درمان سه سوته دندان درد

تسکین و درمان سه سوته دندان درد:

درد دندان یکی از معضلاتی است که اکثر افراد حداقل یکبار در طول زندگی خود تجربه کرده اند. درد دندان علاوه بر اینکه افراد را اذیت می کند، نشان دهنده مشکلات و عیوبی در دندان می باشد. بنابراین اگر درد دندان شما به درازا کشیده و چند روزی است که باعث آزار شما شده است، دیگر نباید به آن بی توجه باشید. در چنین مواردی باید پیش از اینکه به سراغ درمان‌های خانگی بروید، بهتر است حتماً و الزاماً به یک دندانپزشک مراجعه کرده و علت اصلی درد دندان را بیابید.

علل های مختلفی می تواند باعث یاجاد درد در دندان شما شود که بسیاری از این مشکلات شایع هستند و شما می توانید از این مشکلات پیشگیری کنید.

در این قسمت یک سری از درمان سه سوته دندان درد را برای شما بازگو می کنیم.

بهترین درمان سه سوته دندان درد:

درمان سه سوته دندان درد

مصرف قرص های بدون نسخه:

یک سری از قرص های مسکن را می توانید بدون نسخه از داروخانه خریداری نمایید تا شاهد درمان سه سوته دندان درد خود باشید.  در بیشتر خانه ها داروهای اورژانسی و مسکن وجود دارد. شما می توانید از داروهایی مانند ژلوفن، ایبوپروفن، استامینوفن و یا انواع قرص دندان درد ترکیبی ترکیبی که شامل کافئین+ استامینوفن+ایبوپرفن هستن  استفاده کنید. این ها واقعا درمان سه سوته دندان درد هستند و می توانند بعد از چند دقیقه درد شما را تسکین دهند.

لازم به ذکر است که مصرف دارو تنها می تواند به صورت موقت هر نوع دردی را تسکین دهد و بعد از اینکه نیم عمر دارو در بدن تمام شد، مجددا درد شروع می شود. سازوکار این داروها سرکوب کردن گیرنده های عصبی در ناحیه دندان و لثه است. بنابراین زمانی که دیگر به دوز کافی نداشته باشد، دیگر نمی تواند گیرنده های درد را سرکوب کرده و قاعدتا درد مجددا برخواهد گشت

استفاده از ژل بی حسی دندان:

یکی دیگر از راهکار ها برای درمان سه سوته دندان درد، استفاده از ژل بی حسی دندان می باشد.اگر به دارو دسترسی ندارید می توانید به فکر استفاده از بی حس کننده های موضعی باشید. این بی حس کننده ها در داروخانه ها قابل خریداری است همچنین در برخی فروشگاه های محلی در دسترس هستند. به عنوان مثال قطره دنتول یکی از این دست بی حس کننده ها است.

این قطره باید به لثه اطراف دندانی که درد می کند اعمال شود و قادر است برای چند ساعت درد را ساکت کند. دنتول و نمونه های مشابه قادرند تا درد شبانه را به خوبی مهار کنند. در واقع آن ها قاتل دندان درد شبانه هستند.

بالا نگه داشتن سر:

شاید فکر کنید که یکی از کار های بیهوده باشد اما بالا نگه داشتن سر می تواند درد دندان شما را مهار کند و شما را آرام کند. علت اینکه گفته می شود سر بالا نگاه داشته شود این است که گردش خود به در کاسه سر و اطراف دندان شما کاهش یافته و همین موضوع باعث تسکین اندک می شود. بالا نگاه داشتن سر مخصوص در افرادی که درد ضربان دار دارد بسیار موثر است.

شسشوی دهان با دهانشویه:

یکی دیگر از راهکار های فوری درمان درد، استفاده از دهانشویه می باشد. دهانشویه با داشتن فرمولاسیون خاصی که دارد التهابات دندان و لثه را کاهش می دهد و باکتری های موجود در کنار دندان را از بین می برد از همین رو پس از استفاده از دهانشویه شاهد کاهش درد خود خواهید بود.

غرغره کردن آب نمک:

یکی از بهترین راهکار های درمان سه سوته دندان درد، غرغره کردن آب نمک می باشد. به صورت مشابه در این روش هم شما آب نمک ولرم را در داخل دهان میچرخانید. اینکار را می توانید هر 1 ساعت به مدت 2 دقیقه تکرار کنید.

درمان سه سوته دندان درد با سیر:

سیر به دلیل خاصیت آنتی باکتریالی که دارد بیش از هزاران سال است که از آن برای درمان مشکلات مختلف اعم از درمان درد دندان استفاده می شود. برای درمان سه سوته دندان درد با سیر یک حبه سیر را له کنید و سپس روی دندانی که درد می کند قرار دهید. همچنین می توانید یک حبه سیر را در بین دندانی که درد می کند قرار دهید و به آرامی آن را بجوید.

درمان دندان درد فوری با زردچوبه:

برای درمان دندان درد با زردچوبه می توانید آن را روی دندانی که درد می کند بمالید و پس از ۱۵ دقیقه دهانتان را با آب ولرم بشویید. همچنین می توانید ۱ قاشق چایخوری پودر زردچوبه را در یک لیوان آب ولرم بریزید و آن را به مدت چند دقیقه در دهانتان غرغره کنید؛ این کار را می توانید ۲ الی ۳ بار در روز تکرار کنید.

از کمپرس سرد استفاده کنید:

اگر به دنبال درمان سه سوته دندان درد خانگی هستید؛ استفاده از کمپرس سرد را پیشنهاد می کنیم. کمپرس آب سرد را به مدت چند دقیقه روی ناحیه ای از صورتتان که احساس دندان درد می کنید قرار دهید، فشار سردی که به ناحیه وارد می شود باعث بی حسی موقتی دندان و درمان سه سوته دندان درد می شود.

زیتون بهترین دوا برای دندان درد

از روغن زیتون به عنوان بهترین دوا برای دندان درد از قدیم الایام یاد می شود. در صورت احساس دندان درد می توانید چند دقیقه نیمه ای از زیتون را روی دندانی که درد می کند قرار دهید و شاهد کاهش درد دندان در کمترین زمان ممکن باشید.

درمان سه سوته دندان درد

علل دندان درد:

دندان درد از همان دوره کودکی باعث ایجاد احساس ناخوشایندی در انسان می شود. تنها دلیل درد گرفتن دندان رویش آن نیست بلکه دلایلی دیگری نیز می تواند داشته باشد، درد های دهان و دندان می تواند ناشی از بافت عصبی و دردهای ناشی از اعصاب و مغز دندان دانست. مشکلات بسیاری باعث دندان درد می شود که در قسمت زیر به آن ها اشاره می کنیم و در ادامه به درمان سه سوته دندان درد می پردازیم:

پوسیدگی دندان:

پوسیدگی دندان یکی از عوامل شایع دندان درد می باشد. اگر پوسیدگی دندان به پالپ دندان برسد شما شاهد دندان درد خواهید بود. پالپ دندان در برگیرنده رگ‌های خونی و اعصاب است که نفوذ پوسیدگی به آن سبب درد شدید دندان می‌شود. بهتر است پیش از بروز همچین مشکلی به درمان سه سوته دندان درد خود با مراجعه به دندانپزشک پیشگیری کنید.

بیماری ها لثه:

عقب رفتن و تحلیل لثه یکی از انواع بیمار‌ی‌های لثه است که سبب بیرون ماندن بافت نرم و ریشه دندان می‌شود. این مسئله سبب بیرون ماندن ریشه دندان و در نتیجه حساسیت دندان و دندان درد شدید خواهد شد.

آبسه دندان:

آبسه، حفره یا بافتی پر از چرک است که در اطراف ریشه دندان عفونی ایجاد می‌شود و می‌تواند همه گروه‌های سنی (از پیر تا جوان) را درگیر کند. این عارضه، در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می‌شود که در صورت درمان به‌موقع، مشکلی ایجاد نمی‌کند اما در غیر این صورت، می‌تواند از فک به گردن، سر یا سایر اعضای بدن گسترش یابد. آبسه دندان، به‌خودی‌خود برطرف نمی‌شود و برای درمان آن باید به دندان‌پزشک یا متخصص درمان ریشه مراجعه کرد.

علائم ابسه دندان:

 • تورم
 • قرمزی لثه
 • احساس مزه بد در دهان
 • تب
 • تورم غدد لنفاوی
 • مشکل در تنفس یا بلع
 • حساسیت به دمای سرد یا گرم
 • التهاب لثه
 • بوی بد دهان
 • درد شدید گوش، گردن و یا فک

شکستگی و ترک دندان:

شکستن و ترک خوردن دندان می تواند یکی از دلایل دندان درد باشد .عواملی که می‌تواند سبب شکستن دندان‌ها شود وجود پوسیدگی‌های گسترده و متعدد در دندان است که بیمار برای درمان آن‌ها در زمان مناسب اقدام نکرده است. با این وجود، دندانپزشکی مدرن به دلیل فن‌آوری‌های پیشرفته، راه‌حل‌های متنوعی را برای ترمیم دندان شکسته به وجود آورده است تا فرم و شکل ظاهری دندان‌ را با توجه به شرایط بیمار و نوع شکستگی و موقعیت آن به حالت قبل از شکستگی برگرداند.

درد های بعد از درمان دندانپزشکی:

ممکن است دندان خود را به تازگی ارتودنسی کرده باشید از همین رو به علت کشیده شدن دندان، از همین رو ممکن است در قسمت لثه خود احساس درد کنید. این درد را در هفته اول ارتودنسی احساس می کنید و بعد از یک هفته خوب می شود. یکی دیگر از علت های دندان درد می تواند پر کردن دندان باشد. پر کردن دندان به مواد مغناطیسی تا چندین روز حساس است و با خوردن مواد غذایی به موادپر شده، احساس درد می کنید.

یکی از درمان سه سوته دندان به دلیل درمان پزشکی می تواند استفاده از آب گرم و نمک باشد.

دندان عقل شما در حال در آمدن است:

دندان های عقل جزء آخرین دندان هایی هستند که از لثه بیرون می آیند. در واقع در جدول زمانی رویش دندان های دائمی، این دندان ها در حدود سنین 17 تا 21 سالگی خارج می شوند. چنانچه تا این سن دندان بیرون نیامده باشد، به آن دندان عقل نهفته یا نیمه نهفته گفته می شود. یک دندان عقل نهفته باعث دندان درد زیادی می شود. برای از بین رفتن درد ، احتمالا نیاز به کشیدن دندان عقل پیدا خواهید کرد.

شما در طول شب دندان قروچه می کنید:

دندان قروچه یا براکسیسم یک امر غیرطبیعی است که اغلب در خواب و به صورت ناخودآگاه انجام داده می شود. شخص دندان هایش را به هم می ساید و به مرور زمان باعث تحلیل رفتن مینای دندان می شود. دندان قروچه می تواند در حالت خودآگاه هم انجام شود که می تواند ناشی از خشم، عصبانیت یا استرس باشد.

در نهایت یکی از عوارض این عادت، درد و از بین رفتن بخش زیادی از سطح جونده دندان ها خواهد بود. برای ترمیم آسیب وارد شده به دندان ها تحلیل رفته روش های ترمیمی و زیبایی مانند لمینت دندان یا روکش دندان توصیه می شود.

درمان سه سوته دندان درد

شما دچار آسیب عصبی شده اید:

یکی از دلایل احتمالی اما غیرمعمول درد دندان ، بیماری است که به آن نورالژی تریژه مینال (trigeminal neuralgia) گفته می شود. این بیماری نوع خاصی از آسیب عصبی است که منجر به درد مزمن عصبی در سر شما می شود (که گاهی اوقات می تواند به صورت دندان درد احساس شود). با این بیماری خوردن، آشامیدن و مسواک زدن دندان ها می تواند دردناک بوده و درد شما را بیشتر کند.

 شما مشکلات قلبی دارید:

هنگامی که درد مذکور با برخی از علائم دیگر همراه باشد گاهی اوقات می تواند نشان دهنده مشکلات قلبی باشد. احساس درد در قسمت بالاتنه (از جمله گردن، شانه ها، دندان ها و فک) می تواند علامت حمله قلبی باشد. اگر علاوه بر درد در دهان با مواردی مانند تعریق، درد قفسه سینه، تپش قلب، تنگی نفس یا حالت تهوع روبرو هستید، در اسرع وقت به مراکز درمانی مراجعه کنید.

درمان سه سوته دندان به صورت خانگی :

بهتر است همان ابتدا که احساس درد در دندان خود کردید به دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید تا به صورت تخصصی از مشکلات دندان خود مطلع شوید. اما اگر دندان درد شما شدید بود و زمان برای مراجعه به دندانپزشکی را نداشتید، یک سری راهکاری های خانگی را آزمایش کنید تا از شر دندان درد به صورت موقت خلاص شوید.

 • استفاده از کمپرس یخ
 •  شستشوی دندان با آب نمک و دهانشویه
 •  خودداری از خوردن غذاهای بسیار سرد و یا بسیار گرم
 •  مسواک زدن آرام و کشیدن مداوم نخ دندان
 •  استفاده از نایت گارد (در صورت دندان قروچه و ساییدن دندان‌ها بر روی هم)

 

درمان سه سوته دندان درد با درمان پزشکی:

در درمان سه سوته دندان درد به صورت پزشکی ابتدا باید علت درد دندان مشخص شود و سپس پزشک معالج نسبت به درد دندان شما، شروع به انجام کار های مختلف می کند:

 • برداشتن پوسیدکی و پر کردن دندان
 • درمان آبسه دندان در صورتی که علت آبسه باشد
 • عصب کشی یا درمان ریشه دندان چناچه دندان عفونت کرده باشد
 • کشیدن دندان اگر عفونت بسیار زیاد باشد
 • آنتی بیوتیک درمانی بعد از درمان اولیه

کلام پایانی:

برای درمان سه سوته دندان درد خود بهتر است پیش از هرکاری به پزشک معالج خود مراجعه کنید زیرا دندان در قسمت حساسی قرار دارد که اگر درد در دندان شما باقی بماند می تواند زندگی شما را مختل کند و اجازه خواب را نیز به شما ندهد. در قسمت بالا به بهترین درمان سه سوته دندان درد اشاره نمودیم، می توانید پیش از مراجعه به پزشک خود این راهکار ها را انجام دهید و سپس به پزشک معالج مراجعه نمایید.

 

4.7/5 - (149 امتیاز)
هزینه کامپوزیت دندان سال 1402 (دندان های جلو و کامل)جرم دندان یا جرم گیری؟معایب کامپوزیت دندانآیا روکش دندان درد دارد؟مصرف الکل بعد از کامپوزیترنگ کامپوزیت دندان a2بلیچینگ بهتر است یا کامپوزیتپر کردن دندان با مواد سیاه یا سفیدکاشت دندان بدون ایمپلنتهزینه کاشت دندان یک روزه فوریطول عمر کامپوزیت ای پی اس IPSکامپوزیت اقساطی در شرق تهرانسفید ترین رنگ کامپوزیت دندان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *