درمان انحراف فک با ارتودنسی

برترین روش درمان انحراف فک با ارتودنسی

انحراف فک و چانه یکی از مشکلات متعددی است که ممکن است بعضی از افراد با آن سر و کار داشته باشند. بهترین درمان انحراف فک با ارتودنسی می باشد. در این روش بدون نیاز به جراحی به راحتی فک درمان می شود و به حالت صاف قرار می گیرد. انحراف فک ممکن است به صورت کج بودن فک و یا عقب یا جلو بودن فک باشد.  در هر صورت تمامی ناهنجاری‌های فوق می‌توانند موجب بروز مشکلات زیادی هنگام خوردن و جویدن غذا برای فرد شوند و در نهایت سلامتی دهان و دندان‌های فرد را به خطر بیندازند.

یکی از بهترین روش ها باری تشخیص دادن مشکلات دندانی و دهانی بستن و قرار دادن دندان ها بر روی هم می باشد، در این حالت اگر فک بالا و پایین در یک زاویه قرار نگیرند متاسفانه شما دچار ناهنجاری فک هستید که می‌تواند در درجه‌های مختلف با شدت کم و زیاد اتفاق بیفتد. بهترین روش برای تشخیص و درمان انحراف فک با ارتودنسی با مراجعه‌ی زود هنگام به پزشک متخصص دهان و دندان قبل از حادتر شدن مشکل موردنظر است.

درمان انحراف فک با ارتودنسی

انحراف فک یا چانه چیست؟

زمانی که تقارن کافی در فک ها وجود نداشته باشد در واقع فک دچار مشکل شده و کج می باشد، در این حالت خط مرکزی لب بالا از فک بالا بر روی خط مرکزی لب پایین قرار نگرفته و موجب انحراف فک می‌شود. این انحراف علاوه بر ایجاد مشکل در خوردن غذا، سبب بروز بسیاری دیگر از مشکلات دهان و دندان در فرد می‌شود.

یک سری از عوارض کج بودن فک می تواند درد در ناحیه گوش و یا درد در ناحیه چانه باشد که فرد را درگیر می کند. به دلیل اهمیت این موارد توصیه می‌شود به دندانپزشک متخصص ارتودنسی در تبریز مراجعه کرده و درمان انحراف چانه و فک خود را در اولویت قرار دهید. درمان انحراف فک با ارتودنسی در کلینیک عرشیان صورت می گیرد.

کلینیک عرشیان با داشتن کادری مجرب در زمینه جراحی و متخصصین ارتودنسی به شما کمک می کند تا در مدت زمانی معین فک خود را صاف نموده و مشکلات آن را برطرف کنید.

 افرادی که ناهنجاری فک دارند اغلب دچار مشکلات زیر می‌شوند:

  • این افراد نمی توانند به راحتی غذا را بجوند و یا بخورند و حتی در هنگام خوردن احساس درد می کنند. چرا که حرکت دندان‌ها در این افراد کمی سخت و دشوار است.
  • بساری از این افراد نمی توانند به راحتی صحبت کنند و در هنگام صحبت بسیاری از کلمات را اشتباه تلفظ می کنند.
  • مهمترین نکته در ناهنجاری های فک ساییدگی دندان ها می باشد که موجب از بین رفتن مینای دندان و بروز مشکلات بیشتری در ناحیه‌ی دهان می‌شود.
  • همانطور که در قسمت های بالا گفتیم یکی از عوارض ان می تواند درد در ناحیه گوش و یا چانه باشد.
  • اغلب افرادی که ناهنجاری فک دارند علاوه بر مشکلات بالا از مشکلات ظاهری و عدم اعتماد به نفس نیز رنج خواهند بود، چرا که انحراف فک می‌تواند زیبایی چهره‌ی آن‌ها را دستخوش تغییر قرار دهد. درمان انحراف فک با ارتودنسی بهترین روش می باشد.

دلایل انحراف چانه و فک

یکی از دلایل  انحراف چانه می‌تواند از هنگام تولد باشد. بسیاری از این افراد که برای جراحی فک مراجعه می کنند می گویند که در کودکی از قسمت فک و چانه دچار اسیب شدند و به صورت نا مناسب فکشان جوش خورده است. بنابه تحقیقات انجام شده ۷۵ درصد است افرادی که در دوران کودکی دچار شکستگی فک می‌شوند شکستگی فک آن‌ها اغلب خود به خود ترمیم می‌شود، که در بیشتر مواقع نیز موجب جوش خوردن نامناسب و بروز ناهنجاری‌های فک می‌گردد.

به غیز از عوامل شکستگی فک در کودکی ممکن است به علت کم کاری عضلات یک قسمت از چانه نیز باشد. برخی بیماری‌ها مانند رشد فک یک طرفه یا تداخل دندانی در فک ها نیز می‌توانند موجب بروز انحراف چانه شوند.شما می توانید در کلینیک عرشیان اقدام به درمان انحراف فک با ارتودنسی کنید.

درمان انحراف فک با ارتودنسی

ضربه به فک در دوران کودکی

در بعضی از موارد ممکن است شاهد این موضوضع باشیم که فک جای کافی برای رشد نداشته باشدودر ادامه و با رشد آن ها مجبور شوند به یک سمت دیگری کج شده و انحراف فک را به وجود آورند.
همچنین ممکن است در اثر تصادفات و یا اتفاقات کودکی فک دچار اسیب های شدید شده باشد. مانند تصادف کردن یا افتادن با صورت بر روی زمین صفت. که ممکن است خانواده ها بعد از این اتفاق بخواهند عمل ارتودنسی فک پایین را برای کودکان خود در نظر بگیرند که بهتر است در اولین فرصت با متخصص ارتودنسی خود صحبت کنید. چنانچه کودکی دچار ترومای فک شود در غالب موارد مشکل خاصی رخ نمی دهد ولی گاهی به دلیل بروز اسکار در کندیل یک طرف، رشد فک پایین ناقرینه شده و این امر به تدیرج سبب انحراف  خواهد شد.

در صورتی که در کودکی به صورت کودک شما ضربه وراد شده است و نا تقارنی فک گرفته است، به فکر درمان انحراف فک با ارتودنسی باشید.

همی مندیبولار هیپرتروفی

ممکن است مشکلات چانه و فک تنها به دلیل هورمون ها باشد قطعا شما شاهد این موضوع بودید که در دوران کودکی هیچ اتفاقی برای شخص رخ نداده است و پس از رسیدن به سن بلوغ تنها هورمون ها به خوبی کار نکردند. هر چند در موارد زیادی این بیماری خود محدود شونده است ولی طی مدت رشد فعال موجب انحراف پیش رونده فک پایین خواهد شد. شما می توانید با درمان انحراف فک با ارتودنسی از عمل و جراحی جلوگیری کنید.

وجود مشکلاتی مانند اوربایت

اوربایت یکی از مشکلات فکی می باشد که در زمان مشکلات دندانی برای شخص رخ می دهد و در ادامه به کج شدن فک می انجامد. این چنین مواقعی اگر دندان های بیمار دچار مشکلات کجی و نامرتبی باشند با گذشت زمان تاثیر منفی در فک خواهند داشت و باعث میشوند که از حالت و زاویه اصولی خارج شود.

درمان انحراف فک با ارتودنسی

وراثت

در بسیاری از موارد هم دیده شده است کودک از همان ابتدای تولد خود با مشکل انحراف فک درگیر بوده و از همان ابتدا به طور ژنیتیکی این طوری بوده است که با مراجعه به متخصص جراحی فک و صورت مشکل بر طرف خواهد شد.

شیفت فانکشنال فک

تداخل دندانی کی دیگر از مشکلاتی است که منجر به کج شدن فک می شود در این زمان کودک زمانی که دندان های خود را بر روی هم می گذارد شاهد صاف نبودن فک هستیم. چنانچه این ناهنجاری زود تشخیص داده شود به خوبی قابل درمان است ولی در صورت عدم درمان به موقع، انحراف فانکشنال فک به یک انحراف فکی پایدار تبدیل می گردد. با درمان انحراف فک با ارتودنسی از انحراف فک خود رها شوید.

ارتودنسی دو مرحله ای

یکی از بهترین روش ها باری درمان کج بودن و نا قرینه بودن فک اشاره نمود، ارتودنسی دو مرحله ای می باشد.بهتر است در زمان انتخاب  دکتر دندان پزشک برای ارتودنسی دو مرحله ای دقت لازم را به عمل بیاورید. درمان های ارتودنسی دو مرحله ای معمولا در کودکان و سنین پایین انجام می شود. اشخاصی که از ارتودنسی دو مرحله ای استفاده می کنند نیازی نیست روی دندان هایشان کار شود. شما می توانید با درمان انحراف فک با ارتودنسی از جراحی فک جلوگیری کنید.

در این زمان با تخصص پزشک و تجربه ای که دارد در هز زمان یک قسمت از فک را مورد بررسی قرار می دهند و یک قسمت را ارتودنسی می کنند. مرحله اول توسعه و بهبود فک با توجه به وضعیت استخوان صورت است. در مرحله دوم ارتودنسی کلاسیک برای فرد انجام می شود و معمولا تمامی فعالیت ها روی دندان ها انجام می شوند. وضعیت استخوان فک افراد باعث می شود دندان ها به صورت نامنظم و شلوغ قرار بگیرند.

دکتر دندان پزشک در ابتدا فک را به خوبی بررسی می کند و قسمت ها نامتقارن را مورد بررسی قرار می دهد. متخصص ارتودنسی با استفاده از بریس و دستگاه ارتودنسی دندان ها را در موقعیت صحیح قرار داده و محکم می کند. به علت پیچیده بودن درمان، اصلاح  دندان ها و فکین فرد در دو مرحله انجام می شود و به همین دلیل، در این شرایط مدت زمان درمان طولانی تر است.

4.6/5 - (105 امتیاز)
هزینه کامپوزیت دندان سال 1402 (دندان های جلو و کامل)ردیف کردن دندانها با کامپوزیتجرمگیری دندان لمینت شدهارتودنسی چند سال طول می‌کشد؟سفید کردن دندان با لیزرطرح لبخند دندان خرگوشیقیمت طرح لبخند (کامپوزیت و لمینت دندان)قیمت پر کردن دندانکامپوزیت دندان به روش لیرینگ چیست؟پیج کامپوزیت دندانجلوگیری از زرد شدن کامپوزیت دندانبهترین رنگ کامپوزیت دنداناصلاح طرح لبخند چیست؟

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *