کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی

کدام یک بهتر است کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی؟

همیشه این سوال برای افرادی که به دنبال لبخند زیبا تر و متد های روز هستند پیش می اید که کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی؟ لازم است به شما بگوییم که هر کدام یک از این موارد باید زیر نظر و تاییدیه پزشک انجام شود. در بعضی از شرایط دندان ها سالم هستند و صرفا برای زیبایی بیشتر دندان ها از کامپوزیت دندان استفاده می کنیم.

در بعضی از شرایط دیگر ممکن است پیش بیاید که دندان های شخص کج می باشد و نیاز به ارتودنسی دندان می باشد تا دندان ها به صورت صاف قرار گیرند. بهترین راخکار برای اینکه بفهمیم کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی؟ این است که در مورد  کامپوزیت و ارتودنسی به صورت کامل تحقیقات لازم را انجام دهید و در ادامه برای لبخند زیباتر خود اقدام نمایید.

اگر شما هم از نامتوازن بودن دندان های خود رنج می برید و به دنبال راهی برای صاف نمودن و زیباتر شدن دندهان و دهانتان هستید و نمی دانید که کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی در ادامه ای مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی کامل کامپوزیت و ارتودنسی بپردازیم.

کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی

آشنایی با ارتودنسی دندان و ویژگی های ان:

انجام موارد و امور زیبایی دندان در عصر امروز در کلینیک های زیبایی دندان صورت می گیرد. یکی از روش های درمانی و بهبود لبخند و زیبایی دندان های شما استفاده از ارتودنسی دندان می باشد. ارتودنسی انواع مختلفی دارد که نسبت به مشکلات دهان و فک شما دکتر به شما پیشنهاد استفاده از ارتودنسی را می دهد. مدت زمان ارتودنسی دندان معمولا بین 6 ماه تا یکسال متفاوت می باشد و نسبت به مشکلات دهان و کج بودن فک شما تعیین می شود. در ادامه به بررسی کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی ؟ می پردازیم.

کامپوزیت یا روکش دندان چیست؟

کامپوزیت دندان معمولا جنبه درمانی ندارد و بیشتر برای اصلاح طرح لبخند مورد استفاده قرار می گیرد. این عمل زیبایی دندان که با قرار گرفتن ماده رزین کامپوزیت بر روی دندان‌ها و فرم دهی آنها توسط دندان پزشکان صورت می‌گیرد امروزه طرفداران زیادی دارد. لایه‌های کامپوزیت با استفاده از نور بر روی دندان محکم می‌شود. تطابق رنگ، خطوط و ضخامت کامپوزیت دندان از مهم ترین نکاتی است دندانپرشک شما در حین کرا باید به ان توجه کند تا مطابق دلخواه شما دندان ها را طرح دهد.

کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی؟ انتخاب شما کدام یک است؟

باید به شما بگوییم که این دو روش زیبایی دندان را نمی توان در مقابل هم قرار داد زیرا هم ارتودنسی و هم کامپوزیت هر یک در یک سری از شرایط خاص قرار دارند و انجام می شوند. برای مثال در صورتی که دندان ها کج درامده باشند نمی توان دندان ها را کامپوزیت کرد و ابتدا باید با ارتودنسی دندان، دندان ها صاف و یکدست شوند. در مقابل اگر فقط به دنبال طرح لبخند و زیبایی چهره خود هستید می توانید از کامپوزیت دندان برای دندان های خود استفاده نمایید زیرا کامپوزیت دندان با یک مایع رزینی درست می شود که بر روی دندان ها قرار می گیرد و به انها می چسبد.

کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی

کامپوزیت به جای ارتودنسی؟

رنگ دندان: اگر به دنبال راهی برای زیباتر شدن و سفید تر شدن دندان های خود هستید می توانید ان ها را بلیچینگ کنید. اگر یکی از دندان ها نیز به دلیل ترمیم کانال ریشه بسیار تیره شده است می توانید رنگ آن را با سفید کردن داخلی تغییر دهید. اما اگر شرایط دندان های شما طوری است که به دلیل پوسیدگی زیاد بسیار خراب شده اند دیگر بیچینگ جواب نمی دهد و در این صورت می توانید با استفاده از کامپوزیت ونیر آن ها را ترمیم نمایید.
 موقعیت دندان ها: اگر دندان های شما صاف و مرتب نیستند و به دنبال راهی برای صاف نمودن و مرتب نمودن ان ها هستید می توانید از ارتودنسی استفاده نمایید. ارتودنسی یک روش درمانی غیر تهاجمی است و برای اصلاح موقعیت و ناهنجاری فک و دندان ها یک روش عالی محسوب می شود. اما اگر موقعیت دندان وخیم نباشد می توان از کامپوزیت بجای ارتودنسی استفاده کرد.
شکل دندان: اگر دندان هایتان فقط بسیار بلند و یا بسیار کوتاه هستند و به دنبال یک طرح لبخند زیبا هستید به شما پیشنهاد می کنیم ان ها را کامپوزیت کنید. با کامپوزیت ونیر به راحتی می توانید این عیوب ظاهری را برطرف نمایید. به جز این دندان نیز در کامپوزیت ونیر تراش نمی خورد. همچنین از کامپوزیت برای ضخامت و پهنا دادن به دندان های سالم نیز استفاده می شود. صیقل دادن تنها کاری است که برای نصب کامپوزیت ونیر در دندانپزشکی زیبایی استفاده می کنند و از این رو یک روش غیر تهاجمی محسوب می شود.
امیدواریم به پاسخ سوال کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی رسیده باشید.

ارتودنسی دندان به همراه کامپوزیت:

شاید برایتان سوال پیش بیاید که ایا می توان کامپوزیت را به همراه ارتودنسی دندان انجام داد؟ انجام ارتودنسی و کامپوزیت روی دندان های یک بیمار امکان پذیر است. اما در اغلب موارد بیمار باید برای تصحیح موقعیت دندان ها و ناهنجاری های فک ابتدا درمان با ارتودنسی را کامل کرده و سپس از کامپوزیت ونیر استفاده نماید. این امر باعث می شود که ساختار دندان ها بهتر حفظ شود. شفافیت، رنگ، انعکاس نور و به طور کلی زیبایی بی عیب و نقص لبخند شما کامپوزیت پس از اینکه ارتودنسی را کامل کردید خیره کننده است. پس کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی؟ شما بگویید.

کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی

چه دندان هایی را می توان کامپوزیت کرد؟

در بسیاری از شرایط که سوال برایتان پیش می اید که کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی؟ باید به شما بگوییم که باید طبق نظریه پزشک و بررسی های پزشک متخصص به این سوال پاسخ داده شود.

دندان های آسیب دیده:
 در صورتی که شاهد فرسایش دندان های خود هستید که ان ها دچار اسیب جزیی شدند می توانید از کامپوزیت استفاده کنید . در واقع ایده آل ترین، مقرون به صرفه ترین و کم تهاجمی ترین روش کامپوزیت دندان می باشد.
 دندان هایی که دچار تغییر رنگ شده اند:
اگر دندان هایتان تیره شدند و لکه گرفتند و قابل درمان با بلیچینگ نیستند و لکه های نامطلوبی را که روی سطوح دندان ها ایجاد شده است برطرف نمایید بهتر است که از کامپوزیت ونیر بهره گیرید.
 بستن فاصله بین دندان ها:
یکی دیگر از مشکلاتی که افراد با ان سر و کله دارند فاصله های دندانی می باشد که توسط کامپوزیت به راحتی بر طرف می شوند. شما به راحتی می توانید از کامپوزیت ونیر بجای ارتودنسی بهره گرفته و این مشکل را برطرف نمایید.
امید است پس از خواندن این مقاله به این نتیجه رسیده باشید که کامپوزیت بهتر است یا ارتودنسی؟
4.6/5 - (194 امتیاز)
هزینه کامپوزیت دندان سال 1402 (دندان های جلو و کامل)بهترین دکتر دندانپزشک در تهرانپارسپر کردن دندان با مواد سفیدمعرفی 5 برند برتر کامپوزیت دندانقیمت ایمپلنت دندانلمینت سرامیکیتخفیف بلیچینگ دندان در تهرانهزینه ارتودنسی دندانبوی بد دهان بعد از کامپوزیتتعرفه لمینت دندان در سال 1402لمینت کامپوزیتیکشیدن همه دندانها در یک جلسهقیمت پر کردن دندان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *