هر انسان چند واحد دندان دارد ؟

تعداد دندان های هر انسان

دندان های انسان را می توان از مهم ترین اجزای بدن او به شمار آورد که بدون این عضو زندگی روزمره برای هر کسی به شدت سخت می شود و مشکلات زیادی مانند مشکلات گوارشی به دنبال او خواهد آمد. اما باید بدانید برای اینکه این مجموعه به درستی کار کند ، چندین واحد دندان در طول روز مورد استفاده قرار میگیرند که هر کدام نیاز می باشد. ممکن است به دلایل مختلفی این سوال به وجود بیاید که هر انسان چند واحد دندان دارد ؟ ما در این مطلب قصد داریم تا دندان های انسان را از نظر تعداد و نوع به طور کامل مورد برسی قرار دهیم پس با ما همراه باشید.

منظور از هر واحد دندان انسان چیست ؟

ممکن است در زمان کامپوزیت کردن یا انجام هر خدمات درمانی با اصطلاح هر واحد دندان رو به رو شده باشید و این سوال برایتان به وجود آمده باشد که منظور از هر واحد دندان انسان چیست ؟ هر یک عدد دندانی که در دهان انسان وجود دارد یک واحد دندانی محسوب می شود. این سوال نیز بدون شک برای شما به وجود می آید که تعداد واحد های دندان در هر انسان اهمیت دارد ؟

چرا که هر خدمات درمانی دندان بر روی هر واحد صورت می گیرد و هزینه ای که دریافت می شود نیز بر اساس تعداد واحد های دندانی می باشد. البته به علت تفاوت دندان ها با یکدیگر طبیعتا نباید انتظار داشت که هزینه های دندان پزشکی بر روی همه دندان ها به یک اندازه باشد. بلکه این وسعت و نوع دندان است که بدون شک در هزینه ها تاثیر قابل توجهی دارد.

تعداد واحد های دندان هر انسان

به طور کلی هر انسان بالغ می تواند از 32 دندان برخوردار باشد. البته باید در نظر داشته باشید که 4 واحد از این دندان ها دندان های عقل می باشند که اگر در شرایط درستی رشد نکنند ، معمولا کشیده می شوند (وجود آن ها می تواند موجب پوسیدگی دندان های دیگر شود یا آن هارا نا مرتب کند. البته تشخیص این امر با پزشک می باشد و دستور کشیدن آن ها نیز باید توسط پزشک داده شود.)

هر انسان چند واحد دندان دارد ؟

اما فارغ از دندان های عقل انسان های بالغ از 28 دندان اصلی برخوردار می باشند که به تفکیک به این شرح می باشند :

دندان های پیش :

به دندان های خرگوشی نیز مشهور هستند (دو دندان جلو فک بالا)  و  و در مجموع هشت دندان جلو محسوب می شوند که بیشترین جنبه زیبایی را در میان دندان ها دارند. از این دندان ها 4  عدد در فک بالا قرار دارد که به طور طبیعی به نسبت چهار دندان پایینی از سایز بزرگتری برخوردار می باشند.

دندان های نیش :

این دندان ها که از نظر شکلی در حیوانات گوشت خوار دیده می شود دندان های شماره 3 می باشند و وظیفه سوراخ کردن تکه های غذا را دارند و از ما بقی دندان ها تیز تر می باشند. دندان های نیش 4 عدد هستند که دو عدد در بالا و در دو طرف دندان های پیش قرار دارند و دو عدد دیگر نیز در پایین و مانند دندان های بالا در کنار دندان های پیش می باشند.

دندان های آسیای کوچک :

دندان های آسیا را به طور کلی می توان مهم ترین دندان های انسان معرفی کرد که به گفته متخصصان 60 درصد از وظایف دندان ها (و حتی بیشتر) بر عهده این دندان ها می باشد. از نظر وسعت دندان های آسیا از ما بقی بزرگتر می باشند. اما خود دندان های آسیا نیز از نظر بزرگی به دو دسته آسیا بزرگ و آسیا کوچک تبدیل می شوند که دندان های آسیا کوچک 8 عدد (4 عدد در هر فک) می باشند و دندان های 5 و 6 انسان را تشکیل می دهند.

خوب است بدانید به طور معمولا دندان های آسیا کوچک (به خصوص دندان 5) آسیب پذیر ترین دندان های انسان می باشند و زودتر از سایر دندان ها پوسیده می گردند. چرا که با وجود سایز کوچکی که دارند بسیار مورد استفاده قرار می گیرند و به همین علت باید به خوبی از آن ها نگهداری کرد.

دندان های آسیا بزرگ :

در نهایت نوبت به بزرگترین دندان های انسان می رسد که بیشتر جویدن های روزمره ما با این دندان های انجام می شود. در انسان بالغ 8 عدد دندان آسیا بزرگ وجود دارد که شامل دندان های 6 و 7 می شود. دندان های 7 که عقب ترین دندان ها می باشند به علت عدم دسترسی ممکن زودتر از ما بقی خراب شوند پس حتما در زمان نظافت دندان ها به شماره های 7 توجه نمایید.

چگونه دندان ها شماره گذاری می شوند ؟

ممکن است در زمان مراجعه به دندان پزشکی شنیده باشید که برای مثال دندان 7 بالا نیاز به ترمیم دارد (فوقا نیز شماره دندان ها را در هر نوع دندان مشخص نموده ایم.) اما این شماره گذاری دندان ها چگونه صورت می گیرد. برای اینکه شماره هر کدام از دندان های خود را در فک ها بفهمید باید از وسط دندان های خود را به چهار قسمت تقسیم کنید :

  • هفت دندان بالا سمت راست
  • هفت دندان بالا سمت چپ
  • هفت دندان پایین سمت راست
  • هفت دندان پایین سمت چپ

سپس از  دندان پیش (خرگوشی) که جلو ترین دندان محسوب می شود را شماره 1 قرار دهید و به خوبی می ببنید که 7 دندان در هر سمت وجود دارد. دندان های شما با این شماره ها شناخته می شوند و مشخص می گردند.

هر انسان چند واحد دندان دارد ؟

در مجموع 28 واحد دندان در هر انسان وجود دارد که در صورت وجود دندان عقل (دندان های شماره 8) به 32 عدد افزایش پیدا می کند. هر کدام از این دندان ها ارزش بسیار زیادی دارند و از دست دندان هر کدام مشکلات زیادی برای شما به وجود می آورند. پس به نگهداری درست از هر 28 دندان توجه نمایید.

امیدواریم از این مطلب استفاده برده باشید.

تعداد دندان های انسان چقدر است ؟

با شمارش دندان های عقل 32 و بدون شمارش این دندان ها از 28 دندان اصلی برخوردار می باشیم.

منظور از هر واحد دندان انسان چیست ؟

هر یک عدد دندانی که در دهان شما وجود دارد یک واحد دندان است که در مجموع شامل 28 واحد دندان می باشد.

حساس ترین دندان های انسان کدامند ؟

دندان 5 که همان دندان آسیا کوچک می باشد حساس ترین دندان های انسان می باشند.

4.6/5 - (218 امتیاز)
هزینه کامپوزیت دندان سال 1402 (دندان های جلو و کامل)قیمت لومینیرز دندانکامپوزیت دندان در پیروزیچگونه کامپوزیت میکنند ( مراحل نصب )مصرف الکل بعد از ایمپلنتدکتر خوب برای کامپوزیت دندانمتخصص عصب کشی در تهرانپارسکامپوزیت دندان در نارمکتعداد ریشه های هر دندان چقدر است؟دندانپزشکی اقساطی در تهرانقیمت پر کردن دندان با عصب کشیطول عمر لمینت دندان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *