مسواک مخصوص کامپوزیت دندان

مسواک مخصوص کامپوزیت دندان چیست؟

بسیار مهم است که پس از کامپوزیت کردن دندان ها از مسواک و همچنین خمیر دندان مناسبی استفاده نمود چرا که کیفیت و نرمی و یا زبر بودن موهای مسواک تاثیر بسیار زیادی بر کامپوزیت دندان می گذارد بنابراین مهم است که از مسواک مخصوص کامپوزیت دندان استفاده نمود.

شاید بگویید مگر مسواک چه تاثیری می تواند بر روی روکش کامپوزیتی داشته باشد؟ حال آنکه نرمی موهای مسواک می تواند تاثیر بسیار زیادی بر دوام و ماندگاری کامپوزیت دندان و سطح آن برای حفظ روشنی دندان داشته باشد.

چه بسا از آنجایی که انتخاب مسواک و حتی خمیر دندان برای دندان های کامپوزیت شده اهمیت زیادی دارد قصد داریم به نکات مهمی در اینباره اشاره کنیم.

کامپوزیت دندان چیست؟

طبیعتا می دانید که کامپوزیت روکشی است که از ونیر بوده و برای سفید سازی و روشن کردن دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

لذا روکش کامپوزیت ونیر می تواند عیوب دندانی اعم از زردی و بد رنگی دندان ها، فاصله بین دندان ها و شکستگی، بدترتیبی و کوتاه و بلند بودن دندان ها و حتی لبخند لثه ای و..را اصلاح و ترمیم سازد.

از آنجا  که به سبب نصب این روکش میزان سفیدی و روشنی دندان ها افزایش می یابد نیاز است که از مسواک مخصوص کامپوزیت دندان استفاده نمود تا به واسطه آن میزان روشنی دندان ها حفظ شده و روکش کامپوزیتی دچار خراشیدگی نگردد زیرا نرم بودن موی مسواک از این امر جلوگیری می کند.

چنانچه در ادامه به ویژگی های مسواک مخصوص کامپوزیت دندان می پردازیم تا افراد پس از نصب این روکش بتوانند مسواک مناسبی را برای دندان های کامپوزیتی خود تهیه کنند.

مسواک مخصوص کامپوزیت دندان

مسواک مناسب دندان های کامپوزیت شده

بسیار مهم است که پس از نصب روکش کامپوزیتی بیش از قبل به بهداشت دهان و دندان اهمیت داده و در طول روز علاوه بر مسواک زدن از نخ دندان نیز استفاده نمود.

همانطور که پیشتر اشاره کردیم مهم است که مو یا تارهای مسواک زبر و سفت نباشند چرا که زبر بودن تار مسواک می توانند دوام کامپوزیت را کاهش داده و سبب خراشیدگی روکش کامپوزیتی گردد و همچنین مواد کامپوزیتی ممکن است دچار آسیب شوند.

به همین سبب مهم است که از مسواک هایی با تارهای نرم استفاده نمود تا بدین وسیله بتوان روشنی کامپوزیت را بدون بروز خراشیدگی حفظ نمود.

حال برخی دچار ابهام می شوند که آیا می توان از مسواک برقی به عنوان مسواک مخصوص کامپوزیت دندان استفاده نمود؟ پاسخ شما چیست؟

مسواک مخصوص کامپوزیت دندان

مسواک برقی برای کامپوزیت دندان

یکی از تصورات اشتباه افراد این است که نمی توان از مسواک برقی برای دندان های کامپوزیت شده استفاده نمود در حالی که این مسواک در صورتی که در سرعت مناسبی مورد استفاده قرار گیرد آسیبی به روکش کامپوزیتی دندان وارد نمی کند.

مسواک های برقی دارای تارهای نرمی هستند و به سبب نرمی تارهای این نوع مسواک ها، آسیبی به روکش کامپوزیت دندانی نرسیده و روکش دچار خراشیدگی نمی شود.چه بسا این نوع مسواک مخصوص کامپوزیت دندان می تواند از پوسیده شدن یا عفونت دندان جلوگیری کرده و سبب حفظ ماندگاری و دوام روکش کامپوزیتی شود.

چنانچه از آنجا که میزان قدرت لرزش مسواک برقی به حدی نیست که بتواند سبب جدا شدن روکش کامپوزیتی از دندان گردد بنابراین نیازی به نگرانی از این بابت نیست.

جالب توجه است که میزان سرعت لرزش مسواک برقی زیاد بوده و به همین سبب می تواند جرم هایی که بر روی روکش کامپوزیتی (جرم دندان) قرار می گیرند را از بین ببرند. به همین سبب از بروز باکتری یا حتی پلاک دندانی نیز جلوگیری می کنند.

🔴 توصیه مهمی که در خصوص استفاده از مسواک های برقی حائز اهمیت است این می باشد که به هیچ عنوان میزان سرعت مسواک برقی را افزایش نداده و از دور تند آن استفاده نکنید زیرا با استفاده از سرعت ملایم مسواک برقی علاوه بر عدم ایجاد آسیب بر روکش دندان کامپوزیتی نیز دندان ها به خوبی تمیز شده و مسواک زده می شود.

مهم است با توجه به نوع روکش کامپوزیتی تان در خصوص استفاده از مسواک برقی مشورت بگیرید و جویای تایید ایشان در استفاده از این نوع مسواک شوید.علاوه بر اهمیت استفاده از مسواک مخصوص کامپوزیت دندان نیز مهم است که از خمیر دندان مناسبی هم بهره گیری نمود که به آن هم اشاره می کنیم.

مسواک مخصوص کامپوزیت دندان

خمیر دندان مناسب برای کامپوزیت دندان

اینکه چطور از ماندگاری کامپوزیت محافظت کنیم؟ علاوه بر اهمیت رعایت بهداشت دهان و دندان نیز وابسته به نوع خمیر دندان در کنار مسواک می باشد.

بسیار مهم است که از خمیر دندانی غیر ساینده برای دندان کامپوزیتی استفاده شود چرا که این نوع خمیر دندان به روکش کامپوزیتی آسیب نمی رسانند و به صورت ژله ای هستند.

چنانچه از آنجایی که اغلب افراد پس از نصب روکش کامپوزیتی برای مدت کوتاهی نسبت به سرما و گرمای مواد غذایی دچار حساسیت می شوند دندانپزشک متخصص به مراجعین توصیه می کند که از خمیر دندان ضد حساسیت و مسواک مخصوص کامپوزیت دندان که تارهای نرمی دارد استفاده کنند.

چنانچه می توان این نوع خمیر دندان را برای دندان های حساس تهیه نموده و اطمینان حاصل نمود که در کنار از بین رفتن میکروب ها و باقی مانده مواد غذایی نیز به بافت کامپوزیت دندان آسیبی نمی رسد.

چه بسا در تهیه خمیر دندان و مسواک نیاز است که تاکید کنید خمیر دندان و مسواک مخصوص کامپوزیت دندانی را به شما معرفی کنند ولیکن می توانید جهت آشنایی با انواع خمیردندان مخصوص کامپوزیت دندان بر روی لینک کلیک نمایید.

تفاوت تارهای نرم و زبر مسواک ها چیست؟

چرا تاکید می کنیم که از مسواک هایی با تارهای نرم استفاده شود تا به روکش کامپوزیتی آسیبی وارد نشود؟ لازم است نکاتی را در اینباره بیان داریم.

✅ مسواک هایی که دارای تارهای نرمی هستند به خوبی می توانند پلاک های دندانی را از بین ببرند.

⛔️ ولیکن تارهای زبر و سخت مسواک ها نیز از آن جهت برای روکش کامپوزیتی دندان نامناسب هستند که سبب می گردند دندان ها دچار خراش شده..

و به همین علت مواد غذایی و مواد رنگی در نوشیدنی های مصرفی نیز به خراش های روی روکش دندان کامپوزیتی گیر کرده و به مرور زمان علاوه بر وجود خراش بر روکش، دندان ها دچار لک و تغییر رنگ به واسطه این مواد غذایی و رنگی می گردند.

علاوه بر این زمانی که تارهای مسواک زبر و سخت باشد می تواند میزان احتمال ضعیف شدن روکش کامپوزیتی را افزایش داده و باعث شل شدن و افتادن ونیرهای کامپوزیت دندان شوند.

بنابراین مهم است که در انتخاب مسواک مخصوص کامپوزیت دندان دقت کرده و از مسواک هایی با تارهای نرم و غیر سخت استفاده نمود که بدین جهت می توان از مسواک برقی بهره گرفت که نیاز است در میزان سرعت کمی بر روی دندان ها قرار گیرد.

مسواک مخصوص کامپوزیت دندان

نخ دندان مناسب برای کامپوزیت دندان

نیاز است که بدانید نباید از هر نوع نخ دندانی برای کامپوزیت استفاده نمود چرا که مهم است از نخ دندانی استفاده شود که به دندان ها و خصوصا لثه فشاری وارد نکرده و نرم باشد.

بنابراین مهم است که در تهیه نخ دندان و همچنین استفاده از آن دقت کرده و اطلاعات و نکات مهم در نحوه استفاده از خمیر دندان را از دندانپزشک متخصص جویا شد. فرضا می توان از نخ دندان هایی که دارای نگهدارنده انحصاری هستند استفاده نمود..

می توان جهت کسب اطلاعات بیشتر فرضا قیمت کامپوزیت دندان با عرشیان کلینیک تماس حاصل نمود.

میزان هزینه کامپوزیت دندان چقدر است؟

هزینه کامپوزیت ونیر متغیر است ولیکن با ارائه لینک مربوطه در این مطالب می توان از میزان قیمت کامپوزیت ونیر مطلع گردید.

آیا کامپوزیت دندان قابل ترمیم است؟

بله روکش کامپوزیت ونیر دائمی نبوده و می توان آن را ترمیم یا تعویض نمود.

آیا کامپوزیت دندان دچار لک می شود؟

در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و بهره گیری از مسواک و خمیر دندان غیر مناسب کامپوزیت دچار لک می شود.

Rate this post
هزینه کامپوزیت دندان سال 1402 (دندان های جلو و کامل)دندان های زیباانجام کامپوزیت چقدر طول میکشد؟رنگ لمینت دندان a1قیمت لمینت دندان طرح لبخند در سال 1402آیا کامپوزیت برای دندان ضرر داردکجا کامپوزیت کنم؟طول عمر لمینت دندانکلینیک دندانپزشکی در هنگامفواید و عوارض بلیچینگ دندانسفید ترین رنگ کامپوزیت دندانمتخصص ریشه دندان در تهرانپارسطرح لبخند دندان خرگوشی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *