ارتودنسی شفاف

نکات کلیدی که قبل از انجام ارتودنسی شفاف باید بدانید:

قطعا تاکنون شاهد دهان های کج و نا صاف افراد بوده اید . همه افراد برای داشتن دندان و دهانی زیبا و اصلاح طرح لبخند خود هزینه های بسیاری می کنند. یکی از این روش ها، اتودنسی شفاف نام دارد که جایگزین فوق العاده ای برای ارتودنسی های سیمی می باشد. در واقع بسیاری از افراد از همین سیم ها و بارکت های ارتودنسی خوششان نمی اید. از همین رو می توایند ارتودنسی نامرئی را جایگزین این ارتودنسی ها کنید.

ارتودنسی نامرئی چیست؟

در ارتودنسی نامرئی از سیستمی برای حرکت دادن دندان ها استفاده می شود که بر خلاف براکت معمولی جلب توجه نمی کند و دیگران به سختی متوجه آن می شوند. ارتودنسی نامرئی شامل چند روش ارتودنسی است که محبوب ترین و معروف ترین آنها الاینر شفاف یا اینویزالاین می باشد.

براکت‌های نامرئی در ظاهر پنهان هستند و دیده نمی‌شوند، به همین دلیل بسیار مناسب افرادی است که، دوست ندارند این دسته از کارهای دندانپزشکی روی ظاهرشان تغییری ایجاد کند.

منظور از ارتودنسی شفاف این است که اطرافیان به راحتی متوجه براکت‌های  ارتودنسی روی دندان‌های فرد نمی شوند و بیمار در طول درمان بدون نگرانی می‌تواند لبخند بزند.

ارتودنسی شفاف

مدت زمان ارتودنسی به روش نامرئی چقدر است؟

این روش مناسب افرادی است که دارای ناهنجاری‌های ضعیف تا متوسط هستند، به این صورت که برای مشکلات ضعیف حدود 6 ماه زمان لازم است، و برای درمان مشکلات بیشتر، نیاز به مدت زمان بین 14 تا 18 ماه می‌باشد.

انواع ارتودنسی نامرئی:

ارتودنسی های شفاف به دو دسته کلی متحرک و غیر متحرک تقسیم می شوند. تفاوت بارز براکت های شفاف متحرک و ثابت در قابلیت خارج کردن آنها از دهان در طول دوره درمان است. به طور کلی ارتودنسی ها به سه دسته از نظر طول دوره درمانی تقسیم می شوند:

 • ارتودنسی نامرئی ثابت: این دسته دارای دو نوع روش مختلف به نام‌های لینگوال و سرامیکی است.
 • ارتودنسی نامرئی متحرک (اینویزیلاین): دارای یک نوع ارتودنسی متحرک با الاینرهای شفاف است که با قالب گیری ساخته می شود.

لینگوال:

ارتودنسی شفاف لینگوال (lingual) که به آن ارتودنسی مخفی یا پشت دندانی هم می‌گویند، به این صورت است که براکت‌ها در پشت دندان‌های فک بالا و پایین نصب می شوند و به همین خاطر براکت های ارتودنسی از روبرو دیده نمی‌شوند.

به دلیل برخورد و مزاحمتی که براکت ها در این روش با زبان ایجاد می کنند، به این روش، ارتودنسی زبانی نیز می‌گویند و اغلب اوقات متخصص، این روش را پیشنهاد نمی‌دهد، اما باز هم به شرایط شما بستگی دارد و باید از متخصص ارتودنسی خود برای نصب ارتودنسی لینگوال مشاوره بگیرید.

ارتودنسی شفاف با براکت سرامیکی:

تصویری که از گذشته برای اغلب افراد از ارتودنسی وجود دارد، تصویر براکت های فلزی است، اما به مرور زمان علم دندانپزشکی پیشرفت کرده است و با براکت های سرامیکی که همرنگ دندان هستند، می‌توانید تجربه خوبی را داشته باشید.

این روش ارتودنسی نامرئی، که جزو ارتودنسی ثابت هم دسته بندی می‌شود، شامل براکت‌های همرنگ دندان و اغلب دارای سیم با روکش سفید رنگ می‌باشد. از مزایای براکت سرامیکی این است که چندان جلب توجه نمی‌کند، اما در مقایسه با براکت‌های فلزی دارای استحکام کمتری است.

ارتودنسی شفاف با الاینر:

معروفترین روش ارتودنسی دندان نامرئی، همین روش استفاده از الاینرهای شفاف یا اینویزیلاین (Invisalign) است، در واقع اکثر افراد که به دنبال درمان هستند این روش را می‌شناسند. این روش به ارتودنسی بدون سیم نیز معروف است.

ارتودنسی شفاف اینویزیلاین:

invisalign چیست، اینویزیلاین دستگاه‌های این نوع ارتودنسی شفاف، شامل الاینرهای شفاف و متحرکی هستند که به دندان‌های بیمار چسبانده نخواهند شد و به صورت متحرک هستند، به این معنی که می‌توانید هر ساعتی از شبانه روز الاینرها را از دهان خود خارج کنید و مجدد داخل دهانتان بگذارید. البته توصیه دندانپزشکان این است که بهتر است زیاد این کار را انجام ندهید.

این الاینرها از جنس پلاستیک های شفاف و بی رنگ هستند که بعد از قالب گیری دندان ها و طراحی با برنامه کامپیوتری مخصوص برای هر بیمار ساخته می شود. با دیدن ویدیو زیر، به طور کامل می‌توانید با این روش از ارتودنسی شفاف آشنا شوید. برای جواب گرفتن بهتر از اینولایزین بهتر است رد طول شبانه روز از آن استفاده نمایید و آن را  از دهان خود خارج نکنید.

این روش مناسب افرادی است که دارای ناهنجاری‌های ضعیف تا متوسط هستند. مدت زمان ارتودنسی اینویزیلاین به طور میانگین بین 13 تا 14 ماه است، البته مدت زمان طول درمان با توجه به شرایط دندان و فک هر بیمار بسیار متفاوت و متغیر است.

ارتودنسی شفاف

نکات مهم در رابط استفاده از ارتودنسی شفاف اینولایزین:

 • در طول دوره درمان بهتر است به صورت مداوم از اینولایزین استفاده نمایید . در صورت برداشتن و جایگزینی دوباره این ارتودنسی قطعا طول دوره درمان شما بیشتر خواهد شد.
 • قطعا در ابتدای قرار دادن اینولایزین، صحبت کردن با آن کمی دشوار است و ممکن است بعضی از کلمات را نتوانید به راحتی تلفظ کنید اما درطول دوره درمان به آن عادت می کنید و درست صحبت می کنید.
 • اینویزیلاین برای برطرف کردن مشکلات جزئی یا متوسط دندان ها مناسب است، اگر مشکل تراز دندان های شما شدید باشد بهتر است دور ارتودنسی نامرئی را خط بکشید. زیرا روند درمان بسیار طولانی خواهد بود. در چنین مواقعی استفاده از بریس های فلزی مرسوم انتخاب بهتری است.
 • باید پس از صرف هر وعده غذایی مسواک بزنید، زیرا مواد غذایی که در لابلای دندان ها و لثه شما گیر کردند، وارد الاینر شفاف می‌شوند و علاوه بر کثیف کردن پلاک فرصتی برای باکتری ها فراهم می‌شود که در زیر این ابزار و در یک فضای بسته شروع به فعالیت کنند.
 • اینولایزین ها به دلیل اینکه شفاف هستند به راحتی رنگ پذیر هستند و باید پس از هر وعده غذایی دندان های خود را مسواک بزنید.
 • باید از خیر میان‌وعده های زیاد بگذرید، تصور اینکه پس از مصرف هر ماده خوراکی باید مسواک بزنید واقعا خسته کننده و ملال آور است. بنابراین باید از خیر میان وعده های زیاد بگذرید. در عوض زمانی که مشغول میل کردن وعده های غذایی اصلی هستید، سعی کنید سیر شوید تا مجبور به مصرف میان وعده نباشید.

مزایای استفاده از ارتودنسی شفاف:

 • تمیز کردن دستگاه های ارتودنسی در این روش آسان است.
 • مشخص نبودن و دیده نشدن، براکت و سیم‌های ارتودنسی.
 • احتمال پوسیدگی دندان کمتر است.
 • تحمل پلاک، به خصوص در روزهای اول خیلی راحت است.
 • امکان برداشتن پلاک در مواقع ضروری و مراسم‌های مهموجود دارد.

معایب ارتودنسی شفاف:

 • بالا بودن هزینه ارتودنسی نامرئی نسبت به ارتودنسی معمولی
 • اینویزیلاین دندان، فقط برای افرادی که ناهنجاری ضعیف و متوسط دارند مناسب است.
 • وابسته بودن نتیجه به میزان توجه و مشارکت بیمار
 • امکان گم شدن یا خراب شدن پلاک‌های شفاف توسط بیمار
 • امکان تغییر رنگ و تغییر فرم الاینرهای شفاف در صورت عدم مراقبت بیمار

مراحل انجام ارتودنسی شفاف از نوع ثابت:

این ارتودنسی که با اسم لینگوال شناخته می شود به صورت پشت دندان قرار می گیرد و بعد از انجام مراحل عکاسی و مشاوره توسط پزشک صورت می گیرد:

 1. گرفتن عکس دقیق از فک و دندان‌های بیمار و بررسی عکس‌ها توسط ارتودنتیست
 2. تهیه قالب از دندان‌های بیمار و فرستادن قالب بیمار به لابراتوار برای ساخت براکت‌های اختصاصی بیمار
 3. قرار دادن و محکم کردن براکت‌های ارتودنسی روی دندان‌ها توسط ارتودنتیست (در روش لینگوال در پشت دندان‌ها قرار می گیرند و در روش ارتودنسی نامرئی با براکت سرامیکی، بریس‌های همرنگ دندان روی دندان‌ها قرار می گیرند و نه پشت دندان‌ها)
 4. ارائه برنامه مراقبت از براکت‌ها در طول درمان و برنامه چکاپ و جلسات معاینات بعدی

ارتودنسی شفاف

مراحل انجام ارتودنسی شفاف الاینر:

این ارتودنسی که نیاز به قالب گیری از دندان های شما دارد. البته این نوع ارتودنسی با دیگر روش های ارتودنسی تفاوت کمی دارد.

 1. گرفتن عکس های دقیق از فک و دندان‌های بیمار و بررسی عکس‌ها توسط متخصص ارتودنسی
 2. قالب گیری از دندان‌های بیمار (که عموما به وسیله یک پرینتر سه بعدی صورت می گیرد)
 3. به وسیله یک نرم افزار مخصوص ارتودنسی، حرکت‌هایی که برای مرتب شدن دندان‌ها لازم است به آنها می دهند.
 4. سپس وضعیت نهایی را با وضعیت اولیه دندان‌های بیمار مقایسه می کنند و مقدار جابجایی که برای مرتب شدن هر دندان لازم است اندازه گیری می کنند.
 5. درست کردن تعدادی الاینر شفاف که بتوانند به همان میزانی که لازم است دندان‌ها را حرکت دهند (مثلا 0.3 میلی متر)
 6. اگر قرار است طی 12 مرحله مرتب شدن دندان‌ها انجام شود، به بیمار 12 عدد الاینر شفاف تحویل می دهند.
 7. بیمار هر یک از پلاک ها را به مدت یک الی دو هفته (22 ساعت در شبانه روز) استفاده می کند.
 8. در هر جلسه معاینه و چکاپ وضعیت حرکت دندان‌ها با دقت توسط ارتودنتیست بررسی می شود.

 

 

 

 

4.6/5 - (202 امتیاز)
هزینه کامپوزیت دندان سال 1402 (دندان های جلو و کامل)درست کردن دندانهزینه ترمیم دندان با کامپوزیتهر انسان چند واحد دندان دارد ؟طبیعی ترین رنگ کامپوزیت دندانروکش دندان قسطیاصلاح و درمان جلو بودن فک پایین با کامپوزیت دندانسفید شدن دندانهای زرد در یک روزلمینت دندان یا تاج دندان ؟ونیر دندان چیست؟مصرف الکل بعد از جراحی لثهدرمان فوری کیست دندانترمیم دندان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *