مدت زمان ارتودنسی دندان

بیشترین مدت زمان ارتودنسی دندان چقدر است؟

همه افراد دوست دارند در کمترین زمان ممکن اصلاح لبخندشان انجام شود و هرچه زودتر از ارتودنسی ها خلاص شوند. روش هایی وجود دارد که روند درمان را تسریع می‌بخشد اما شما چه بخواهید چه نخواهید باید برای دست کم 6 ماه و حتی بیشتر تحت درمان باشید. زیرا اصولا مدت زمان درمان ارتودنسی بنا به دلایلی کمی زیاد است. ادامه مقاله را بخوانید تا درباره مدت زمان ارتودنسی دندان بیشتر بدانید.

مدت زمان ارتودنسی دندان با توجه به دندان های شما مشخص می شود. از همین رو حدودا بین 6 تا 36 ماه متغییر می باشد.

مدت زمان ارتودنسی دندان

تنها یک معاینه تخصصی توسط متخصص می تواند زمان حدودی درمان شما را مشخص کند

افراد زیادی روزانه با کلینیک های دکتر درویش پور تماس می گیرند و درباره مدت زمان درمان و هزینه ارتودنسی خود سوالات زیادی را مطرح می کنند. پاسخ همیشگی ما به این عزیزان این است که برآورد هزینه و مدت زمان درمان شما تنها با معاینه حضوری امکان پذیر است. نه دکتر درویش پور و نه هیچ متخصص دیگری نمی توانند به قطع یقین بگوییند که دندان های شما دقیقا بعد از چند ماه منظم خواهد شد.

عوامل موثر بر مدت زمان ارتودنسی دندان

 1. سن
 2. شدت اختلالات فکی ودندانی ( مال اکلوژن )
 3. میزان تعهد شما به بهداشت دهان و دندان
 4. پیگیری برنامه درمانی از سوی بیمار
 5. سلامت دندان ها
 6. انتظارات شخصی
 7. نوع درمان ارتودنسی ( ارتودنسی ثابت یا متحرک )
 8. انتخاب نوع دستگاه های

ارتودنتیست پس از معاینه اولیه، گرفتن عکس دندان ها و بر اساس فاکتورهای بالا می تواند به شما به صورت حدودی بازه درمان را اعلام کند

سن بیمار

یکی از مواردی که تاثیر بسیاری در مدت زمان ارتودنسی دندان می گذارد، سن بیمار است. هر چه سن و سال کمتر باشد مدت زمان درمان نیز کوتاه تر خواهد بود و برعکس هرچه افراد مسن تر باشند طول دوره درمان به درازا خواهید کشید. کودکان به دلیل اینکه فک و دندان هایشان هنوز در حال رشد هستند به راحتی و در کمترین زمان به دندان هایی صاف و یکدست میرسند. به مدت زمان صاف شدن دندانها در ارتودنسی کودکان کمتر است.

پایبندی به بهداشت دهان و دندان

رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان در طول دوره درمان و مدت زمان ارتودنسی بسیار مهم است. زیرا می تواند شما را ازمشکلات بعدی و ابتلاء  به عفونت های لثه و خرابی دندان ها مصون نگهدارد. همچنین می تواند از اضافه شدن  زمان پیش بینی شده جلوگیری کند.

بهتر است بهداشت دهان و دندانتان را رعایت کنید زیرا هرچه دندان ها و دهانتان را تمیز تر نگهدارید، مدت زمان ارتودنسی دندان کاهش می یابد.

سطح سلامت دندان ها

اگر دندان های شما در مدت زمان ارتودنسی خراب شوند. ترمیم آنها در طول درمان ممکن است کمی نتیجه درمان را به تاخیر بیاندازد .نه تنها این، که هرگونه وارد شدن آسیب به دستگاه های ارتودنسی میتواند مدت زمان ارتودنسی را بیشتر کند.

انتظارات شخصی بیمار

به طور معمول انتظارات شخصی بیماری که تنها به مرتب کردن دندان های خود تاکید دارد با بیماری که به جراحی فک و تغییر دادن فرم صورت می اندیشد تفاوت دارد. برخی از بیماران هم انتظارات واقع بینانه تری از ارتودنسی دارند  و این باعث میشود که پروسه درمان برایشان بهتر  پیش برود.

اگر شما عجله ای برای درمان نداشته باشید میتوانید با خیال راحت تا 3 سال و بشتر هم تحت درمان باشید و اگر نیازمند یک ارتودنسی در زمان کوتاه هستید میتوانید با مشورت گرفتن از متخصص یک روش ارتودنسی سریع انتخاب کنید که مدت زمان آن کوتاه باشد.

مدت زمان ارتودنسی دندان

نوع ارتودنسی دندان ها:

بسته به نوع ارتودنسی دندان هایتان، مدت زمان آن ها نیز متفاوت است. نوع درمان ارتودنسی اعم از ثابت یا متحرک یا ارتودنسی نامرئی، در مدت زمان ارتودنسی تاثیر قابل توجه ای دارد به طور کلی دستگاه های ثابت در مدت مزان کوتاهتری دندان ها را صاف میکنند حال آنکه مدت زمان ارتودنسی متحرک میتواند کمی طولانی باشد (در صورتی که مشکل متسوط تا شدید باشد). اگر مشکل جزئی باشد مدت زمان ارتودنسی متحرک میتواند کمتر از یک سال طول بکشد.

امروزه انواع ارتودنسی برای مراجعه کنندگان وجود دارد:

 • بریس‌های فلزی سنتی
 • بریس‌های سرامیکی
 • بریس‌های شفاف (نامرئی)

بریس‌های فلزی از بریس‌های سرامیکی و شفاف، شما را سریع‌تر به نتیجه مطلوب می‌رسانند. اما بیشتر بزرگسالان از انواع سرامیکی و شفاف آن بیشتر استقبال می‌کنند. اما ممکن است مدت زمان صاف شدن دندانها در ارتودنسی با روش‌های فوق بیشتر باشد.

برخی شواهد نشان می‌دهد استفاده از روش‌های ارتودنسی ثابت مثل براکت‌های فلزی یا ارتودنسی سرامیکی باعث می‌شود مدت زمان ارتودنسی دندان کمتر از مدت زمان لازم در هنگام استفاده از روش‌های ارتودنسی نامرئی باشد.

طول درمان ارتودنسی با توجه به نوع مشکل

یکی دیگر از عوامل مهم در مدت زمان ارتودنسی دندان، نوع مشکلات دندان‌ها است. گاهی اوقات دندانها فقط از هم فاصله دارند، فاصله جزیی دندان‌ها، شلوغی جزیی و بهم ریختگی فرم دندان‌ها در مدت کمتر از یک سال رفع می‌شوند. اما گاهی اوقات به غیر از فاصله، دندانها کج هستند و یا نیاز به جابه‌جایی دارند، پس در نتیجه برای اصلاح آن به مدت زمان بیشتری نیاز است؛ در واقع این مورد متغیر اصلی تاثیرگذار بر طول مدت زمان ارتودنسی دندان می‌باشد.

به این ترتیب صاف کردن دندان‌های جلوی دهان در زمانی که قرار گرفتن دندان‌ها بر روی یکدیگر دچار مشکل خاص نیست، احتمالاً فقط به چند ماه زمان نیاز دارد. از طرف دیگر، اصلاح مشکلات قرار گرفتن نامتناسب دندان‌ها بر روی یکدیگر و اصلاح مشکلات جدی مربوط به ازدحام دندان‌ها در دهان یا درمان جلو آمدگی آنها به مدت طولانی تر زمان نیاز دارد.

آیا میزان سن بیمار در مدت زمان ارتودنسی دندان موثر است؟

شاید این سوال در ذهن شما شکل بگیرد که تا چه سنی می توان دندان ها را ارتودنسی نمود؟ پاسخ این سوال را در قسمت های بالاتر دادیم. در واقع در کودک امکان شکل دادن به دندان ها و فک برای متخصصین ارتودنسی بسیار آسان تر است از این رو هرچه بیمار در سن پایین تری برای  ارتودنسی دندان اقدام نماید، دهان ها در مدت زمان کمتری اصلاح می شوند و هرچه سن افراد بالا تر برود به نسبت علاوه بر گران تر شدن هزینه ارتودنسی دندان، مدت زمان بیشتری برای اصلاح نیاز دارد.

معمولا پس از لق شدن دندان های شیری و افتادن آن ها، دندان های دائمی پیدا می شوند و رد این زمان بهترین زمان برای ارتودنسی دندان می باشد. بهتر است کودکان خود را در این سنین به متخصصین ارتودنسی بسپارید تا در کمترین زمان ممکن شکل و اصلاح لبخند دندان های فرزند شما را انجام دهند.

مدت زمان ارتودنسی دندان

آیا کشیدن دندان در مدت زمان ارتودنسی دندان موثر است؟

در واقع کشیدن دندان به معنای کم شدن یکی از دندان ها در دهان می باشد . در واقع با کشیدن دندان پیش از ارتودنسی، شاهد کاهش هزینه ها خواهید بود. در واقع دندان کشیده شده نیاز به اصلاح و جایگزین ندارد. کشیدن دندان پیش از ارتودنسی معمولا کم پیش می آید و زیر نظر متخصص ارتودنتیست انجام می شود. پزشک متخصص تمام تلاش خود را می کند تا تمامی دندان های طبیعی شما حفظ شود.

ارتودنتیست پس از معاینه دقیق دهان و دندان های شما، دندان هایی که باید کشیده بشوند را چک می کند و دندان هایی که آسیب دیدند و کج شدند را از روش ارتودنسی صاف می کند.

روش کوتاه کردن مدت زمان ارتودنسی دندان:

در بعضی از شرایط اگر شما به یک ارتودنتیست خور مراجعه کرده باشید و کار های اصلاح دندان خود را به او سپرده باشید، می تواند مدت زمان ارتودنسی دندان شما را کاهش دهد. بهتر است برای کاهش مدت زمان ارتودنسی دندان، تمامی مواردی که پزشک به شما توصیه می کند را گوش دهید و به خوبی رعایت کنید.

برای مثال بهتر است از جویدن غذا های سفت و محکم خودداری کنید. از خوردن خوراکی های چسبنده مانند ادامس و یا گز دوری کنید. مصرف بعضی از غذا های چسبنده و یا سفت باعث افزایش طول دوره درمان ارتودنسی شما می شود. ارتودنتیست شما نسبت به دندان های شما، یک سری دارو ها برای کمک به تسریع روند درمان برای شما تجویز می کند، بهتر است تمامی دارو ها را سر وقت بخورید.

 

 

 

4.6/5 - (99 امتیاز)
هزینه کامپوزیت دندان سال 1402 (دندان های جلو و کامل)هزینه عصب کشی دندانکامپوزیت دندان در بارداریهر واحد ایمپلنت چند دندان است؟رنگ لمینت دندان b1آیا کامپوزیت دندان قابل برداشتن است؟کلینیک دندانپزشکی در هنگامقیمت آفیس بلیچینگسفیدترین رنگ روکش دندانلمینت دندان قیمت مناسببهترین آنتی بیوتیک برای عفونت دندانمصرف الکل بعد از عصب کشی دندانهر انسان چند واحد دندان دارد ؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *