژله بستنی میلک شیک و...

آیا می توان پس از کشیدن دندان غذا های گرم میل نمود؟

غذا های گرم باعث ایجاد جریان خون می شود و اجازه لخته کامل به قسمت جراحی شده دندان شما نمی دهد.

4.3/5 - (213 امتیاز)
هزینه کامپوزیت دندان سال 1402 (دندان های جلو و کامل)جرمگیری دندان لمینت شدهقیمت پر کردن دندانآیا سیگار کامپوزیت را خراب میکند؟فوبیای دندانپزشکیآیا بلیچینگ دندان درد دارد؟دندانپزشکی شبانه روزی ارزان قیمتچه زمانی دندان پوسیده میشود؟انواع لمینت دندانانواع کامپوزیت دندانکامپوزیت دندان در بارداریکامپوزیت دندان خرگوشیلمینت بهتر است یا کامپوزیت

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *