کامپوزیت دندان برای نوجوانان

کامپوزیت دندان برای نوجوانان چه سنی است؟

این سؤال شاید برای شما هم پیش آمده باشد. به نظرتان سن مناسب کامپوزیت دندان چه سنی است و آیا کامپوزیت محدودیت سنی دارد؟

این درمان زیبایی معمولا سن خاصی ندارد و برای تمامی سنین کامپوزیت دندان قابل اجراست. اما هر پزشکی ترجیح می دهد سن خاصی را برای این کار در نظر بگیرد.  به این دلیل که رشد دهان و استخوان‌های فک کودک بسته به جنسیت او، تا سن مشخصی ادامه دارد. همین موضوع سبب می‌شود تا دندانپزشک نتواند از این درمان برای کودکان با سن پایین‌تر استفاده کند.

با اینکه گفتیم کامپوزیت ونیر دندان سن خاصی ندارد اما باید بگوییم که دنانپزشکان مجرب این روش را برای کودکان انجام نمی دهند. با توجه به اینکه سن توقف رشد دهان در جنسیت‌های مختلف متفاوت است، سن مناسب برای انجام این درمان نیز متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی، این درمان بیشتر برای دختران بالای 16 و پسران بالای 18 سال به کار می‌رود.
لازم به ذکر است که در مواقع خاص امکان انجام این درمان برای افراد زیر سن مناسب نیز وجود دارد. کامپوزیت دندان برای نوجوانان بالای 18 سال انجام می شود.

چرا کامپوزیت دندان برای نوجوانان و کودکان پیشنهاد نمی شود؟

دلیل این موضوع این است که رشد استخوان فک در پسران زیر 18 و دختران زیر 16 سال همچنان ادامه دارد و به اتمام نرسیده است. در نتیجه اگر در این زمان کامپوزیت انجام شود، با تغییر موقعیت لثه و دندان‌ها، زیبایی ونیر نیز تحت تأثیر قرار می‌گیرد. در این شرایط احتمال ایجاد شکاف بین دندان‌ها نیز وجود دارد.
علاوه بر این نیز، معمولا کودکان با سن پایین‌تر درک درستی از ترمیم‌های زیبایی ندارند. با توجه به اینکه ترمیم‌های زیبایی نیاز به مراقبت زیاد دارند، نمی‌توان آن را برای کودکان استفاده کرد؛ چرا که به صرفه نخواهد بود. کودکان نمی توانند به درستی از کامپوزیت ها و روش های زیبایی مراقبت کنند و قطعا زمان درمان نیز کاهش می یابد.

 کامپوزیت دندان برای نوجوانان پیشنهاد نمی شود.

کامپوزیت دندان برای نوجوانان

بهترین سن کامپوزیت دندان چه سنی است؟ 

اکثر افرادی که کامپوزیت دندان را انجام می دهند بین سن 30 تا 60 سالگی قرار دارند زیرا در این سن معمولا فک به صورت کامل رشد خود را داشته و دیگر رشد نمی کند. در بعضی شرایط نیز استثناء هایی نیز وجود دارد که بعضی از پزشکان برای اصلاخ لبخند به کودکان ، کامپوزیت را پیشنهاد می دهند. از همین رو کامپوزیت دندان برای نوجوانان زیر 18 سال توصیه نمی شود.

در سنین پایین کامپوزیت دندان بهتر است یا لمینت؟

لمینت سرامیکی یکی دیگر از روش های زیبایی و درمانی می باشد که عمر نسبتا بیشتری به کامپوزیت دندان دارد. لازم به ذکر است که تا شرایط فوری و نیاز شدید نباشد، دندانپزشکان از روش لمینت سرامیکی برای کودکان استفاده نمی کنند. در روش لمینت سرامیکی دندان ها تراشیده شده و لمینت در ازمایشگاه های دندانپزشکی آماده می شود که علاوه بر زمان بر بودن، شرایط نگهداری شدید تری دارد همچنان هزینه بیشتری باید پرداخت شود.

و پس از انجام آن فرد نمی‌تواند از دندان‌های طبیعی خود استفاده قبلی را داشته باشد. علاوه بر آن، اگر از این روش برای افراد زیر 18 سال استفاده شود، با تغییر موقعیت فک و لثه، زیبایی دندان‌ها از بین خواهد رفت و فرد برای ترمیم شرایط پیش آمده مجبور به پرداخت هزینه‌های بیشتری خواهد شد.
به همین جهت در شرایط ضروری دندانپزشک از ونیر کامپوزیت برای افراد در سنین پایین‌تر استفاده می‌کند، زیرا این درمان بر خلاف لمینت سرامیکی برگشت پذیر است.

جایگزین درمانی کامپوزیت دندان برای نوجوانان:

برای اینکه بهترین گزینه درمانی برای دندان‌های فرزند خود را بیابید، لازم است که به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کرده و با متخصص در این زمینه مشورت نمایید.معمولاً بهترین و مناسب‌ترین درمان برای کودکانی که با ناهنجاری‌های فک و دندانی روبه‌رو هستند، ارتودنسی است.
روش‌های بسیاری از جمله استفاده از انواع روکش‌های دندانی از گزینه‌های دیگر مناسب برای افراد زیر 18 سال هستند. البته این افراد می توانند با مشورت با پزشک خود از بلیچینگ نیز استفاده نمایند.

گلاس آیونومر نیز یکی دیگر از مواد جایگزین کامپوزیت دندان برای نوجوانان است که به خصوص در ترمیم دندان‌های کودکان استفاده می‌شود. این ماده دارای خواص ضد باکتریایی بوده و به بافت دندان بستگی دارد. همچنین، به دلیل اینکه این ماده فلوراید را به دندان منتقل می‌کند، به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک خواهد کرد. اما گلاس آیونومر در مقایسه با کامپوزیت دارای مقاومت کمتری است و در نواحی که بار فشاری زیادی بر روی دندان‌ها وجود دارد، مناسب نیست.

رزین مواد ترمیمی: رزین‌های ترمیمی نیز در برخی از موارد می‌توانند جایگزین مناسبی برای کامپوزیت باشند. این مواد اغلب بر پایه پلاستیک‌هایی هستند که به بافت دندان بستگی دارند و در مواردی که نیاز به ایجاد حالتی خاص برای دندان وجود دارد، می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

سرامیک‌ها: سرامیک‌ها نیز در برخی از موارد به عنوان جایگزین کامپوزیت دندان برای نوجوانان مورد استفاده قرار می‌ گیرند. این مواد دارای مقاومت بسیار بالایی هستند و به‌خوبی با رطوبت دندان سازگار خواهند بود. اما در مواردی که نیاز به ترمیم‌های بزرگ داریم، ممکن است استفاده از سرامیک‌ها مشکل‌ساز باشد.

کامپوزیت دندان برای نوجوانان

سلامت لثه در افراد زیر 18 سال:

قطعا می دانید که فک و لثه ها تا سنین 18 سالگی در حال رشد و تکامل یافتن هستند اما ممکن است لثه در این دوران به مشکلاتی دچار شود.استفاده از کامپوزیت در این شرایط ممکن است موجب تحریک لثه و ایجاد التهابات بیشتر شود. از همین رو کامپوزیت دندان برای نوجوانان توصیه نمی شود.

  • نیاز به انجام مراقبت‌های دندان‌پزشکی منظم
  • عدم ثابت بودن دندان‌ها در سنین کودکی و نوجوانی
  • عدم توانایی برخی از کودکان و نوجوانان در حفظ بهداشت دهان و دندان

برای این دسته از افراد، دندان‌پزشک معمولا توصیه می‌کند که از روش‌های دیگری مانند کاشت دندان یا استفاده از پروتز‌های دندانی استفاده کنند. این روش‌ها معمولا مناسب‌تر و برای افراد زیر ۱۸ سال کارآمدتر خواهد بود.

 

4.4/5 - (108 امتیاز)
هزینه کامپوزیت دندان سال 1402 (دندان های جلو و کامل)کامپوزیت دندان قسطیکامپوزیت دندان در پیروزیطبیعی ترین رنگ کامپوزیت دندانباندینگ کامپوزیتی دندانسفید کردن دندان در خانهقیمت هوم بلیچینگبوی بد دهان بعد از کامپوزیتتفاوت رنگ دندان a1 و b1بهترین دندانپزشکی شبانه روزی در تهرانپارسپر کردن دندان جلو با مواد سفیدآیا کامپوزیت به دندان آسیب میزنددندانپزشک خوب و ارزان در تهران

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *