ارتودنسی چند سال طول می‌کشد؟

پرتکرارترین سوال درباره‌ی ارتودنسی این است که ” ارتودنسی چند سال طول می‌کشد؟ ”

مدت ارتودنسی

این سوال درباره ارتودنسی برای همه جواب یکسانی ندارد. مدت زمان ارتودنسی در هر فرد متفاوت است.

تعیین بازه زمانی درمان ارتودنسی بستگی به موارد زیر دارد

 1. سن ارتودنسی کننده
 2. نوع دستگاه ارتودنسی
 3. نوع درمان
 4. نحوه مراقبت و همکاری ارتودنسی کننده
 5. سلامت و بهداشت دندان
 6. میزان پیچیدگی شرایط دندان‌ها
 7. روش‌های انجام ارتودنسی

ارتباط سن با مدت زمان ارتودنسی

ارتباط سن با مدت زمان ارتودنسی

اگر “ارتودنسی چند سال طول می‌کشد” سوال شما نیز هست باید در نظر داشته باشید که شروع ارتودنسی می‌تواند در هر سنی باشد، اما

مدت  صاف شدن دندانها در ارتودنسی، ارتباط مستقیم با سن فرد دارد. کودکان و نوجوانان معمولا سریع‌تر نتیجه می‌گیرند در واقع هر چه سن کم‌تر بشد مدت زمان صاف شدن دندان‌ها کمتر است.

به همین دلیل دندان پزشکان سن پایین را برای انجام ارتودنسی پیشنهاد می‌دهند. برای مثال 8 یا 9 سالگی را بهترین سن انجام ارتودنسی می‌دانند. در این سن دندان‌های دائمی کودک در حال رشد هستند پس ارتودنسی کودکان سریع‌تر به نتیجه می‌رسد.

ارتباط میزان کج بودن دندان ها با مدت زمان ارتودنسی

ارتباط میزان کج بودن دندادن با زمان ارتودنسی

از دلایل رایج استفاده از بریس،روی هم قرار گرفتن دندان‌ها، کج بودن دندان‌ها و فاصله بیش از حد دندان‌ها است. جهت جلوگیری از بیماری‌های لثه، پوسیدگی دندان‌ها و فرسایش مینای دندان باید برای درمان این مسائل اقدام کنید.

بر اساس شدت عارضه مدت زمانی که برای درمان این مشکلات از بریس استفاده می‌کنید متفاوت است. به عنوان مثال شاید برای مرتب کردن دندان‌ها، لازم باشد که یک یا چند دندان کشیده شود تا فضای لازم ایجاد شود.

گاهی نیز ممکن است برای پر کردن جای دندان‌های از دست رفته به ایمپلنت دندان  احتیاج باشد چراکه جای خالی دندان از دست رفته می‌تواند باعث کج شدن و جابه‌جایی دندان‌های اطراف شود.

 

تعهد و پیگیری بیمار در ارتودنسی

تعهد و پیگیری بیمار

اگر انسان پیگیر و مصممی نیستید پیگیر جواب سوال”ارتودنسی چند سال طول می‌کشد؟” نباشید؛ زیرا میزان تعهد و پیگیری بیمار در مدت زمان ارتودنسی تاثیر زیادی دارد. اگر بیمار همکاری لازم را با پزشک متخصص نداشته باشد قطعا زمان ارتودنی بیشتر خواهد شد.

برای نتایج بهتر از ارتودنسی در زمان کوتاه‌تر، همکاری با متخصص ارتودنسی اهمیت بالایی دارد.

همکاری شامل؛

رعایت بهداشت دهان و دندان‌های ارتودنسی شده، حضور منظم در جلسات تعیین شده توسط پزشک و استفاده از بریس‌های ارتودنسی طبق دستور پزشک.

جهت مثال اگر پزشک استفاده‌ی 20 الی22 ساعته را برای ارتودنسی نامرئی تعیین کرده است و بیمار 12 ساعت از آن استفاده کند، قطعا مدت زمان ارتودنسی تغییر خواهد کرد.

مدل بهم‌ریختگی دندان‌ها

در تعیین مدت ارتودنسی، بسیار مهم است که دندان‌های بالا و پایین چگونه روی هم قرار گرفته‌اند.

 • دیپ بایت یا جلوبودن فک بالا
 • وضعیت اپن بایت یا چفت نشدن دندان‌ها
 • آندربایت یا جلو بودن فک پایین

اگر در چفت شدن دندان‌های بالا و پایین مشکل وجود داشته باشد، در اینکه ارتودنسی چند سال طول می‌کشد موثر خواهد بود و قطعا ارتودنسی  بیشتر از ارتودنسی برای مرتب کردن دندان‌ها طول خواهد کشید

انواع رایج ارتودنسی برای صاف شدن دندان‌ها

 • بریس‌های فلزی سنتی
 • بریس‌های سرامیکی

ارتودنسی با بریس‌ فلزی

از رایج‌ترین انواع ابزار ارتودنسی، بریس‌های فلزی هستند. بریسهای فلزی از فولاد ضد زنگ با کیفیت ساخته می‌شوند.طبق مطالعاتی که در سال ۲۰۱۹ انجام شد، می‌توان گفت ارتودنسی با بریس فلزی شما را زودتر به نتیجه مطلوب و مدنظرتان می‌رساند.

ارتودنسی با بریس‌ سرامیکی

ارتودنسی با بریس سرامیکی که به آن بریس شفاف نیز می‌گویند در بین کسانی که ظاهر ارتودنسی با بریس فلزی را نمی‌پسندند، طرفدار دارد. ارتودنسی سرامیکی دارای بریس‌های سرامیکی شفاف و همرنگ دندان هستند که با سیم‌ها و نوارهای لاستیکی همرنگ به سطح دندان‌ها متصل می‌شوند. اگر یکی از ملاک‌های مهم شما این است که ارتودنسی چند سال طول می‌کشد بهتر است از این روش  ارتودنسی استفاده نکنید.

 

ارتودنسی در سن کم

چگونه مدت ارتودنسی را کاهش دهیم؟

اگر پزشک شما در جواب سوال” ارتودنسی چند سال طول می‌کشد؟” تعداد سال بالا یا بیشتر از انتظارتان را به شما گفته است حتما ادامه مطلب را بخوانید:

 • در سن کم برای ارتودنسی اقدام کنید. همانطور که بالاتر اشاره شد ارتودنسی در سن کم به دلیل ساختار در حال رشد فک و دندان در زمان کمتری به نتیجه می‌رسد.
 • عدم مصرف مکرر داروهایی مثل؛ فلوریدا، استروژن، کورتیکواستروئیدها و سرکوب کننده‌های سیستم ایمنی

تحقیقات نشان می‌دهد استفاده مداوم از برخی داروها مانند ایبوپروفن، استامینفون و آسپیرین ممکن است کاهش حرکت دندان‌ها را به دنبال داشته باشد.

 • پیگیر جلساتی که پزشک تعیین کرده و همچنین رعایت نکاتی که در نگهداری از ارتودنسی توصیه شده
 • از رژیم غذایی توصیه شده توسط پزشک پیروی کنید برای مثال از خوردن غذاهای سفت، چسبناک و ترد خودداری کنید.
 • در انتخاب متخصص برای انجام ارتودنسی دقت کنید زیرا تشخیص درست پزشک برای انتخاب مناسب‌ترین و بهترین شیوه ارتودنسی در کاهش مدت زمان ارتودنسی تاثیر خواهد داشت

مدت استفاده از کش ارتودنسی چقدر است؟

یکی از ابزارهای کاربردی برای کاهش طول درمان ارتودنسی، کش‌های ارتودنسی است.

ارتودنتیست پس از معاینه، عکسبرداری و تشخیص صحیح مشکل و نوع درمان، مناسب ترین نوع کش با تعداد مشخص را برای شما تجویز می‌کند. از این جهت مدت زمان استفاده از کش ارتودنسی، به  شدت مشکل و نوع آن بستگی دارد و توسط پزشک و طی پروسه ارتودنسی مشخص خواهد شد.

در واقع این کش‌ها با افزایش فشار بیشتر باعث صاف شدن دندانها در مدت زمان کمتری می‌شوند. تعداد کش های مورد استاده نباید از حد تجویز متخصص بیشتر شود چرا که به مرور زمان باعث مشکلات فک و دهان می‌شود.

نگهداری از دندان بعد از بازکردن ارتودنسی

بعد از برداشتن بریس های ارتودنسی، دندان ها تمایل دارند تا به جای قبلی شان برگردند. در این زمان با استفاده از ریتینر (نگهدارنده)، استخوان های فک و لثه ها زمان کافی جهت عادت کردن به موقعیت جدید خواهند داشت.

معمولا بیمار باید تا شش ماه بعد از اتمام ارتودنسی به صورت تمام وقت از ریتینرها استفاده کند. در صورت استفاده از ریتینر (ارتودنسی متحرک)، بهتر است صرفا جهت مسواک زدن، نخ دندان کردن و غذاخوردن آنها را از دهان خارج کنید. متخصص ارتودنسی بعد از مدتی تغیری در زمان استفاده از ریتینر در نظر می‌گیرد و  به بیمار توصیه می کند که به جای اینکه در  طول روز از ریتینر استفاده کند، فقط در طول شب آن را روی دندان ها قرار دهد.

 

4.6/5 - (220 امتیاز)
هزینه کامپوزیت دندان سال 1402 (دندان های جلو و کامل)طرح لبخند دندان و رشد اعتماد بنفس شماآیا سیگار کامپوزیت را خراب میکند؟پر کردن دندان با کامپوزیتپولیش دندان بعد از کامپوزیتمتخصص ریشه دندان در تهرانپارستخفیف دندانپزشکی در تهرانکامپوزیت دندان برای نوجوانانهزینه ارتودنسی دندانقیمت ایمپلنت دندانرنگ لمینت دندان a1کامپوزیت دندان در رسالتهزینه ترمیم دندان‌ جلو و عقب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *