مسواک زدن دندان ارتودنسی

شما هم به خاطر مشکلی که با ظاهر فک و دندانتان داشت‌اید ارتودنسی انجام دادنده‌اید؟

آیا با وجود بریس‌ها مسواک زدن دندان ارتودنسی ممکن است برای شما سخت است؟

پس با دقت ادامه این مقاله را بخوانید.

مسواک زدن هنگامی که ارتودنسی دارید با قبل از ارتودنسی متفاوت است اما با یادگیری روش صحیح مسواک زدن دندان ارتودنسی دارید متوجه خواهید شد آنقدر هم مشکل نیست.

نکات مسواک زدن دندان ارتودنسی

ارتودنتیست‌ها نکات و روش‌های خاص مسواک زدن دندان ارتودنسی توصیه می‌کنند که در ادامه به آن پرداخته خواهد شد؛

 • از مسواک نرم و دارای لثه کش استفاده کنید(زیرا لثه‌ها در دوران ارتودنسی حساس‌تر هستند)
 • از مسواک‌های بین دندانی استفاده کنید.
 • در مسواک زدن دندان ارتودنسی باید مسواک را با زاویه 45 درجه نسبت به لثه خود نگه دارید سپس شروع به مسواک زدن دندان ارتودنسی و براکت‌ها کنید.
 • برای مسواک زدن دندان ارتودنسی روی هر دندان حدود 10 ثانیه وقت بگذارید.
 • مسواک زدن دندان ارتودنسی باید به حرکت چرخشی باشد.
 • مسواک زدن دندان ارتودنسی بعد از هر وعدهغذایی لازم و ضروری است.
 • خمیر دندان مورد استفاده برای مسواک زدن دندان ارتودنسی باید دارای فلوریدا باشد.
 • رعایت بهداشت دهان فقط به مسواک زدن دندان ارتودسی ختم نمی‌شود بلکه باید لثه‌ها نیز با مسواک مخصوصشات تمیز شوند.

چطور با ارتودنسی بهداشت دهانم را رعایت کنم؟

چطور با ارتودنسی بهداشت دهانم را رعایت کنم؟

در طول درمان ارتودنسی تغذیه مناسب داشته باشید

علاوه بر مسواک زدن دندان ارتودنسی در طول درمان باید به تغذیه مناسب هم دقت کرد. برخی غذاها سفت و زیر هستند و شما باید از خوردن آنها اجتناب کنید و از غذاهای نرم تغذیه کنید.  مواد غذایی نام برده شده در ادامه را باید از برنامه غذایی‌تان حذف کنید:

 • مواد قندی مانند شکلات کشی، شیرینی، آب نبات
 • میوه های خشک و سفت
 • نوشیدنی‌های گاز دار مانند نوشابه
 • موادغذایی سفت و زبر

پیگیری و تعهد به توصیه‌های پزشک

جدی نگرفتن توصیه‌ها و تذکرات متخصص ارتودنسی، سبب بروز دندان درد و اختلال در طول درمان ارتودنسی می‌شود. متخصص طی یک جلسه تمام نکاتی که باید رعایت شود آموزش خواهد داد.

حتی اگر بعد از مدتی سوالی پیش بیاید یا توصیه های متخصص را فراموش شود، متخصص ارتودنسی به شما کمک خواهد کرد و باز هم شمارا راهنمایی خواهد کرد.

استفاده از نخ دندان در دندان ارتودنسی شده

بعد از مسواک زدن دندان ارتودنسی شده باید سراغ نخ دندان رفت. نخ دندان کشید هنگام ارتودنسی با  فلاس تریدر انجام می‌شود، فلاس تریدر وسبله‌ای قلاب مانند است که برای استفاده بهتر از نخ دندان بعد از مسواک زدن دندان ارتودنسی شده به شما کمک خواهد کرد.

حدودا بین ۳۰تا ۵۰ سانتی متر نخ دندان را جدا کنید و با استفاده از فلاس تریدر آن را بین دادن ها، به این صورت که یکبار به سمت راست و یکبار به سمت چپ بدون ایجاد فشار بکشید.

نخ دندان کشیدن در طول درمان ارتودنسی بسیار حائز اهمیت است و اگر به صورت منظم انجام داده نشود و چند روز بین استفاده از نخ دندان فاصله بیفتد باعث خونریزی لثه ها می شود.

مسواک مناسب مسواک زدن دندان ارتودنسی

مسواک مناسب مسواک زدن دندان ارتودنسی

مسواک‌ها برای هر کاری انواع مختلفی دارند برای مثال مسواک مخصوص کامپوزیت یک نوع مسواک موجود در بازار است اما مسواک مناسب مسواک زدن دندان ارتودنسی، نوعی مسواک است که برای پاک کردن دندان‌ها و رفع مشکلات ارتودنسی استفاده می‌شود. این مسواک دارای سری بلند و باریک است که به راحتی در بین دندان‌های ارتودنسی قرار می‌گیرد و امکان دسترسی به محل‌های سخت‌تر را برای تمیز کردن دندان‌ها فراهم می‌کند.

مسواک مناسب مسواک زدن دندان ارتودنسی دارای مواد نرم کننده و پاک کننده است که در جهت سلامت دندان‌ها و لثه‌های افراد دارای ارتودنسی کمک کننده است. برای بهتر شدن کارایی مسواک مناسب مسواک زدن دندان ارتودنسی شده، ممکن است در بعضی از مدل‌ها موجود در بازار، برس‌هایی قابل تعویض بر روی سر مسواک قرار داشته باشد.

مسواک ارتودنسی باید بتواند دندان‌های ارتودنسی شده را بخوبی تمیز کند، اما مسواک زدن دندان ارتودنسی باید به شیوه صحیح انجام شود. شیوه صحیح مسواک زدن دندان ارتودنسی بالاتر شرح داده شده است. حتما قبل و بعد از استفاده از مسواک زدن دندان ارتودنسی، نخ دندان را برای پاک کردن باقیمانده‌های بین دندان‌ها استفاده کنید.

4 نوع مسواک مناسب، مسواک زدن دندان ارتودنسی

4 نوع مسواک مناسب، مسواک زدن دندان ارتودنسی

چندین نوع مسواک ارتودنسی مختلف، در بازار وجود دارد که هر کدام شان با توجه به نوع مشکل ارتودنسی و نیازهای فرد متفاوت هستند. برخی از انواع مسواک ارتودنسی شامل؛

 1. مسواک زدن دندان ارتودنسی با مسواک های ساده: این مدل مسواک ارتودنسی  سر بلند و باریکی دارد که برای دسترسی به محل‌های دشوار دندان‌های ارتودنسی طراحی و تهیه شده است.
 2. مسواک زدن دندان ارتودنسی با مسواک های خودکار:با داشتن قابلیت‌های هوشمندانه، به دندان‌های ارتودنسی کمک می‌کند تا بهترین تمیزی را داشته باشند.
 3. مسواک زدن دندان ارتودنسی با مسواک های ارتودنسی الکتریکی: این نوع مسواک ارتودنسی با استفاده از شیوه‌های الکتریکی و مکانیکی به دندان‌های ارتودنسی کمک خواهد کرد تا بهترین تمیزی را داشته باشند.
 4. مسواک زدن دندان ارتودنسی با مسواک های دستی با برس‌های قابل تعویض: برخی از مسواک‌های ارتودنسی، دارای برس‌های قابل تعویض هستند که به راحتی قابل جدا شدن و تعویض می‌باشند. این برس‌ها به اندازه‌ی کافی نرم بوده و با دندان‌های ارتودنسی خوب کار می‌کنند و در عین حال قدرت پاک کنندگی هم دارند.

قیمت مسواک‌های ارتودنسی متفاوت است که این با توجه به برند، کیفیت، سایز و جایگاه فروشگاه  می‌باشد. جهت خرید مسواک ارتودنسی بهتر است که به فروشگاه‌های دندانپزشکی و بهداشتی معتبر مراجعه کنید.

 

 

 

4.5/5 - (130 امتیاز)
هزینه کامپوزیت دندان سال 1402 (دندان های جلو و کامل)کامپوزیت دندان در رسالتردیف کردن دندانها با کامپوزیتعصب کشی دندان قسطیطول عمر کامپوزیت دنداندندان درد شدید دارمکامپوزیت دندان در شرق تهرانسفید شدن دندانهای زرد در یک روزبلیچینگ دندان چقدر دوام دارد؟ +ماندگاریسفید ترین رنگ کامپوزیت دندانقیمت کاشت نگین دندانارتودنسی شفافمتخصص ریشه دندان در تهرانپارس

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *