تفاوت کامپوزیت و بلیچینگ

تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت در چیست؟

کامپوزیت و بلیچینگ هر دو برای اصلاح طرح لبخند کاربرد دارند و جزو عمل های پرکاربرد دندانپزشکی زیبایی در عصر امروز به حساب می آیند. دندان ها ممکن است به دلایل مختلفی جرم بگیرند و زرد شوند برای مثال سیگار کشیدن و یا خوردن بیش از حد قهوه.

به غیر از تغییر رنگ، نامرتب بودن دندان ها یا وجود فاصله بین آنها، شکستگی و ترک خوردگی دندان ها همه جزو عیوبی هستند که گاهی هم روی سلامت دندان ها تاثیر دارند هم زیبایی چهره و لبخند ما را به هم می زنند.

دندانپزشکی های زیبایی راهکار های مختلف برای از بین بردن زردی و جرم دندان در عصر امروز پیشنهاد می کنند که بهترین آن ها کامپوزیت و بلیچینگ می باشد. در این مقاله به تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت می پردازیم. ابتدا بهتر است هر کدام از این دو روش را مورد بررسی قرار دهیم.

سفید کردن دندان چه مزایایی دارد؟

این درمان ایمن و موثر است، غیر تهاجمی بوده و هزینه پایینی دارد. همچنین آن معمولا برای اکثر افراد مناسب است (درمان منعطفی است) و بسیار سریع می باشد.

تفاوت کامپوزیت و بلیچینگ

کامپوزیت بهتر است یا بلیچینگ؟

کامپوزیت دندان چیست؟

رزین کامپوزیت یک ترکیب خمیر مانند است که روی دندان ها قرار می گیرد و متناسب با شکل دندان و اندازه و رنگ دلخواه فرم داده می شود. سپس با تاباندن نوری با طول موج مخصوص سفت می شود و روی دندان تثبیت می شود. تفاوت عمده بلیچینگ و کامپوزیت در ماده ای است که در روش کامپوزیت بر روی دندان ها قرار می گیرد.

کامپوزیت فقط برای سفید کردن دندان نیست. کامپوزیت می تواند مشکلاتی مثل دندان های ترک خورده، تراشیده یا ناهموار را برطرف کند. با کامپوزیت هم می توانید رنگ دندان هایتان را تغییر دهید، هم فرم و اندازه آنها را به شکل موردنظرتان دربیاورید.

جذابیت کامپوزیت دندان در این است که خیلی سریع و تنها در یک جلسه انجام می شود و این یکی از دلایل پرطرفدار بودن آن است.

کامپوزیت ها اگرچه به اندازه لمینت دندان ماندگار نیستند اما دوام قابل قبولی دارند و در صورتی که به خوبی از آنها مراقبت کنید تا ۷ سال برای شما کارایی دارند. تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت در نحوه اجرای آن ها می باشد.

  • در روش سفید کردن دندان ها با کامپوزیت، هم می توانید رنگ دندان هایتان را به اندازه دلخواه سفید کنید و هم شکل و اندازه آنها را با توجه به سلیقه خود تغییر دهید.
  • در حین نصب کامپوزیت، هیچ تراشی روی دندان ها انجام نمی شود. در واقع تلاش می کنند تا ساختار طبیعی دندان حفظ شود.
  • هزینه کامپوزیت نسبت به سایر روش های اصلاح طرح لبخند مثل لمینت کمتر است.
  • کامپوزیت یک روش سریع و راحت است و تنها در یک جلسه انجام می شود.
  • در صورتی که کامپوزیت آسیب ببیند به راحتی می توان با هزینه بسیار کم آن را ترمیم کرد.

بلیچینگ دندان چیست؟

بلیچینگ دندان هم یک روش زیبایی برای سفید کردن دندان است اما تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت بسیار است. این روش فقط می تواند بدرنگی دندان ها را برطرف کند. یعنی در صورتی که دندان ها به دلایلی مثل خوردن غذاها یا نوشیدنی های رنگی یا مصرف دخانیات تغییر رنگ داده باشد می توانید با بلیچینگ کردن آنها را سفید کنید.

در این روش مواد خاصی را در مدت زمان معینی روی دندان ها قرار می دهند. این مواد به درون ساختار مینای دندان نفوذ می کند و باعث اکسید شدن رنگ دانه هایی می شود که در مینای دندان رسوب کرده اند. در نتیجه دندان سفیدتر می شود.

حواستان باشد که بلیچینگ با جرمگیری فرق دارد. در جرمگیری فقط جرم و پلاک از روی دندان برداشته می شود و دندان ها به رنگ طبیعی برمی گردند اما در بلیچینگ دندان ها تغییر رنگ پیدا می کنند و سفید تر از حالت طبیعی شان می شوند.

دو نوع بلیچینگ وجود دارد: بلیچینگ در مطب و بلیچینگ در منزل.

اگر این کار در مطب انجام شود، ماده سفید کننده توسط دندانپزشک روی دندان ها گذاشته می شود اما برای بلیچینگ در منزل، ماده بلیچینگ به همراه تری (سینی) ساخته شده برای بیمار به وی داده می شود تا در منزل، آنها را روی دندان هایش قرار دهد. بلیچینگ در مطب، سریع تر و با ماده سفید کننده قوی تری انجام می شود. در حالیکه انجام این کار در منزل با ماده ضعیف تری انجام شده و بنابراین مدت بیشتری طول می کشد (حدود ۱ تا ۲ ماه). تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت در مدت زمان و نحوه اجرای این دو مورد می باشد.

  • برای بلیچینگ کردن نیازی به تراشیدن دندان نیست. از طرف دیگر مواد آن آسیبی به مینای دندان وارد نمی کند. برای همین لازم نیست نگران فرسایش مینای دندان باشید.
  • دندان‌های سفیدتر چهره‌ شما را جوانتر نشان می‌دهند.
  • بلیچینگ نسبت به روش های دیگرِ سفید کردن دندان، بسیار راحت تر و ارزان تر است.
  • مراقبت از دندان های بلیچینگ شده بسیار ساده است. کافیست مصرف غذاها و نوشیدنی‌های تیره رنگ مثل چای و قهوه را کم کنید.

تفاوت کامپوزیت و بلیچینگ

بررسی تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت:

بلیچینگ و کامپوزیت دو روش از روش های سفید کردن دندان هستند و با وجود اینکه یک هدف دارند اما در فرآیند انجام و نتیجه نهایی تفاوت های زیادی با هم دارند. در اینجا چند مورد از تفاوت این دو روش را با هم بررسی می کنیم:

تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت طیف رنگی:

شاید شما زا آن دسته از افراد باشید که از رنگ دندان های طبیعی خوشتان نیاید. در روش بلیچینگ، تمامی جرم ها گرفته می شود و دندان به رنگ طبیعی خود باز می گردد اما در روش کامپوزیت شما می توانید رنگ انتخابی خود را به دندان پزشکتان بگویید و طرح اصلاح لبخندتان را با رنگ دلخواه خود داشته باشید.

تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت در میزان رنگ پذیری:

لازم به ذکر سات که در روش بلیچینگ و تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت در رنگ پذیری آن هاست. در بلیچینگ بلافاصله پس از خوردن نوشیدنی و غذا های رنگ دار، رنگ دندان شما تغییر پیدا می کند. اما میزان رنگ پذیری کامپوزیت کمتر است و به این سرعت تغییر رنگ نمی دهد. هر چند که مراقبت خوب، دوام رنگ آن را بیشتر می کند.

 تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت درطول عمر و ماندگاری:

در بهترین حالت، بلیچینگ یک سال دوام دارد و به تدریج دندان ها دوباره تغییر رنگ می دهند. اما اگر یک دندانپزشک ماهر با استفاده از برندهای با کیفیت، برای شما عمل کامپوزیت را انجام دهد و شما نیز به خوبی از آن مراقبت کنید، کامپوزیت می تواند تا ۷ سال دوام داشته باشد.

بلیچینگ دندان همانطور که از نام آن مشخص است، صرفا یک درمان سفید کننده برای دندان ها می باشد که برای زردی و لکه های ناشی از غذاها و نوشیدنی ها، بهترین کارایی را دارد.

با اینحال حذف برخی از تغییر رنگ های خاکستری یا قهوه ای برای مواد بلیچینگ دشوار است و در این موارد، کامپوزیت ماده بهتری محسوب می شود. در این روش بیمار می تواند به طور دقیق میزان سفیدی کامپوزیت هایش را انتخاب کند. اما روشن کردن دندان ها فقط یکی از کاربردهای کامپوزیت است. باندینگ های دندانی می توانند مشکلاتی مانند شکستگی، ترک خوردگی، فاصله، شکاف و کجی جزئی دندان ها را نیز برطرف سازند. بنباراین آنها کارایی بسیار بیشتری نسبت به بلیچینگ دارند.

تفاوت بلیچینگ و کامپوزیت در رفع عیوب دندان:

همانطور که متوجه شدید بلیچینگ روشی است که تنها رنگ دندان طبیعی شما را باز می گرداند و همان شکل که دندان های شما قرار دارد، می ماند. در روش کامپوزیت و اصلاح طرح لبخند، عیوب دندان ها گرفته می شود و  دندان هایی صاف به همراه رنگ دندان های شما به شما داده می شود. در نتیجه بلیچینگ تنها به افرادی توصیه می شود که می‌خواهند رنگ دندان خود را سفید کنند و نیازی به تغییر در فرم، اندازه و شکل دندان خود ندارند.

تفاوت کامپوزیت و بلیچینگ

تفاوت بلیچینگ و کامپویت در هزینه:

تنها وجه تشابه بلیچینگ و کامپوزیت، سفید کردن دندان ها است. اما کامپوزیت کاری فراتر از روشن کردن لبخند شما  انجام می دهد. با در نظر گرفتن این مسئله که کامپوزیت برای رفع سایر مشکلات دندانی نیز به کار می رود، تعجبی ندارد که هزینه بالاتری نسبت به بلیچینگ داشته باشد.

بهتر است در انتخاب یک دندانپزشکی خوب برای بلیچینگ و یا کامپوزیت دندان های خود ، دقت لازم را به عمل بیاورید.

 

4.5/5 - (162 امتیاز)
هزینه کامپوزیت دندان سال 1402 (دندان های جلو و کامل)هزینه جراحی دندان عقل نهفتهبهترین آنتی بیوتیک برای عفونت دنداندرمان فوری دندان درد شبانه کودکانقیمت آفیس بلیچینگفواید و عوارض بلیچینگ دندانراه های سفید کردن دندان در دندانپزشکیقطع فوری خونریزی دندان با زردچوبهکامپوزیت یعنی چهروکش دندانمعرفی 5 برند برتر کامپوزیت دندانکامپوزیت دندان در هفت حوضلمینت دندان ارزان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *