ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان چیست؟

یکی از بهترین روش ها برای اصلاح بد ترتیبی دندان ها که می تواند سبب یک دست بودن دندان ها گردد نیز ارتودنسی می باشد..با انجام ارتودنسی دندان نزد دندانپزشکی متخصص و حرفه ای می توانید شاهد بهبود وضعیت دندان های خود و اصلاح نامرتبی دندان ها گردید.

با هماهنگ شدن فک ها و اصلاح بدترتیبی دندان ها علاوه بر زیبایی نیز می توان شاهد عملکرد بهتر دهان و دندان در فرضا غذا خوردن بود..در ادامه نیز قصد داریم به توضیحاتی در خصوص ارتودنسی دندان بپردازیم.

منظور از ارتودنسی دندان

زمانی که دندان ها دچار فاصله بوده، نا مرتب و کج هستند نیز نیاز است که با ارتودنسی به اصلاح این ناهماهنگی ها پرداخت..علاوه بر جنبه زیبایی نیز زمانی که دندان ها دچار کجی و بد ترتیبی و..باشند نمی توانند به خوبی فرایند گاز گرفتن یا جویدن مواد غذایی را پیاده سازند.

به همین سبب ارتودنسی از جمله بهترین روش هایی است که می توان برای اصلاح این عیوب دندانی به کار برد.

ارتودنسی دندان

افرادی که نیازمند ارتودنسی دندان هستند

چه کسانی باید دندان های خود را ارتودنسی کنند؟ در صورتی که مشکلات ذیل وجود داشته باشد لازم است که از ارتودنتیست برای درمان کمک گرفت.

 • دندان ها کج باشند
 • فک دچار انحراف باشد
 • دندان دچار فرورفتگی باشد
 • فاصله بین دندان ها
 • دندان های فک پایین جلوزدگی زیادی داشته باشند
 • دندان های فک بالا جلوزدگی زیادی داشته باشند
 • دندان های فک بالا و پایین فاصله زیادی از هم  داشته باشند
 • و..

حائز اهمیت است که دندانپزشک ابتدا به معاینه و بررسی وضعیت دندان ها می پردازد و در صورتی که ارتودنتیست تشخیص داد که بهترین روش درمان، ارتودنسی می باشد می توان به ارتودنسی دندان پرداخت.

ارتودنسی به 6 شکل یعنی، ثابت، متحرک، نامرئی، فانکشنال، دیمون و لینگوال و..انجام می گیرد که دندانپزشک با توجه به وضعیت دندان ها، مناسب ترین نوع ارتودنسی را برای فرد در نظر می گیرد.

در صورت تشخیص نیاز به ارتودنسی دندانپزشک علاوه بر بررسی وضعیت دندان ها به صورت حضوری، درخواست عکس های رادیوگرافی، قالب گیری دندان ها و..از جانب دندانپزشک به مراجع صورت گرفته و پس از انجام اینها توسط مراجع و بررسی مجدد عکسها، دندانپزشک از بهترین روش ارتودنسی دندان برای اصلاح عیوب دندانی استفاده می کند.

ارتودنسی دندان

چرا ارتودنسی انجام دهیم؟

پیشتر اشاره نمودیم که ارتودنسی می تواند باعث اصلاح عیوب دندانی مثل بدترتیبی و کجی دندان ها و..شده و فرم دهان و دندان ها را بهبود بخشیده و زیباتر سازد.

بنابراین با ارتودنسی کردن، می توان نامنظم بودن دندان ها را اصلاح کرده و به مرتب کردن دندان ها پرداخت. علاوه بر زیبایی دندان ها، فرایند جویدن اصلاح شده و می توان بدون مشکل به گاز گرفتن و جویدن مواد غذایی پرداخت.

از جمله برخی مزایای ارتودنسی دندان عبارتند از:

 • عمر دندان ها افزایش می یابد
 • میزان احتمال بروز جرم بر روی دندان ها کم می شود
 • میزان احتمال بروز التهاب و تورم لثه و سایر مشکلات مربوطه کاهش می یابد
 • میزان اعتماد به نفس افراد چه در سنین کودکی چه بزرگسال، با اصلاح فرم دندان ها افزایش می یابد
 • بهبود وضعیت رعایت بهداشت دهان و دندان فرضا فرایند مسواک زدن و نخ دندان کشیدن راحت تر می شود و..
 • میزان احتمال پوسیده شدن دندان ها کاهش می یابد
 • و..

ارتودنسی چند سال طول می کشد؟

شاید سوال پیش آید که ارتودنسی دندان چقدر طول می کشد؟ به همین سبب قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم.

مدت زمان ارتودنسی و اصلاح دندان ها با توجه به وضعیت دندان ها متغیر می باشد فرضا حداقل زمان ارتودنسی دندان 6 ماه و حداکثر زمان ارتودنسی 36 ماه، 4 سال  و..باشد.

در این بخش قصد داریم به برخی عوامل موثر بر طول درمان ارتودنسی دندان اشاره کنیم که عبارتند از:

 • میزان سن مراجع
 • نحوه درمان و نوع ارتودنسی
 • میزان شدت عیوب دندانی
 • تعهد مراجع به مراقبت های دندانی و مراجعه مستمر به کلینیک در بازه های زمانی معین
 • میزان انتظار مراجع از مرتبی دندان ها
 • و..

ارتودنسی دندان

انواع ارتودنسی دندان

همانطور که پیشتر اشاره نمودیم، ارتودنسی به 6 صورت انجام می گیرد که برای هر یک از افراد با توجه به وضعیت دندان ها و تشخیص دندانپزشک برای نتیجه بهتر درمان، از این روش ها به صورت مستقل استفاده می شود.

در این بخش قصد داریم به سه نوع از متداول ترین روش های ارتودنسی دندان اشاره کنیم..

1.ارتودنسی به صورت ثابت

یکی از موثرترین روش های ارتودنسی دندان ارتودنسی ثابت می باشد که در این روش از براکت های ارتودنسی استفاده می شود. این براکت ها به ارتودنسی ثابت وابسته می باشند. این براکت ها از ارتودنسی جدا نمی شوند زیرا با چسب های مخصوصی بر روی ارتودنسی نصب می گردد و نیاز است مراجعین مراقبت لازم را از این براکت ها داشته باشند تا دچار شل شدن و شکستگی نگردد.

در ارتودنسی ثابت، نمی توان دستگاه ارتودنسی را تا پایان درمان برداشت تا بتوان به نتیجه مطلوبی دست یافت. همچنین تا زمانی که ارتودنسی به پایان برسد عیوب و اختلالات دندانی به خوبی اصلاح می شوند.

افرادی که دندان هایشان را ارتودنسی ثابت می کنند باید در بازه های زمانی معین فرضا هر ماه به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کرده و هر مرحله از درمان را پیش ببرند. اگر مراجعین در مراجعه به درمانگر پایبند نباشند طول درمان افزایش می یابد.

عموما از ارتودنسی ثابت زمانی استفاده می شود که شرایط دندان های مراجع پیچیده بوده و نیاز است با این روش بتوان میزان حرکت دندان ها را سریع تر و بهبود بخشید.

این نکته حائز اهمیت است که افرادی که دندان های خود را به صورت ثابت ارتودنسی می کنند باید به مراقبت از دندان ها و رعایت بهداشت دهان و دندان خود اهمیت زیادی دهند زیرا ممکن است سلامت دندان ها به خطر افتاده و همچنین دندان ها دچار زردی شوند.

پلاک های ارتودنسی هم به صورت رنگی و هم به صورت شفاف و نامرئی وجود دارند که اغلب بزرگسالان به سبب ارتباطات اجتماعی که دارند از پلاک های ارتودنسی نامرئی استفاده می کنند.

2.ارتودنسی نامرئی

از آنجایی که بزرگسالان در محیط کاری و..فعالیت زیادی دارند و دوست ندارند پلاک های ارتودنسی شان خیلی در چشم باشند، می توانند از ارتودنسی نامرئی استفاده کنند. این نوع ارتودنسی، بریس متحرک و نامرئی بوده و قابل دید نمی باشد.

این نوع ارتودنسی می تواند به خوبی به ردیف کردن دندان ها بپردازد، با وجود اینکه این نوع ارتودنسی متحرک است اما با این حال لازم است که حداقل 22 و حداکثر 23 ساعت بر روی دندان ها قرار گیرد تا بتوان به خوبی شاهد نتیجه مطلوب ارتودنسی بود.

لازم است دندان ها به طور کامل رشد کرده باشند تا بتوان از این نوع ارتودنسی استفاده نمود. تنها نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که میزان هزینه ارتودنسی نامرئی بیش از سایر انواع ارتودنسی دندان می باشد.

در استفاده از ارتودنسی نامرئی هم می توان برای غذا خوردن، مسواک و نخ دندان کشیدن و..این نوع ارتودنسی را از دهان خارج نمود.

3.ارتودنسی متحرک

از دیگر انواع ارتودنسی، ارتودنسی متحرک دندان می باشد. در ارتودنسی متحرک پلاک های ارتودنسی تنها برای مدت زمان خاصی بر روی دندان ها قرار می گیرند. مزیت این نوع ارتودنسی دندان این است که می توان در هر زمان آن را از دهان خارج نمود فرضا خوردن و آشامیدن

پس از خوردن و آشامیدن، نیاز است دندان ها را شست و شو داده و سپس ارتودنسی متحرک را در دهان قرار داد. میزان احتمال خرابی دندان ها در این روش کمتر از ارتودنسی ثابت می باشد ولیکن باید به رعایت بهداشت دهان و دندان اهمیت داد..اصولا از ارتودنسی متحرک برای افرادی استفاده می گردد که میزان عیوب دندانی شان کمتر می باشد.

و..

ارتودنسی دندان

آیا ارتودنسی دندان درد دارد؟

اغلب افراد پیش از ارتودنسی کردن دندان های خود با این سوال مواجه می شوند که آیا ارتودنسی دندان درد دارد یا خیر؟ باید بگوییم طبیعتا زمانی که ابتدا دستگاه ارتودنسی فرضا سیم کشی و..بر روی دندان ها نصب می گردد، کمی درد بر روی دندان ها ایجاد می گردد، ولیکن پس از گذشت مدت زمانی کوتاه این درد کاهش یافته و از بین می رود.

ارتودنتسیت دندان را ارتودنسی کند یا دندانپزشک عمومی؟

گاه این سوال برای برخی مراجعین ایجاد می گردد که آیا دندان هایم را نزد دندانپزشک عمومی ارتودنسی کنم یا ارتودنتیست؟

مسلما ارتودنسی کردن دندان ها به مهارت و تجربه کاری بالایی نیاز دارد، چرا که میزان کیفیت ارتودنسی دندان بالا بوده و احتمال بروز آسیب بر دندان ها به حداقل ممکن می رسد.

بنابراین توصیه می گردد جهت ارتودنسی کردن دندان های خود حتما به دندانپزشک متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

ارتودنسی دندان در عرشیان کلینیک

از آنجا که عرشیان کلینیک دارای بهترین ارتودنتیست در تهران می باشد می توان با خیال راحت به اصلاح عیوب دندانی و مرتب ساختن دندان ها پرداخت. بهره مندی از خدمات ارتودنسی ارتودنتیست عرشیان کلینیک به سبب تخصص و مهارت بالایی که در زمینه هماهنگی فک ها و یکدست نمودن دندان ها دارد می تواند انتخابی مناسب برای افرادی باشد که به تخصص دندانپزشک اهمیت زیادی می دهند.

از جمله مزایای بهره مندی از خدمات دندانپزشکی عرشیان کلینیک عبارتند از:

 • تضمین کیفیت خدمات ارتودنسی
 • تضمین قیمت خدمات دندانپزشکی
 • تخصص و مهارت بالای ارتودنتیست
 • بهره مندی از شرایط اقساطی ( جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس حاصل نمایید )
 • بهره گیری از باکیفیت ترین مواد دندانی
 • و..

بنابراین می توانید جهت ارتودنسی دندان، کسب اطلاع از هزینه ترمیم دندان جلو و عقب با ارتودنسی و تعیین وقت قبلی برای حضور در کلینیک با شماره درج شده در صفحه سایت تماس حاصل نمایید.

آیا عرشیان کلینیک کیفیت خدمات دندانپزشکی خود را تضمین می کند؟

بله کیفیت و قیمت تمامی خدمات دندانپزشکی عرشیان کلینیک تضمین شده می باشند.

آیا عرشیان کلینیک شرایط پرداخت اقساطی دارد؟

بله ولیکن نیاز است جهت کسب اطلاعات بیشتر با دندانپزشکی عرشیان تماس حاصل نمود.

هزینه ارتودنسی چقدر است؟

هزینه ارتودنسی به عوامل متعددی مثل نوع و روش ارتودنسی، شدت عیوب دندانی و طول زمان درمان، میزان تخصص دندانپزشک و..وابسته می باشد که توصیه می کنیم جهت کسب اطلاعات دقیق تر تماس حاصل نمایید.

4.6/5 - (163 امتیاز)
هزینه کامپوزیت دندان سال 1402 (دندان های جلو و کامل)خوردن چایی بعد کامپوزیت دندانمقابله با ترس از دندانپزشکیسفید شدن دندانهای زرد در یک روزکلینیک دندانپزشکی در نارمکطرح لبخند دندان خرگوشیدرمان سه سوته دندان دردخمیر دندان مخصوص کامپوزیت دندانهزینه لیفت لثه در سال 1402هزینه کامپوزیت دندان سال 1402طول عمر لمینت دندانعکس روکش دندان جلوطبیعی ترین رنگ لمینت دندان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *