درمان فوری دندان درد شبانه کودکان

بهترین راهکار و درمان فوری دندان درد شبانه کودکان:

قطعا اگر کودکی زیر 10 سال در خانه خود دارید، با درد دندان آن مواجه شدید. کودکان مانند بزرگسالان قادر نیستند تا درد دندان خود را مهار کنند و با آن کنار بیایند. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که، شبی بی دلیل شاهد درد دندان کود خود باشید و به دنبال درمان فوری دندان درد شبانه کودکان خود باشید. در ادامه این مطلب به بهترین راهکار های خانگی و دندانپزشکی برای درمان فوری دندان شبانه کودکان می پردازیم.

قطعا اگر کودکتان دندان درد دارد، به عفونت دندان دچار شده است، پس بهتر است برای مراجعه به دندانپزشک کودک خود لحظه ای درنگ نکنید که بهترین راهکار برایدرمان فوری دندان درد شبانه کودکان مراجعه به پزشک متخصص یم باشد.

در صورت مراجعه نکردن به پزشک متخصص و دست دست کردن ممکن است عفونت به سراغ کل دهان و دندان ها بیاید که مهار این بیماری در این لحظه دشوار است.

برای درمان فوری دندان درد شبانه کودکان چی خوبه؟

در قسمت زیر یکسری از راهکار های خانگی برای درمان فوری دندان درد را به اطلاع شما می رسانیم. تمامی راهکار های گفته شده برای کودک شما که از دندان درد رنج می برد بدون خطر می باشد.

لطفا اطلاع داشته باشید که هر کودک با کودک دیگکر متفاوت است و ممکن است بعضی از کودکان به موارد گفته شده حساسیت دشاته باشند. بهتر است پیش از استفاده از موارد فوق، از الرژی نداشتن کودک خود به این مواد ها اطمینان حاصل پیدا کنید.

درمان فوری دندان درد شبانه کودکان

استفاده از نمک برای درمان فوری دندان درد:

شست‌وشو با آب نمک یکی از ساده‌ترین، ارزان‌ترین و بی‌خطرترین راه‌ها برای درمان خانگی دندان درد کودکان این حالت است.

یک قاشق چای‌خوری نمک خوراکی را در یک لیوان آب گرم حل کنید. از کودک‌تان بخواهید آن را در دهان‌اش بچرخاند و غرغره کند. هزاران سال است که از نمک به عنوان یک پاک‌کننده و نگهدارنده ضد باکتری استفاده می‌شود. این ماده با باکتری‎های موجود در دهان که می‌توانند باعث عفونت و تحریک شوند، مبارزه می‌کند.

استفاده از نعناع:

نعناع یکی دیگر از مسکن‌های قدیمی، بی‌خطر و البته خوش‌طعم برای درمان فوری دندان درد شبانه کودکان است.

یک چای کیسه‌ای نعنای خالص که تازه استفاده شده را چنددقیقه در فریزر بگذارید (یا اجازه دهید به شکل طبیعی خنک شود). سپس آن را بین گونه‌ها و لثه‌ها قرار دهید تا مانند یک کمپرس تسکین دهنده عمل کند. چند قطره روغن نعناع فلفلی روی یک گوش پاک‌کن هم تاثیر مشابهی برای درمان خانگی دندان درد کودکان دارد.

اما اصلا از عصاره نعناع به دلیل الکل بالا که می‌تواند باعث تحریک یا تشنج در کودکان حساس به الکل شود، استفاده نکنید.

 

سیر برای درمان دندان درد کودکان:

می‌دانیم که بیشتر بچه‌ها این داروی خانگی را دوست ندارند، اما استفاده از سیر موثر است. سیر خواص ضد باکتریایی بی‌نظیری دارد. این موضوع سیر را برای تسکین تحریکاتی که ممکن است به دلیل عفونت باشند، به گزینه‌ای عالی تبدیل می‌کند و درمان دندان درد کودکان است.

یک یا دو حبه سیر (و در صورت تمایل کمی نمک) را له کنید تا خمیر شوند. به کمک یک گوش پاک‌کن این خمیر را روی دندان ملتهب بگذارید. بهتر است از الرژی نداشتن و حساسیت نداشتن کودک خود به سیر اطمینان حاصل پیدا کنید. سیر یکی از مواردی است که برای درمان فوری دندان درد شبانه کودکان استفاده می شود.

میخک:

تقریبا امکان ندارد بپرسید برای دندان درد کودکان چی خوبه، و کسی این ماده را پیشنهاد نکند. بین درمان خانگی دندان درد ، میخک برای بزرگسالان بسیار محبوب است و می‌تواند برای دندان درد کودکان هم موثر باشد. اما باید احتیاط کنید.

اوژنول، ماده‌ای که میخک را به یک مسکن فوق‌العاده تبدیل می‌کند، اگر بیش از حد یا با غلظت زیاد مصرف شود، می‌تواند درد را بدتر کند و حتی به اعصاب آسیب برساند. برای درمان فوری دندان درد شبانه کودکان با استفاده از این ماده، چند قطره روغن میخک روی یک گوش پاک‌کن پنبه‌ای بریزید و آن را به دندان ملتهب بمالید. اینکار باید باید به کودکانی که از دندان درد شدید رنج می‌برند، کمک کند.

هرگز از میخک کامل یا میخک آسیاب‌شده استفاده نکنید؛ و هرگز گوش پاک‌کن را بیش تر از چند دقیقه در جای خود روی دندان نگه ندارید.

آویشن:

شاید نتوان آویشن را درمان فوری دندان درد شبانه کودکان محسوب کرد، اما خواص آنتی-باکتریال آن هم قابل چشم‌پوشی نیست. از این گیاه مفید هم به دوشکل می‌توانید استفاده کنید:

  • چندقطره اسانس آویشن و آب را روی یک تکه پنبه بریزید و آن را روی دندان دردناک بگذارید.
  • برگ‌های آویشن را در یک فنجان چای دم کنید. پس از خنک شدن، آن را صاف کنید و از کودک‌تان بخواهید حدود ۳۰ ثانیه آن را در دهان بچرخاند.

 

درمان فوری دندان درد شبانه کودکان

نکته مهم در روش های خانگی درمان درد کودکان:

لازم سات بدانید که تمامی موارد گفته شده صرفا برای تسکین درد کودک بوده و حتما از مراجعه به پزشک متخصص کودک دریغ نفرمایید.

این روش‌ها می‌توانند برای تحریک‌های جزئی یا درد فک که خود به خود برطرف می‌شود، خوب باشند، اما تنها یک راه‌حل موقت هستند پیش از آنکه مشکل دوباره (یا به شکلی شدیدتر) خود را نشان دهد. هرزمان که فرزندتان درد دندان یا دهان طولانی‌مدت را تجربه کرد، سریعا با دندانپزشک اطفال تماس بگیرید.

دندانپزشک کودک شما می‌تواند عوارض طولانی‌مدت احتمالی را شناسایی کند. همچنین، می‌توانند پر کردن، ارتودنسی و سایر مراقبت‌ها و درمان‌های لازم برای کمک به رشد صحیح دهان و دندان‌های در حال رشد را ارائه دهند.

هزینه کم و بی‌ دردسر بودن درمان دندان درد کودکان به روش خانگی آن را جذاب می‌کند، اما اتکا به آنها برای مدت طولانی خطر آسیب بیشتر و جدی‌تر را به همراه دارد.

علت دندان درد در کودکان چیست؟

در این قسمت به دلایل درد دندان برای کودکان می پردازیم.

پوسیدگی دندان:

در مراحل اولیه پوسیدگی دندان، کودک شما هیچ گونه دردی را احساس نمی کند اما به مرور زمان و پوسیدگی بیش از حد و رسیدگی نا مناسب به دندان، پوسیدگی به پالپ دندان یعنی قسمت ریشه و عصب دندان می رسد که در این زمان شاهد درد دندان در کودک هستیم.

این اتفاق کودک را دچار دردی نبض‌دار می‌کند که حتی می‌تواند خواب را مختل کند. چون این درد وقتی فرزندتان دراز می‌کشد، به دلیل هجوم خون به سر شدیدتر می‌شود. به همین خاطر ممکن است کودک‌تان دیروقت از دندان درد شکایت کند.در این حالت روش‌های درمان فوری دندان درد شبانه کودکان می‌توانند موثر باشند، اما نه بیشتر از یک مسکن موقت. پوسیدگی دندان به درمان تخصصی نزد دندانپزشک احتیاج دارد.

شما می توانید با مراجعه به کلینیک عرشیان در هر ساعت از شبانه روز به درمان فوری دندان درد شبانه کودکان خود رسیدگی کنید.

آسیب دیدن پرکردگی‌ها یا روکش‌ها:

آیا کوک‌تان پیش‌تر دندانی را پر یا روکش کرده است؟ اگر بله، ممکن است درد او به همان دندان مربوط شود. در صورت شل شدن یا شکستن پرکردگی‌ها و روکش‌ها، باکتری‌ها زیر آنها نفوذ می‌کنند و باعث پوسیدگی، التهاب و درد می‌شوند. مشابه وضعیت باکتری‌ها، گیر کردن غذا هم می‌تواند باعث درد به ویژه هنگام جویدن شود.

ترک خوردن یا لب‌پر شدن دندان‌ها:

اگر کودک‌تان دندان قروچه دارد یا دندان‌هایش نامرتب است، ترک خوردن یا لب‌پر شدن دندان‌ها بسیار محتمل است. حتی کوچک‌ترین ترک‌ها و پریدگی‌ها هم می‌توانند دردناک باشند و هنگام خوردن یا نوشیدن شدید تر شوند. پس پیش از اینکه بپرسید برای دندان درد بچه چی خوبه، به دقت دندان‌های فرزندتان را بررسی کنید و ببینید آیا آثاری از ترک و شکستگی‌های کوچک می‌بینید یا خیر.

بهتر است برای درمان فوری دندان درد شبانه کودکان ناشی از ترک خوردگی دندان ها مقداری اب گرم و نمک را روی قسمت درد بگذارید.

درمان فوری دندان درد شبانه کودکان

اشتباه مسواک زدن:

خشن مسواک زدن به دو شکل می‌تواند دندان‌ها را حساس و دردناک کند:

  • با از بین بردن مینای دندان
  • ملتهب کردن لثه‌ها یا آسیب رساندن به آنها

دندان درد کودکان ۴ ساله و اصولا کم سن و سال به این خاطر بسیار رایج است. پس از آرام شدن درد و رفع مشکل لثه‌ها و دندان‌ها، حتما یکبار دیگر طرز صحیح مسواک زدن و فشار مناسب آن را با کودک خود مرور کنید. از خود دندانپزشک هم می‌توانید برای اینکار کمک بگیرید.

 

آبسه دندان:

اگر کودک درد شدیدی دارد و یک جوش کوچک هم روی لثه‌های او می‌بینید، احتمالا مشکل آبسه دندان است. آبسه به دلیل عفونت باکتریایی ناشی از پوسیدگی، ضربه فیزیکی (تروما) یا … رخ می‌دهد.در این حالت، درد می‌تواند ثابت و ضربان‎دار باشد، مدام فروکش کند و ظاهر شود یا فک، گردن و گوش را هم درگیر کند. تب، بوی بد دهان، بدمزه شدن دهان، لثه‌های متورم و ورم صورت هم از دیگر نشانه‌های آبسه دندان است. یکی از راهکار ها برای درمان فوری دندان درد شبانه کودکان مراجعه فوری به پزشک متخصص است.

در این حالت هم به جای درمان فوری دندان درد شبانه کودکان باید سریعا به متخصص مراجعه کرد. آبسه دندان یک مورد اورژانسی محسوب می‌شود و عفونت آن می‌تواند به دندان‌های اطراف، استخوان فک و حتی سایر بخش‌های بدن سرایت کند.

چند نکته برای تاثیر بهتر درمان فوری دندان درد شبانه کودکان:

  • هنگام خواب سر کودک‌تان را کمی بالاتر از بدن‌اش قرار دهید.
  • اگر دردِ ایجادشده به خاطر لق شدن دندانی است، سعی نکنید آن را از بکنید تا کودک از بین برود. به کودک‌تان اجازه دهید که تشخیص دهد که آیا دندان به قدری لق شده است که خود به خود بیفتد یا خیر.
  • تا زمان مراجعه به پزشک غذاهای داغ، سرد، سفت، خیلی شیرین یا خیلی اسیدی به کودک ندهید تا درد بدتر نشود.
4.6/5 - (159 امتیاز)
هزینه کامپوزیت دندان سال 1402 (دندان های جلو و کامل)کامپوزیت دندان برای نوجوانانآیا بلیچینگ دندان درد دارد؟ایا کامپوزیت دندان را خراب میکندکلینیک دندانپزشکی در هفت حوضهزینه کاشت دندان یک روزه فوریروکش سرامیکی دندانکاشت دندان اقساطیکامپوزیت دندان در نارمکسیگار و قلیان کشیدن بعد از عصب کشیقیمت روکش دندانقیمت جرم گیری دندانروکش دندان جلو

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *