کامپوزیت بدون تراش دندان

ونیر کامپوزیت بدون تراش دندان:

یکی از روش های کم هزینه نسبت به لمینت دندان ونیر کامپوزیت بدون تراش دندان می باشد. در این روش بدون اینکه دندان ها تراشیده شود و اسیبی به آن ها برسد، سطح دندان ها صاف و زیبا می شوند. در دندانپزشکی یک لایه از کامپوزیت را بر روی دندان شما قرار می دهند و روکش می کنند. کامپوزیت ونیر ها روکش های نازکی هستند که دندانپزشک نسبت به دندان های شما و با رنگ دلخواه شما بر روی دندان قرار می دهد.

هزینه کامپوزیت دندان - 1402

نوع و برند
🔹 توکویاما(ژاپنی bw)
🔹 توکویاما(ژاپنی sw)
🔹 کاریزما(آلمانی)
🔹 سارمکو سوئیس
🔹 اولترادنت نانوسرامیک(آمریکا)
🔹 آی پی اس نانو سرامیک (آلمانی)
🔹 آی پی اس لیرینگ
جهت دریافت تعرفه کامپوزیت زیبایی با تخفیف ویژه تماس بگیرید ۰۲۱۷۷۲۰۶۰۰۰
📍هم سطح سازی، قرینه سازی
📍اقساط بدون سود

ضخامت ونیر کامپوزیت بدون تراش دندان چقدر است؟

ونیر ها معمولا اماده می باشند و نیاز به تراش کاری ندارن و ضخامت ان ها نسبت به کامپوزی بسیار کمتر است. ضخامت ونیرهای معمولی حدود ۰٫۳ تا ۰٫۵ میلیمتر است در حالیکه ونیرهای بدون تراش معمولا کمتر از ۰٫۳ میلیمتر ضخامت دارند.نحوه قرار گیری این دو در دهان متفاوت می باشد از همین رو تاثیر به سزایی در ضخامت ان دارد.

برای ونیرهای معمولی باید مقداری از خود دندان تراشیده شود تا به راحتی ونیر ها نصب شوند تا فضای کافی برای کارگذاری ونیر فراهم شود. اما ونیرهای بدون تراش به دلیل ضخامت بسیار نازک خود می‌توانند بدون تراش مینای دندان روی آن قرار بگیرند و بنابراین لازم نیست نگران درد و عوارض ناشی از تراشیدن دندان در دراز مدت باشید.

کامپوزیت بدون تراش دندان

کاربرد کامپوزیت بدون تراش دندان:

بسیاری از سطح دندان ها ممکن است به مرور زمان دچار اسیب شده باشند و این نوع ونیر بسیار مناسب این دندان هاست. همچنین کامپوزیت ها برای از بین بردن نقص های خیلی کوچک دندان نیز مورد استفاده قرار می گیرند. از جمله موارد استفاده اصلی از کامپوزیت ها عبارت اند از:
تراشه های جزئی در نتیجه آسیب.
• شکستگی یا لب پریدگی دندان ها
• اصلاح فضای بین دندانی
• برطرف کردن ارتفاع و کوتاهی تاج دندان
• ابرطرف کردن سایش مینا، لکه های روی دندان.
• علاوه بر ترمیم دندان ها، کامپوزیت دندان برای پنهان کردن نقص های دندانی، گزینه ای مناسب می باشند.

مراحل نصب روکش کامپوزیت بدون تراش دندان:

در ابتدایی ترین مرحله ، دندان پزشک اقدام به بررسی و چک دندان های شما می کند . در صورتی که دندان ها پوسیده باشند اقدام به ترمیم ان ها می کند، سپس وضعیت عمومی دهان و دندان ارزیابی می شود. علاوه بر این، دکتر با بیمار در مورد شکل و اندازه دلخواه دندان صحبت می کند، تا بهترین راه برای اصلاح دندان را انتخاب می کند. مراحل اصلی ترمیم عبارت اند از:
1. برداشتن بافت آسیب دیده.
2. درمان ناحیه ای از دندان که قرار است رنگ یا شکل آن بازیابی شود.
3. انتخاب مواد مطابق با شاخص های زیبایی شناسی دندان و صورت.
4. کنترل تناسب و ارتفاع دندان کامپوزیت شده.
5. در اخر سطح روکش را پولیش زده تا یکدست و بدون برامدگی شود.
30-40 دقیقه طول می کشد تا دندان نهایی به نتیجه مطلوب خود برسد.

طول عمر ونیر کامپوزیت بدون تراش دندان:

در صورتی که دندانپزشک شما کامپوزی خوبی را برای شما استفاده کند حداقل به مدت 3 سال می توانید از ان استفاده کنید. برای بیشتر کردن زمان ماندگاری کامپوزیت، مسواک زدن منظم دندان ها، استفاده از نخ دندان به صورت روزانه و … توصیه می شود. علاوه بر این، باید از خوردن غذاهای حاوی آنزیم های رنگ دهنده (قهوه، چای، انواع توت ها) خودداری کنید. حداقل دو بار در سال معاینه پیشگیری از آسیب به کامپوزیت و سایر دندان ها لازم است.

کامپوزیت بدون تراش دندان

ویژگی های روکش های کامپوزیت بدون تراش دندان:

روکش کامپوزیت بدون تراش دندان بهترین راه حل و کمترین هزینه برای ترمیم دندان ها می باشد.
روکشهای سرامیکی کامپوزیت بسیار با دوام هستند و بین مدت 15 تا 20 سال طول عمر دارند.. روش روکش دندان شامل آماده سازی اولیه دندان، ساخت رنگ مورد نظر کامپوزیت متناسب با دندان بیمار در آزمایشگاه دندانپزشکی است که مدت زمان قابل توجهی طول می کشد معمولا از دو هفته تا یک و نیم ماه. کیفیت و قابلیت اطمینان بی عیب و نقص کامپوزیت ها هزینه نهایی آنها را تعیین می کند.).
البته لازم به ذکر است که دندانپزشک با توجه به سن بیمار و نوع دندان ها بیمار انتخاب می کند که ایا روکش های سرامیکی مناسب این فرد است یا خیر. برای کلینیک هایی که به نتیجه نهایی و لبخند بیمار اهمیت می دهند، معیار اصلی یک نتیجه بی عیب و نقص است که هم انتظارات بیمار و هم نتیجه دلخواه و مطلوب دندانپزشکان تحقق یابد.

تفاوت کامپوزیت بدون تراش دندان با لمینت:

لازم به ذکر است که هر کدام چه لمینت و یا چه کامپوزیت بدون تراش دندان باید با صلاح دید پزشک انتخاب شود .
از مزایای روکش های کامپوزیت ونیر می توان به هزینه نسبتاً کم و نصب آسان و سریع آن اشاره کرد.اما از نظر ماندگاری روکش های ونیر کامپوزیت به طور متوسط پنج الی ده سال عمر می کنند ولی احتمال سایش و یا تغییر رنگ در گذر زمان وجود دارد و ممکن است تیره تر یا به رنگ زرد تغییر حالت دهند.روکش های ونیر کامپوزیت به دندان تراشی اضافی احتیاج ندارند و می توانند در یک مراجعه به دندانپزشک ساخته شوند.
ردر صورتی که به دنبال ماندگاری بیشتر و هزینه کمتر هستید ما به شما انتخاب کامپوزیت سرامیکی را می دهیم. اما در مقابل این مزایای ظاهری، لازم به ذکر است که هزینه روکش های سرامیکی و زمان ساخت و نصب آنها به میزان قابل توجهی بیشتر از ونیر کامپوزیت است.
در نتیجه کار حرفه ای دندانپزشکان، روکش سارمیکی دندان مانند بخشی از دندان بشمار می رود و نیاز به مراقبت های خاصی ندارد. پس از نصب روکش کافی است فضای بین دندان ها را کاملاً تمیز کرده و برای معاینات به پزشک مراجعه کنید.

میزان دوام کامپوزیت بدون تراش دندان:

کامپوزیت بدون تراش دندان معمولا بین 5 تا 7 سال عمر می کنند و شما با مراقبت های لازم و دستورات پزشک می توانید تا 7 سال از ان استفاده کنید. اما این بدان معنا نیست که صد در صد تخریب ناپذیر هستند.  در واقع آنها به اندازه دندان‌های طبیعی شما مستعد آسیب دیدگی می‌باشند. بنابراین برای جلوگیری از صدمه دیدن آنها لازم است از انجام کارهایی که برای دندان‌های طبیعی مضر است، اجتناب کنید (بعنوان مثال جویدن قلم یا ناخن، جویدن یخ، کشیدن سیگار، استفاده از دندان برای باز کردن بسته‌ها، دنداتن قروچه یا فشردن دندان‌ها به یکدیگر).

کامپوزیت بدون تراش دندان

برخی از مزایای کامپوزیت بدون تراش دندان:

 • بدون نیاز به تزریق بیحسی
 • یک گزینه کاملا مقرون بصرفه
 • ماندگاری مطلوب (حداقل ۵ تا ۷ سال)
 • نصب راحت‌تر و سریع‌تر (نسبت به ونیرهای معمولی)
 • فرایند یک جلسه‌ای
 • عدم نیاز به نصب ونیر موقت
 • تقویت ساختار دندان‌ها
 • برگشت پذیر (هر زمان که خواستید، دندانپزشک می‌تواند آنها را از دندان‌های شما جدا کند، بدون آنکه آسیبی به شاختار دندان‌هایتان وارد شود).
 • پایین بودن احتمال بروز حساسیت
 • قابلیت ترمیم در صورت شکستن یا ترک خوردن ونیر

برخی از معایب این نوع کامپوزیت عبارتند از:

 • دندان هایی که بشدت اسیب دیدند نمی توانند از کامپوزیت بدون تراش به علت نازکی ان استفاده نمایند.
 • نسبت به ونیرهای لمینتی شکننده تر هستند
 • برای نصب ونیر بدون تراش به مهارت و تخصص بالایی نیاز است.
 • طول عمر آنها در مقایسه با ونیرهای معمولی (۱۰ تا ۱۵ سال) کمتر است.
 • بعلت ثبات رنگ پایین، احتمال لکه شدن آن بیشتر است.
 • پلاک‌های دندانی براحتی روی کامپوزیت دندان جمع می‌شود و بنابراین احتمال التهاب لثه افزایش می‌‌یابد.
 • احتمال سایش و تغییر رنگ به مرور زمان
Rate this post
هزینه کامپوزیت دندان سال 1402 (دندان های جلو و کامل)بهترین مواد بلیچینگ دندانمتخصص ایمپلنت در تهرانپارسقطع فوری خونریزی دندان با زردچوبهایا کامپوزیت دندان را خراب میکندلمینت دندان قیمت مناسبتغییر رنگ کامپوزیت دندانلمینت دندان یا تاج دندان ؟مصرف الکل بعد از ایمپلنتهزینه جراحی زیبایی لثه در سال 1402فرق روکش و کامپوزیتدندانپزشکی اقساطی در تهرانبهترین آنتی بیوتیک برای عفونت دندان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *