ارتودنسی سرامیکی

مدل ارتودنسی سرامیکی چگونه است؟

یکی از ابزار های درمانی برای صاف نمودن و منظم کردن دندان ها می باشد که در عصر امروز به دلیل سرایمکی بودن و سفید بودن آن، بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته است. ارتودنسی سرایمیک یا همرنگ دندان به دلیل دیده نشدن ان در دهان بزرگسالان، بسیار باب شده است.

در ارتودنسی مدل سرامیکی ، سیم ها و براکت ها به رنگ چینی و یا شفاف هستند که مزیت آن ها، دید جزئی می باشد. اگر دندان های شما بسیار شفاف باشد، با توجه به رنگ دندان شما براکت منظور می شود.

در کلینیک تخصصی عرشیان از روش های مختلف ارتودنسی جهت رفع و درمان انواع مشکلات حالات دندان، از جمله ارتودنسی با براکت سرامیکی و شفاف برای زیبایی بیشتر در حین درمان استفاده می شود. بهترین براکت با توجه به رنگ دندان هر بیمار از میان برندهای مختلف موجود انتخاب می‌شود. در این مقاله قیمت ارتودنسی سرامیکی، فاکتورهای تاثیرگذار بر آن، همینطور مزایا و معایب ارتودنسی سرامیکی را بررسی می‌­کنیم.

آیا هزینه ارتودنسی با براکت های شفاف بیشتر از هزینه براکت های معمولی است؟

بله، به دلیل تفاوت در جنس براکت ها و غیرقابل توجه بودنشان، هزینه آن ها بیشتر است.

آیا براکت های سرامیکی برای کودکان مناسب هستند؟

کودکان معمولا توانایی های کمتری برای مراقبت از دستگاه های ارتودنسی دارند. در سنین پایین تنها ارتودنسی ثابت معمولی توصیه میشود. بیشتر نوجوانان، جوانان افراد بزرگسال از براکت های شفاف استفاده میکنند زیرا میتوانند از براکت ها مراقبت کنند.

ارتودنسی سرامیکی

ارتودنسی سرامیکی چیست؟

سیم کشی دندان “دهان فلزی” یا “ریل راه آهن” عباراتی بودند که عموماً برای توصیف افراد دارای براکت های فلزی در گذشته به کار برده می‌شد؛ چرا که حلقه‌های فلزی اطراف تمام دندان‌ها، از جمله دندان‌های قدامی، گذاشته می‌شد.

طبیعیست زمانی که صحبت از ارتودنسی می شود، ذهنتان به سمت ارتودنسی فلزی برود. ارتودنسی فلزی به علت بسیار نمایان بودن در دهان جلوه مناسبی به دهان و دندان نمی دهد. اما ارتودنسی سرامیکی این مشکل ارتودنسی فلزی را ندارد (مطمئنا ظاهر ناخوشایند را نیز در لیست معایب ارتودنسی سرامیکی نخواهید یافت). براکت­های سرامیکی با وجود عملکرد مشابه با ارتودنسی فلزی، همرنگ دندان­ها بوده و از سرامیک ساخته شده­ اند.

کاربرد ارتودنسی سرامیکی:

می توان از این براکت ها در انواع مشکلات ارتودنسی استفاده نمود ولی درمان با این براکت ها در مواردی که شدت مشکل زیاد باشد توصیه نمی شود، همچنین در مواردی که درمان های جراحی نیز در کنار ارتودنسی تجویز می گردد، استفاده از آنها توصیه نمی شود. تمامی کاربرد های براکت فلزی و سرایمیک به یک صورت می باشد و در یک زمان انجام می شوند.

شکل درمان با این براکت ها افزایش اصطکاک در طی درمان ارتودنسی است که باعث افزایش طول درمان می گردد. معمولا درمان با این براکت ها ۱۵ تا ۲۰ درصد به طول درمان اضافه می کند.

روش مراقبت از ارتودنسی سرامیکی یا همرنگ دندان:

 • بریس‌های شفاف در مقایسه با بریس‌های فلزی شکننده‌تراند؛ به همین دلیل باید از خوردن مواد غذایی سخت یا چسبناک اجتناب شود و فعالیت‌هایی که در آنها احتمال ضربه دیدن دندان‌ها باشد، انجام نشود.
 • البته مشکل شکنندگی این بریس‌ها با ابداع براکت‌های بهتر و محکم‌تر در سال‌های اخیر کاهش یافته است.
 • سرامیک با سیم اصطکاک بیشتری دارد ؛ این سایش بیشتر روند درمان را به دلیل آهسته کردن حرکت دندان طولانی‌تر می‌سازد. بعضی بریس‌های شفاف با شیارهای فلزی فرو رفته در سرامیک ساخته می‌شود تا این مشکل کمتر شود. اثر بالینی واقعی این سایش یا وجود شیار فلزی جای بحث دارد و ممکن است عامل مهمی در تعیین زمان درمان ارتودنسی نباشد.
 • چنانچه دندان هنگام جویدن با براکت در تماس باشد، سرامیک مینای دندان را به تدریج از بین خواهد برد، بنابراین توصیه می‌شود روی دندان‌های پایین از بریس‌های سرامیکی استفاده نشود؛ استفاده از بریس سرامیکی برای دندان‌های بالا و بریس فلزی برای دندان‌های پایین احتمال ساییدگی مینای دندان را کاهش می‌دهد، بدون آن که اثر زیبایی این بریس‌ها تحت الشعاع قرار بگیرد، چون دندان‌های پایین اکثر افراد هنگام لبخند زدن مشخص نمی‌شود.

ارتودنسی سرامیکی

مزایای ارتودنسی سرامیکی :

 • به دلیل اینکه مواد سرامیکی به کار رفته در ساخت این برس ها شفاف و همرنگ دندان هستند کمتر در معرض دید قرار می گیرند.
 • دندان ها را به نسبت پلاک شفاف ارتودنسی (مانند اینوزیلاین ها) صاف و منظم می کنند.
 • می توانید به آن ها رنگ هم بدهید (با کمک الاستیک ها و اورینگ و خلاصه کش ارتودنسی)
 • برعکس بریس های فلزی معمولی که در روند تصویر برداری رادیولوژی در وضوح تصاویر اختلال ایجاد می کنند، براکت سرامیکی هیچ اختلالی در گرفتن این تصاویر ایجاد نمی کنند.

طول درمان

براکت های سرامیکی حدود یک سال و نیم تا سه سال طول می کشد تا دندان ها را صاف کنند، در حالی که طول درمان بریس های فلزی کمتر از یک سال تا سه سال است. براکت ‌های سرامیکی چندان بادوام نیستند، بنابراین با حرکت دندان ‌ها، براکت‌ ها باید بیشتر تعویض شوند تا تحت فشار نشکنند. این منجر به کندتر شدن زمان درمان می شود.

ماندگاری

بریس های سرامیکی از دوام کمتری نسبت به بریس های فلزی برخوردارند، صرفاً به این دلیل که فلز محکم تر از سرامیک است. مطالعه ‌ای در سال ۲۰۱۶ نشان داد که بریس ‌های سرامیکی بیش از دو برابر بیشتر از بریس ‌های فلزی احتمال شکستن دارند.

قابل مشاهده بودن

همان طور که گفتیم بریس های سرامیکی جزء انواع ارتودنسی نامرئی هستند و برخلاف براکت های فلزی سنتی کمتر قابل مشاهده هستند و کمتر کسی متوجه درمان ارتودنسی شما می شود. در واقع یکی از دلایل بیشتر بودن هزینه ارتودنسی سرامیکی همین مزیت است.

معایب ارتودنسی سرامیکی:

 • گرانتر از ارتودنسی ثابت معولی هستند. هزینه بریس های سرامیکی حداقل 1000 تا 2000 دلار بیشتر از بریس های فلزی است.
 • ممکن است باعث حساسیت لثه شوند. براکت های سرامیکی بزرگتر از براکت های فلزی هستند و ممکن است روند مسواک زدن را مشکل کنند.
 • دوام و ماندگاری آن ها کمتر از براکت های فلزی است. براکت فلزی 2 برابر ارتودنسی سرامیکی دوام دارد.
 • مدت زمان ارتودنسی با براکت سرامیکی از براکت های فلزی معمولی بیشتر است.
 • امکان لکه شدن آن ها وجود دارد.
 • چون به راحتی شکسته می شوند هزینه جایگزینی یا تعمیر آن ها هم ممکن است زیاد باشد و طول دوره درمان را نیز بیشتر کند.

طول دوره درمان ارتودنسی سرامیکی چقدر است؟!

بریس‌های سرامیکی بسته به نوع و شدت مشکل و ناهنجاری دندانی، حدود 12 تا 18 ماه (و حتی در مواردی ممکن است تا 36 ماه) طول بکشد تا دندان‌های شما را صاف، منظم و تراز کنند. البته در مواردی خاص با ناهنجاری‌های پیچیده دندانی، نیاز به درمان ارتودنسی بیش از دو سال وجود خواهد داشت که در نهایت این مدت زمان توسط متخصص ارتودنسی تعیین می‌گردد.

ارتودنسی سرامیکی

آیا براکت های سرامیکی تغییر رنگ می دهند؟

لازم سات بدانید که پاسخی کوتاه برای این سوال  بله می باشد. در واقع براکت های ارتودنسی سرامیکی به راحتی تغییر رنگ نمی دهند اما لازم سات تا نکات مراقبتی را یاداورد باشید تا رنگ آن ها تغییر پیدا نکند. اتصالات الاستیک های رنگی (ارتودنسی رنگی) استفاده شده برای نگه داشتن آنها می توان اطراف براکت سرامیکی و دندان را لکه دار کنند!

 • بعد از هر وعده غذایی مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. این امر کمک می کند باقیمانده مواد غذایی که ممکن است باعث ایجاد لکه شود، از بین برود.
 • از خوردن غذاها و نوشیدنی هایی که ذاتا باعث لکه یا تغییر رنگ می شوند خودداری کنید. گوجه فرنگی، شراب، قهوه، چای، نوشابه، یا چاشنی هایی مانند سس گوجه فرنگی و سس خردل همگی میتوانند باعث تغیییر رنگ ارتودنسی سرامیکی شوند.
 • سیگار کشیدن می تواند لکه های زردرنگی بر روی دندان ها و تمام اجزای بریس های شما ایجاد کند. پس لطفا سیگار نکشید.
 • از خمیر دندان سفید کننده استفاده نکنید. مواد سفید کننده می توانند دندان را سفید کنند و در این صورت براکت سرامیکی به چشم خواهد آمد.
 • مرتباً به ارتودنتیست خود مراجعه کنید. متخصص ارتودنسی شما می تواند براکت ها یا سیم ارتودنسی دچار لکه را جایگزین کنند.

ارتودنسی سرامیکی برای چه افرادی مناسب است؟!

برای آغاز درمان با ارتودنسی سرامیکی، لزوماً قرار نیست بیماران شرایط خاص پیچیده‌ای داشته باشند. گاهی اوقات بیمار دوست ندارد کسی متوجه شود که او، تحت درمان ارتودنسی است، و از طرفی الاینرهای شفاف را هم نمی‌پسندد. در این شرایط، سیستم ارتودنسی سرامیکی را به عنوان یکی از درمان‌های نامرئی به بیمار پیشنهاد می‌شود که در عین زیبایی، راحتی و عملکرد بالا، کسی متوجه آن نمی‌شود.

البته برای حصولِ نتیجه بهتر، ترجیح‌ این است که زمانی سیستم سرامیکی برای بیمار انتخاب شود که تمام دندان‌های دائمی او درآمده باشد.

 

 

 

4.5/5 - (155 امتیاز)
هزینه کامپوزیت دندان سال 1402 (دندان های جلو و کامل)جرم گیری دندان ارزانکامپوزیت دندان خرگوشیزیبایی دندان با کامپوزیتایا کامپوزیت باعث خرابی دندان میشود؟متخصص ریشه دندان در تهرانپارسلمینت دندان از چه سنی مناسب است؟پر کردن دندان بلافاصله بعد از عصب کشیتخفیف جرم گیری دندانکامپوزیت دندان قسطیبهترین رنگ لمینت دندانبهترین برند بلیچینگ دندانپر کردن دندان با مواد سیاه یا سفید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *